CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Petr Zámečník

13. 11. 2015

2 komentáře

Evropská komise spoléhá na finanční poradce

 


 

Lidé v Evropské unii jsou konzervativní a své úspory raději svěřují bankám než kapitálovým trhům. Jenže peníze v bankách jsou v rukou bank, které rozhodují, komu je půjčí a komu nikoli. Při tomto procesu jsou svázané přísnou regulací, která jim neumožňuje efektivně financovat např. mladé, rozvíjející se firmy. To dokáže snáze kapitálový trh… ovšem tam není dostatek peněz, protože ty jsou uloženy v bankách.

Evropská komise plánuje zapojení soukromých úspor ve větší míře do kapitálového trhu. V Zelené knize Vytváření unie kapitálových trhů počítá s významem finančních zprostředkovatelů: „Unie kapitálových trhů by měla zlepšit tok kapitálu – efektivní tržní infrastrukturou a zprostředkovateli – od investorů do evropských investičních projektů, a tak zlepšit alokaci rizika a kapitálu v rámci celé EU a v konečném důsledku učinit Evropu odolnější vůči budoucím otřesům.“

Cílem Evropské komise je, aby i menší podniky měly možnost získat kapitál na kapitálových trzích obdobně jako velké firmy. „Zatímco kapitálové trhy jsou zaměřeny převážně na přímé financování, jsou také úzce propojeny s finančními zprostředkovateli, kteří často směrují finanční prostředky od střadatelů k investorům,“ zmiňuje Zelená kniha význam finančních poradců.

Evropská komise tak počítá se zapojením finančních zprostředkovatelů do vytváření unie kapitálových trhů. Bez finančních zprostředkovatelů by lidé peníze z bank nevybrali a neinvestovali je do akcií a dluhopisů, byť třeba prostřednictvím podílových či penzijních fondů. Investice jsou přitom základem pro dlouhodobý a stabilní ekonomický růst.

Nejdůležitější komoditou na finančních trzích je důvěra. „Posílení důvěry retailových investorů v kapitálové trhy a finanční zprostředkovatele by mohlo zvýšit tok úspor domácností (dnes uložených převážně ve vlastnictví domu nebo bytu a bankovních vkladech) do nástrojů kapitálového trhu. […] Investice do kapitálových trhů přitáhnou retailové investory jen tehdy, pokud těmto trhům i finančním zprostředkovatelům, kteří na nich působí, důvěřují a pokud se domnívají, že mohou bezpečně zajistit lepší výnosy ze svých úspor.“

REKLAMA

Zelená kniha Vytváření unie kapitálových trhů se nelíbí stavebním spořitelnám. Ty se mohou obávat nejen „samovolnému odlivu klientů“, ale pokud se Evropská komise přesune k podpoře kapitálového trhu na úkor bankovnictví, může omezit či zakázat podporu bankovních produktů, mezi které stavební spoření patří.

Naopak finanční poradcům přiznává Evropská komise jejich význam. Bez investičních zprostředkovatelů a investičních poradců přesun úspor z bank na kapitálové trhy uskutečnit nelze. Investice lidé mohou nakoupit buď prostřednictvím finančního poradce, nebo nejčastěji v bance – a banky se svých vkladů ve větší míře zbavovat chtít nebudou.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  16 listopadu, 2015

  Už vidím, jak lidé, co raději drží peníz ev bance, investují do venture fondů…

  Odpovědět

 • Radek

  16 listopadu, 2015

  :-). Ale jo, jsou to ti samí lidé, kteří investovali do „Business Angels“, „DBI“, „World Global Investments“ a dalších obdobných „produktů“. Proč by nesouhlasili s reálnou investicí?

  Odpovědět