CZK/€ 23.665 -0,30%

CZK/$ 21.827 -0,93%

CZK/£ 26.907 -0,46%

CZK/CHF 23.787 -1,03%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

05. 04. 2022

0 komentářů

Fond-show: NN Commodity Enhanced

 

Komoditní fond s výnosem 30 % od začátku roku, měnově zajištěný do korun. Na dlouhodobé držení ale komoditní fondy nejsou vhodné.

Loading 

Základní údaje

Investiční strategie

Jak už název napovídá, fond NN Commodity Enhanced je komoditní fond. Rozložením portfolia více méně kopíruje referenční komoditní index Bloomberg Commodity složený z různých komodit obchodovaných na burze. Největší zastoupení v indexu má z jednotlivých komodit ropa a zlato. Celkově je rozumně vyvážený mezi energetické komodity, zemědělské komodity, drahé kovy a průmyslové kovy.

Přidanou hodnotou fondu NN Commodity Enhanced je práce s termínovými kontrakty. Komodity se obchodují v termínových kontraktech. Můžete si koupit barel ropy s dodáním např. v květnu, nebo kontrakt s dodáním ropy v červnu, a nebo třeba kontrakt s dodáním až v září roku 2032. Zpravidla přitom kontrakty s pozdějším dodáním mají o něco vyšší cenu. I když zrovna momentálně je tomu naopak.

Komoditní indexy jsou standardně kalkulovány z hodnoty kontraktu s nejbližším dodáním. Ten je při expiraci nahrazen dalším kontraktem s dodáním za měsíc. A tak dále. Jenomže kontrakt s dodáním komodity za měsíc má většinou o něco vyšší cenu než ten právě expirující kontrakt. Takže s každým takovým přerolováním na nový kontrakt dochází ke ztrátám. Proto se obecně komoditní fondy nehodí pro dlouhodobé držení.

Fond NN Commodity Enhanced nakupuje do portfolia kontrakty s různou dobou do splatnosti, čímž se snaží trochu tlumit krátkodobou volatilitu na komoditních trzích a zároveň zmenšit negativní dopad neustálého rolování termínových kontraktů na hodnotu majetku fondu.

REKLAMA

Složení portfolia fondu

Historické výnosy (v CZK)

Fond NN Commodity Enhanced patří v tuto chvíli k fondům s nejvyšším výnosem za posledních dvanáct měsíců, stejně jako další komoditní fondy. Od začátku letošního roku jeho hodnota stoupla o 30 % a na roční periodě o 55 %.

Hlavním důvodem je samozřejmě raketový růst cen ropy a zemního plynu. Stejně tak ale za poslední rok prudce stouply ceny mnoha dalších komodit, zejména zemědělských plodin. Například cena pšenice stoupla o 80 %, cena bavlny, kávy a sójových bobů o 70 % a cena rýže a kukuřice zhruba o 30 %. To vše se nyní podepisuje pod vysokým zhodnocením fondu NN Commodity Enhanced.

Historický vývoj hodnoty investice

REKLAMA

Rizika spojená s investicí

Fond NN Commodity Enhanced je podle historické volatility v uplynulých letech zařazen do páté rizikové třídy ze sedmi v rámci ukazatele SRRI. S ohledem na vývoj cen komodit v poslední době se dá očekávat, že příští rok již vyjde do šesté rizikové třídy. Na tom ale nesejde. Chci tím pouze říct, že ceny komodit na burze vykazují mnohdy velmi vysokou volatilitu.

Specifickým rizikem všech komoditních fondů jsou výše popisované ztráty z rolování kontraktů. Tedy pokud by spotová cena komodity zůstávala dlouhou dobu stejná, fond bude vykazovat ztrátu způsobenou rolováním termínových kontraktů. Vydělávat bude pouze tehdy, pakliže ceny komodit porostou. Proto také fond NN Commodity Enhanced krásně vydělává poslední dva roky, ale v předchozích letech jeho hodnota více méně setrvale klesala.

Fond NN Commodity Enhanced má korunovou, eurovou a dolarovou třídu investičních akcií. U korunové třídy zajišťuje měnové riziko do korun. Většina komoditních kontraktů se totiž reálně obchoduje v amerických dolarech.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek může být dle statutu fondu maximálně 5 %, dle ceníku většiny distributorů se reálně pohybuje kolem 3-5 %. Přesná výše vstupního poplatku pak zpravidla záleží na zprostředkovateli.

REKLAMA

Výstupní poplatek žádný účtován není. Za obhospodařování a administraci fondu si správce automaticky strhává z majetku fondu 1,3 % ročně. Celková roční nákladovost fondu vychází na 1,67 %. Výkonnostní odměnu si žádnou neúčtuje.

Závěrečné hodnocení

Minimální doporučený horizont pro investici do tohoto fondu je oficiálně 5 let. Dle mého názoru je to ale pro praktické využití nesmysl. Tato investice dává smysl pouze v době, kdy výrazně rostou ceny komodit. Jakmile přestanou růst, začnou se do hodnoty investice negativně projevovat ztráty z rolování termínových kontraktů, což kolikrát udělá 5-10 % za rok.

Proto nevidím moc smysl v tom, držet jakékoliv komoditní ETF či komoditní fond v portfoliu dlouhodobě. Dává to smysl jako střednědobá spekulace. Kdo před rokem takto vsadil na růst cen komodit, pěkně na tom vydělal. Teď už bych řekl, že je na podobné spekulace pozdě. Ale třeba se pletu a ceny komodit ještě dál poletí nahoru.

Každopádně dlouhodobě komoditní fondy nevydělávají, tak jako třeba akciové fondy. Zatímco u akcií, když zůstane cena stejná, stále vydělávám na dividendách (podílu na zisku firmy), tak u komodit, když zůstane cena stejná, prodělávám na rolování kontraktů.

Chcete-li tedy mít v portfoliu dlouhodobě expozici na komodity, dává dle mého názoru větší smysl investovat do sektorových akciových fondů zaměřených na akcie těžařů nebo zemědělských producentů.

Autor: Jan TRAXLER,  privátní investiční poradce a zakladatel multi-fondu Otakar, podfond FINEZ SICAV.

 

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů NN Investment Partners a jsou platná k 25. 3. 2022, není-li uvedeno jinak.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *