CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

17. 01. 2023

0 komentářů

Fond-show: BNP Paribas Health Care Innovators

 

Jeden z mála akciových fondů, který měl v uplynulém roce kladné zhodnocení. Dlouhodobě vykazuje čistý výnos kolem 10 % p. a.

Loading



 

Základní údaje

Investiční strategie

BNP Paribas Health Care Innovators je akciový fond orientovaný na sektor zdravotnictví s důrazem na inovace a udržitelný rozvoj. Investuje do akcií společností, které se věnují inovacím zdravotní péči nebo tyto inovace využívají, mimo jiné včetně genetického sekvencování, dodávek léků, miniaturizace, biokompatibilních materiálů nebo haptických a informačních technologií v oblasti zdravotní péče.

V portfoliu fondu bychom našli zhruba padesát titulů. Největší pozicí jsou akcie amerického giganta UnitedHealth Group, podle tržní kapitalizace sedmé největší veřejně obchodované společnosti v USA s ročními tržbami přes 300 miliard dolarů, která poskytuje zdravotní péči a zdravotní pojištění zhruba 30 milionům Američanů.

V portfoliu samozřejmě nechybí ani některé velké biofarmaceutické společnosti jako AstraZeneca, Roche, Bristol-Myers Squibb, Eli Lilly nebo japonská firma Daiichi Sankyo. Mezi největšími pozicemi je také americká firma Thermo Fisher Scientific, která v Brně vyrábí spektrometry a elektronové mikroskopy. V portfoliu převažují americké a evropské firmy.

REKLAMA

Nejvýznamnější pozice ve fondu

Složení portfolia fondu

Historické výnosy (v EUR)

Fond BNP Paribas Health Care Innovators vznikl v roce 2013 a od té doby vykazuje poměrně stabilní výnos kolem 10 % p. a. Oproti běžným akciovým fondům má menší volatilitu, což je dáno sektorovým zaměřením na zdravotnictví. Zdravotní péči, podobně jako potraviny, lidé potřebují bez ohledu na aktuální hospodářskou situaci.

REKLAMA

Historie fondu je fakticky ještě delší, fond BNP Paribas Health Care Innovators vznikl v roce 2013 jako nástupnický fond fondu BNP Paribas L1 Equity World Health Care, což byl původně fond společnosti Fortis, kterou BNP Paribas koupila. Tento fond fungoval už od roku 1997. Investorům, kteří investovali do tohoto fondu už na samém počátku v roce 1997, zhodnotil od té doby (tj. za 25 let) jejich investici zhruba na šestinásobek.

Historický vývoj hodnoty investice

Rizika spojená s investicí

Jako každý jiný akciový fond vykazuje i tento volatilitu spojenou s vývojem cen akcií na burze, proto je zařazen do šesté rizikové třídy ze sedmi. Je vhodný pouze pro dlouhodobější investice. Minimální doporučený horizont pro investici do tohoto fondu je 5 let.

Jedná se o investici orientovanou na zdravotnický sektor, který patří ke stabilnějším (necyklickým) sektorům. Díky tomu i v posledním roce zůstal ziskový, zatímco většina akciových fondů jinak skončila za rok 2022 ve ztrátě kolem 15-20 %. Úzká profilace ale s sebou zase nese jiná specifická rizika – regulace, zdanění apod.

Fond BNP Paribas Health Care Innovators má v ČR pouze eurovou třídu akcií. Reálně navíc investuje velkou část majetku do akcií v amerických dolarech. Na hodnotu majetku ve fondu tak má také podstatný vliv vývoj kurzu EUR/USD. A na vývoj hodnoty investice po přepočtu na koruny pak ještě vývoj kurzu EUR/CZK.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek u fondu BNP Paribas Health Care Innovators může dle statutu fondu být maximálně 3 %. Přesná výše vstupního poplatku pak záleží na zprostředkovateli. Výstupní poplatek při prodeji akcií žádný účtován není.

Za správu si BNP Paribas strhává automaticky z majetku fondu 1,5 % ročně. Tento poplatek stejně jako další náklady na správu fondu jsou již zahrnuty v hodnotě akcií fondu. Celkové náklady na správu fondu vychází dle klíčových informací pro investory na 1,98 % ročně.

REKLAMA

Závěrečné hodnocení

Zdravotní péče asi pro většinu investorů není tak sexy téma jako některé technologické fondy, ale naše populace se bez ní neobejde. V nynějším prostředí vysoké inflace se projevuje nezbytnost zdravotní péče, a tudíž i relativní odolnost sektoru zdravotnictví proti velkým propadům ve srovnání s průměrem trhu.

Fond BNP Paribas Health Care Innovators se navíc snaží aktivně vybírat společnosti ve zdravotnictví, které mají díky inovacím i perspektivní růstový potenciál. Při výběru investic také sekundárně přihlíží k jejich ESG ratingu. Svým zaměřením a přístupem ke správě může být pro řadu investorů zajímavým doplňkem portfolia.

Nevýhodou je, že nemá korunovou třídu akcií. Je dostupný pouze v eurech.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *