Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Finanční poradenství: Dvě strany minimální produkce

Některé finančně poradenské společnosti mají nastavené minimální produkční limity pro své poradce. Je to dobře?

Podívejme se na minimální produkční limity finančních poradců z pohledu klienta a položme si jednoduchou otázku: Od koho si klient nechá raději poradit? Od poradce, který se svému oboru věnuje dlouhodobě a na plný úvazek, nebo od člověka, který má sice potřebné licence, ale finančnímu poradenství se věnuje jednou či dvakrát do měsíce?

Pravděpodobnější je první odpověď. Pokud se člověk finančnímu poradenství nevěnuje jako své hlavní činnosti, nemůže si efektivně udržovat dostatečný přehled. Finanční instituce své produkty mění jak na běžícím pásu, aby se co nejvíce odlišily od konkurence a zkomplikovaly porovnání své nabídky. A sledovat všechny změny lze buď jako koníček po večerech, nebo se financím věnovat profesionálně.

Finanční poradci jsou osoby samostatně výdělečně činné, tedy samostatní podnikatelé, smluvně spolupracující s finančně poradenskou společností, která si je smlouvou více či méně zaváže. Podmínky společnosti mohou přimět spolupracující poradce k návštěvě nejrůznějších školení, ale sebelepší školení nedokáže zaručit dostatečnou praxi. A jediným „důkazem“ absolvování praxe je produkce finančního poradce.

Chce-li finančně poradenská společnost oddělit zrno od plev a spolupracovat pouze s lidmi, kteří mají finanční poradenství jako hlavní nebo přinejmenším významný zdroj příjmů, je stanovení hranice minimální produkce jedním z efektivních nástrojů, který je v konečném důsledku výhodný pro klienty.

Ďábel se ale jako vždy skrývá v detailu. Nezbytné je totiž správné nastavení minimální produkční hranice. Nesmí být nastavena příliš přísně. V takovém případě může svádět od kvalitního poradenství k prodeji předražených produktů – a tím k poškozování klientů.

Poradce, který je svou společností nucen k příliš vysoké produkci, se může dostat do situace volby: Buď prodá „několik“ vysoce zprovizovaných produktů, nebo se rozloučí se spoluprací s jeho finančně poradenskou společností. Je-li navíc vázán přísnou konkurenční doložkou nebo její obdobou např. v podobě dodatečných poplatků za vzdělávání, jeho volba je ještě tvrdší: Buď prodá „několik“ vysoce zprovizovaných produktů, nebo se rozloučí s finančním poradenstvím.

Tip: Tvrdý kariérní řád: Motivace k práci, nebo k podvodům?

Máte svého finančního poradce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

34 komentářů: “Finanční poradenství: Dvě strany minimální produkce”

 1. PetrB napsal:

  Pánové z Partners, Yowie má pravdu a přestaňte si tu už konečně vzájemně lhát do vlastní kapsy. Vzpomeňte si, že v diskusi pod prvním článkem pana Švorby je uvedeno, že v Partners někteří ředitelé (v diskuzi jmenován ředitel Pořízek) vyplácejí ze svých provizí lidi pod sebou, jen aby jim oni sami nebo s celou strukturou neutekli pryč. Nevěřil jsem tomu, tak jsem se na to zeptal pár lidí (stávající nebo exPartners), kteří mi to potvrdili jako zcela běžnou praktiku. Takže by mě vůbec, ale vůbec nepřekvapovalo to, co píše Yowie, já tomu prostě věřím.

 2. Bodo napsal:

  A teď ven s tím. Čím se ve skutečnosti živí diskutéři: já, PetrB a jím podobní, kteří mají téměř celý den čas na to přispívat do místních diskuzí. Nevěřím, že se živíte jako poradci (nebo prodejci, dealeři, makléři, mistři v poradenství a nevím jak se ještě různě označujete).

 3. PetrB napsal:

  Poradcům v brokerpoolech je lidí z MLM upřímně líto, pracovat za třetinu provizí je totiž skutečně k pláči. Na druhou stranu, když jim nevadí živit ty darmožrouty a parazity nad sebou, tak proč ne, že ?

  • PavelD napsal:

   Jak se většina poradců z brokerpoolu dostala do oboru ? Kde většina z nich začala ? Kde se to naučili ? Znám odpověd :-) v MLM. a je jedno jestli v P , OVB, FC,BC atd protože když tam zjistili že naborovani je nebaví a chtějí se živit jako poradci tak si zákonitě našli možnost jak za svou práci dostat co nejvíc zaplaceno a tak to bylo je a bude , nechápu proč se smějí lidem v MLM a proč lidi z MLM nadávají poolistům

 4. napsal:

  Víte co nechápu ? Proč se každý člověk, který opustí MLM firmu a rozjede si vlastní byznys, stává okamžitě terčem urážek, posměchu a házení špíny ? To vám to pánové z Partners a jiných MLM firem musí hóóódně ležet v žaludku, že vám odcházejí námezdní pěšáci, co vás zdarma za to houpání nohou v kancelářích královsky živili. Kdybyste se raději zamysleli nad tím proč vám odcházejí namísto toho kam vám odcházejí, tak uděláte lépe. Ale dobře vám tak, v budoucnu vám bude odcházet čím dál více lidí, uvidíte, váš model není v současné době již dlouhodobě udržitelný, to středověké odírání z provizí vám sežerou už jenom ti mlaďoučcí devatenáctiletí hlupáčci s chmýřím na bradě.

  • ttt napsal:

   A neni to nahodou i naopak? Ze poolisti nadavaji lidem z MLM treba do zavistivcu? Mel byste si dat facku, mozna byste pak pochopil, ze z toho vzorku tady opravdu nelze delat zadne zavery 😉

 5. napsal:

  Pane Záměčníku, vždycky když vyjde podobný článek od Vás, tak mě to mrzí. Nemůžu se zbavit dojmu, že vždy, když ve Fincentru mají problém, že se poradcům něco nelíbí (jako pravděpodobně nyní minimální produkce), vedení zavelí – vydej tento článek, ať máme argument navíc. Přitom je ten článek absolutně neobjektivní. Defacto jste v něm řekl, že pokud poradce nemá minimální hranici produkce, pak není tak dobrý, jako ten, který ji má. Jestli tento názor opravdu přiznáváte, tak jste profesně jako novinář právě klesl do hlubin. Prostě koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Je tu ještě jeden pohled. Já osobně připravuji rodinný finanční plán zhruba 14 dní. Tak dlouho mi trvá prostudovat stávající smlouvy, zjišťování informací o nich (například aktuální hodnoty na smlouvách, atp.), příprava koncepce, nový finanční plán a důkladné studování pojistných podmínek. Klientům pak téměř vždy nechávám i čas na prostudování mého řešení, nenutím je vše podepisovat okamžitě (mimochodem, moje úspěšnost je téměř 100%). Teď mi ukažte někoho z MLM, kdo si může dovolit tento čas na pečlivé zpracování projektu? Průměrný projetk může mít kolik – 75 BJ? 100 BJ? Ať tak či onak, spočítejte si, kolik za tuto produkci poradci v MLM přijde peněz. Uživí z toho svůj bourák na leasing? Těžko. Sám jsem prošel MLM a vím, jak to funguje. Jde o rychlost – hned na první schůzce doporučení (nejhůře na druhé), na druhé schůzce se MUSÍ podepsat, za každou cenu, protože pak už si to klient spíše nerozmyslí a hlavně hned obvolat ty doporučení, protože s tímto průměrem je třeba udělat minimálně 6 klientů měsíčně, aby se vůbec zaplatily náklady. Jasně, existují poradci bez minimální produkce, kteří umí maximálně porovnat povinné ručení a vidí 5 klientů ročně, ti moc kvality taky neudělají. Ale jestli Vám přijde lepší tlak na
  produkci a nucené sjednávání na rychlo, tak bych Vám takového poradce přál. Garantuji Vám, že tito poradci ani nevím, jaké výluky má pojištění, které Vám právě strkají k podpisu.

  • zamecnik napsal:

   Asi vás zklamu, ale námět na tento editorial přišel od čtenářů, viz
   http://www.in­vestujeme.cz/kam-pro-financni-radu/nazor/152152/

   • PetrB napsal:

    Pane Zámečníku, buďte v pohodě, to zase vadí nějakému tyrkysovému zaslepenci, který ve všem vidí konspirační teorie. Článek je dobrý a k věci, jen tak dále :0)

   • napsal:

    Pak tedy beru zpátky svá slova mířící k Vaší osobě, pane Zámečníku, moje chyba. Byl byste tedy ochotný zde říct svůj názor na minimální produkci?

    • zamecnik napsal:

     Svůj názor popisuji v editorialu…

    • yowie napsal:

     Toto téma mě zaujalo a jsem rád za jeho zpracování panem Zámečníkem.

     Několikrát jsem to kolem sebe zaslechl, kdysi o tom psal Prouza myslím a nakonec se to řeší i na fcbk stránkách Partners…:

     Dobrý den.
     Ve firmě Partners jsem pracoval necelý rok a chtěl bych se na něco zeptat.
     Po neshodách se svým vedoucím jsem po necelém roce odešel. V Partners se mi velice líbilo a konečně jsem našel společnost, která tomu rozumí. Hned mého druhého klienta (100BJ) si ale můj vedoucí napsal pod sebe a až poté mi to oznámil telefonem. Zdůvodnil to tím, že nebyl čas a že musí dodržet plán BJ a že mi peníze pošle až mu dojdou. Při odchodu z Partners jsme se spolu dohodli, že až mu peníze přijdou, že mi je přepošle. Jenomže když k tomu mělo dojít, tak se z toho snažil vykrucovat jak to jen šlo a zakončil to tím, že do mě investoval hodně času a že jsem mu vlastně moc peněz nevydělal, tak že si peníze nechá !!!
     Jen by mě zajímalo, kolik takových ***** se do Partners dostalo? Nyní bych potřeboval finančního poradce, ale nevím, jak mám rozlišit, kdo bude pro mě přínos a kdo se na mě bude chtít jen zase obohatit…
     Kamarádi chtěli taky začít pracovat u Partners, ale po této zkušenosti si to rozmysleli.
     Ale abych jen nepomlouval, nakonec mi poslal 25% z přivlastněných peněz.
     Přeji pěkný večer…

     • Bodo napsal:

      Yowie a ty ses v tom už pěkně zamotal,co?
      V Partners jsi byl rok. Tvůj vedoucí ti vzal druhého klienta a při odchodu (z Partners) ještě nebyly vyplacené provize za tento obchod? To jsi 2 klienta udělal po 3/4 roce? No to tě z Partners spíš vyhodili, ne? Anebo v Partners trvá výplata provizí 1/2 roku.

      • yowie napsal:

       Poprosím o přečtení si mého předchozího příspěvku ještě několikrát, pomalu, v klidu. A u toho čtení bych určitě vynechal alkohol… :-)

       Ten příspěvek jsem našel na facebooku Partners. Zkrátka jde o to, že s minimální povinnou produkcí a obhajováním pozic atd., jde i to, že si poradci a manažeři ve struktuře půjčují(v lepším případě) nebo kradou (v horším případě) produkci. Koneckonců v nějaké minulé debatě toto někdo popisoval i u vysoce postavených manažerů, kteří krátce před uzávěrkou sehnali opravdu velmi zajímavou produkci typu hypo na 20 mil atd. Je to náhoda? Nebo si od svých podřízených posbírali to nej, aby se udrželi na pozicích? Co myslíte?

       • Mufik napsal:

        Tak to je pěkná kravina co popisujete… pokud si totiž manažer půjči produkci od svých podřízených započítá se mu úplně stejně jako kdyby ji dali do produkce oni… Tudíž k tomu nemá nejmenší důvod. Tak tady nepouštějte takové bludy, když nevíte jak KP funguj. Holt snaha za každou cenu nějak pošpinit je zde neustále zjevná…

        • Jan Mládek napsal:

         Kariérový plán funguje neúprosně. Manažer si nepůjčí produkci od svých podřízených, ale udělá „fiktivní“ produkci na sebe, rodinu a známé, kterou pak buď platí nějaký čas nebo to zaplatí jednou a konec. Úkol je splněn, body se započítaly… Pozice je obhájena. Tak to prostě funguje

        • yowie napsal:

         Potom nevím, proč mi o této praxi před lety můj M1 říkal? Pravda, nepamatuji si přesný důvod, ale pamatuji si, že tvrdil, že si po domluvě občas stáhne něco z produkce poradců pod ním. Proč to tedy dělal? Já v Partners nikdy nepracoval a pracovat určitě nebudu, takže mě je to srdečně jedno…

       • PavelB napsal:

        Nějak nechápu proč by si měli sbírat produkci od podřízených, když povyšování či obhajoba pozic se počítá ze SKUPINOVÉHO výkonu , tedy za celou strukturu konkrétního manažera nebo ředitele a to jak tady někdo popisoval ty najednou nevídané výkony ředitelů tak spíš narážel na to, že je ta produkce vymyšlená (např. na kamaráda napíše IŽP za 10t/měsíc a pak jí zruší) proto je v Partners proplacenost sotva 75%

  • vasek napsal:

   Mám začátku příspěvku rozumět tak, že ve FCT limity na minimální produkci nebyly a teď jsou nově zavedeny?

 6. PetrB napsal:

  Vynikající článek, byť krátký, možná by bylo pane Zámečníků vhodné dodat, že právě z Vámi zmiňovaných důvodů čím dál více poradců utíká z MLM molochů pod křídla brokerpoolů. V brokerpoolu po vás nikdo nepožaduje produkci (uděláš – neuděláš, Tvůj problém), člověk zde neobhajuje žádné kariérní pozice a nabídka spolupracujících finančních institucí je plus mínus stejná jako u MLM. Jenom minulý týden v Brně odešlo z MLM do brokerpoolu z jedné „nejlepší jedničky na trhu“ pět lidí + manažer. Provizně si polepšili o cca 130% na ŽP, hypotéky 1,39% a investice 85% z poplatku klienta. Dostávat tytéž provize v MLM by byla čistá utopie !!!!Rozhodující je klid na práci a být následně za tuto práci dobře honorován, obojí se v MLM navzájem bije. Nicméně trend je více než jasný, budoucnost ukáže…

  • Poradkyně napsal:

   Mluvíte mi z duše, odešla jsem z MLM do brokerpoolu před čtyřmi měsíci a ta změna se nedá popsat. V MLM jsem ke slušnému výdělku potřebovala cca 10 klientů měsíčně, v brokerpoolu potřebuji k tomu samému výdělku 3 klienty měsíčně. Kdy už poradci pochopí, jak je v MLM ti parazité a darmožrouti nad nimi ždímou a vysávají ? Jen je mi líto, že jsem neodešla dříve, nechala jsem lidem nad sebou v pyramidě stovky tisíc a jen se ptám: Za co ? Jen za to, že oni přišli do MLM dříve než já a byly v pyramidě výše než já. O nějaké odbornosti nebo profesionalitě těch nade mnou nemůže být ani řeč, zadarmo tam jsou drazí. Já už jsem maximálně spokojená.

   • clo napsal:

    3 klienti? no tak to makáte jak ďas

    • PetrB napsal:

     Nauč se pořádně číst, poradkyně se nehoní bezhlavě po klientech, poradkyně pouze suše konstatuje, že k témuž výdělku co u MLM jí dnes stačí jen 3 klienti měsíčně. Nikde nepíše, že zůstává u těchto tří klientů…

   • napsal:

    To jste ještě dopadla dobře. Já to pochopil až po pěti letech a spočítal jsem si to přesně – struktura cca 1.100.000 Kč a samotná MLM firma dalších cca 1.250.000 Kč. To potom berete hůl do ruky, když Vám řeknou, že odnášíte jejich know-how :D. Celkem tvrdě jsem za něj zaplatil…

    • PetrB napsal:

     Máte ve vašem propočtu i každoroční následné provize z majetkového pojištění a investic ? Jen se ptám, protože ti šmejdi nahoře v MLM tyto provize samozřejmě dostávají, ale nechávají si je pro sebe a dolů pod sebe je nepouštějí. A teď si představte, že by vám takto chodilo každý měsíc jen na následných provizích 10.-15.000 Kč a pak si to vynásobte lety, po které to ti zmetci nad vámi v MLM berou (za nic, nehnuli ani prstem, jen se vezou a užívají si). Kolega, specialista na majetkové a občanské pojištění bere po pěti letech jen na následných provizích každý měsíc cca 50.000 Kč a ano, nepracuje v MLM, tam by si to rozdělili paraziti nad ním.

     • napsal:

      No vidíte, to jsem zapomněl započítat a přitom následné provize beru nyní jako jednu z největších výhod. Vždycky mě bavilo, jak v MLM mluvili o Kiyosakim a jak je MLM cestou z krysího závodu. Přitom samo MLM tento krysí závod organizuje – pokud poradce nedosáhne pozice nejvyšší (což si přiznejme, že když dnes začíná nováček, už je téměř utopie), tak jeho příjem bude navždy závislý na nové a nové produkci – krysí závod :). Na to jste hezky poukázal :).

      • PetrB napsal:

       Následné provize u majetkového pojištění a investic vnímám jako jednu z největších výhod v našem byznyse. Jedině tak si můžete např. po zmiňovaných pěti letech vzít např. na měsíc dovolenou a víte, že vám na účtě přistane oněch 50.000 Kč. V MLM by to bylo nemyslitelné aneb neděláš = nemáš (ale není to úplně přesné, MLM firma ty následné provize dostane, ale nechají si je svrchní patra na svoje Audi A8, helikoptéry a vily), poradce (honitebník produkce) může akorát tak zamáčknout slzu, ale ani tu mnohdy nezamáčkne, neboť o nějakých následných provizích za majetek, život a investice nemá ani páru.
       Mrkněte se na zajímavou excelovskou tabulku, kterou jsem našel na netu, v ní si můžete snadno spočítat, kolik vám následné provize dokáží každý rok generovat peněz, popř. o kolik následných provizí jste v MLM již přišel, tedy dobrovolně a s láskou věnoval svým parazitujícím chlebodárcům nad sebou (odkaz: http://miliono­vapraxe.cz/bo­nusy/muj-milionovy-plan-majetek/). A teď si to samé spočítejte u životek a investic a vypadnou vám oči, kolik statisíců ročně těm nagelovaným chlapcům dobrovolně věnujete. A já se ptám: Za co ????

       • MHMO napsal:

        Radku, Radku, kdyby jsi se uměl alespoň podepsat… Marketing po Kiršovsku alias milionové impérium a sem je potřeba alespoň protlačit ten odkaz, co? Tak teď mi všechny příspěvky nicku PetrB alias Radka Černého dávají smysl….. Jediné co je tak hodně v rozporu s tím co všude píšeš je, že říkáš: Dělejte to na sebe, nenechte se „vyžírat“ a ve finále je to „dělejte to přes nás“ já jsem menší vyžírka než ostatní, ukousnu si z toho Vašeho méně… A to stejné, co tady kritizuješ děláš sám, akorát holt sháníš už hotové lidi, protože sám jsi nikdy nikoho nic nenaučil a nikoho jsi pořádně nevychoval… Na to si tě pamatuju moc dobře… :-) Ty sis tu Tvoji „morálku“ vždycky uměl ohnout, jak jsi potřeboval……

        • jojo napsal:

         Bohužel, jsem z oboru a vidím to stejně jako kolega. Je mi líto chudáka, který sem musí protlačit svůj rádoby odkaz, což bychom mohli asi všichni majitelé společností, ale jenom pro informaci, milý pane milióne. 1) si myslím, že jste milion v hotovosti ještě neviděl a nevydělal a 2) si myslím, že kdo za penězi odejde jednou, odejde i podruhé, tudíž je Vaše vize lehce krátkozraká. Takže fandím Vašemu obchodnímu modelu, hodně zdaru při lanaření lidí na peníze a mnoho spokojených klientů. Na tyto stránky chodím rád, ale zjišťuji, že sem chodí pouze „slídiči“, jak už to ve financích chodí…každý kouká, co má ten druhý, co by tak mohl obšlehnout a co náhodou někdo dělá jinak… jenže praxe je taková, že musíme PRACOVAT!!!! A PRÁÁÁÁCE, ta jen tak někomu nevoní. Pravda je jednoduchá – jsou lidé hodní a zlí, chytří a hloupí. Stejně tak je to s poradci i finančními společnostmi. Vy se možná tváříte jako hodní, ale jste hloupí. Tak aspoň, že nejste tolik zlí… 😀 HOWK!

         • Dorota Máchalová napsal:

          To Jojo: hele, přestaň závidět a taky příjdi s nějakým nápadem, kritizovat a plivat jed umí každý. Co Ti brání v tom si podobný projekt udělat také ? Doporučuju Ti přestat ztrácet čas pomluvami a začít něco konečně dělat. Proti Kiršovi můžeš mít sto a jedna připomínek, ale jedno neokecáš: podařilo se mu to a teď už může dělat jen to, co ho fakt baví, narozdíl od Tebe, co se donekonečna honíš za novou a novou produkcí. Howgh

        • PetrB napsal:

         No zrovna od Tebe to sedí, dodnes nemůžeš překousnout, že z Partners odcházejí kvalitní lidé a odmítají vás za to hovno co tam děláte živit, co ? A bude hůř, kamaráde :0)

         • MHMO napsal:

          Tak milý Radku, zaprvé nejsem tvůj kamarád a za druhé rozhodně nejsem takový naiva jako ty. Fluktuace je normální ve všech firmách, na druhou stranu pokud mi lidé odchází, tak jsem narozdíl od tebe schopen přijmout, zaškolit a vychovat nové… A ne zoufale marnou a pomlouvačnou rétorikou a kampaní jenom přetahovat a rozsévat bludy po netu… Zkus taky někdy něco vytvořit a udělat to pozitivním způsobem, kterým neděláš z lidí v oboru, včetně sebe, idioty. A proč ta sprostá slova?? Odhalené identitě zjevně dochází argumenty ?? :-)

          • Radoslav Černý napsal:

           Nevím pánové o co Vám jde. Do místních diskuzí nepřispívám a přispívat nebudu:) A klidně se podepíšu:) Diskutovat budu buď osobně nebo na svém webu.

          • Martin Peřina napsal:

           Dobrý den. Osobně považuji diskuze na tomto webu za tlachy a plky lidí, kteří většinu dne nemají co dělat a tak sem píší dlouhosáhlé maily o své pravdě. Tímto se omlouvám těm, kteří sem píší v dobré víře něco změnit. Pokud máte nějaký problém s milonovou praxí, buďte chlap a podepište se. Nebo napište přímo na tento web s čím máte problém. Z příspěvků ve vláknu chápu, že náborářům MLM vadí, že jejich lidé odchází jinam..Pokud Vám odchází, řešte raději příčinu jejich odchodu namísto pomlouvání na tomto serveru. Anonymně napsat kupu hloupých keců umí každý.
           Navíc je velmi nefér se zde podepisovat pod cizím jménem nebo někoho osočovat, že je to ten či jiný dotyčný, když toto není podloženo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.