Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Evropa ztrácí, Asie táhne

Investice 29.07.2014 | 22:05 0 Komentářů

Akciové fondy mají za sebou poměrně rozporuplný měsíc. Indexy v USA sice překonávají dlouhodobé rekordy a psychologické hranice, v Evropě ale akciové trhy ztrácí. Index ICZ je na tom i přes negativní výkonnost v červenci stále poměrně dobře, přičemž hlavními tahouny jsou trhy jihovýchodní Asie, Turecka a Indie.

Americké akciové indexy sice nakonec dokázaly v průběhu měsíce překonat nové kulaté rekordy (DJIA – 17 000 bodů, S&P 500 – 2000 bodů) později, než například německý DAX (10000 bodů již koncem června), celkově jsou na tom ale mnohem lépe a sešup z rekordních hodnot nebyl tak prudký jako v Evropě. Nejlépe je však na tom oproti minulému měsíci nakonec právě ten, který kulatou hranici nedosáhl (NASDAQ 100 – 4000 bodů). Kde se dva bijí, třetí vyhrává takže, že z americko- evropského souboje nakonec vycházejí vítězně rozvíjející se trhy, a zejména ty asijské. Rozvinuté trhy, a to jak v USA, i v Evropě, pravděpodobně nečeká velmi úspěšné období a investoři by měli v nejbližší době očekávat výraznější korekci. Jak dlouho bude trvat a kolik při ní akciové indexy ztratí, je ale složité předpovědět.

Poté, co si Index ICZ v předešlém měsíci připsal za měsíc zhodnocené přes 3 % (+3,72 %), byl tento měsíc pro akciové indexy mnohem horší. I přes měsíční ztrátu přes více než jedno procento (-1,09 %) je však celková výkonnost indexu akciových podílových fondů stále poměrně dobrá. Po pěti měsících od vzniku indexu je to celkově 5,9 %.

V celkovém hodnocení fondů od vzniku indexu se na špici moc změn neudálo, první trojici tvoří dva fondy zaměřené na akciový trh Indie (Amundi Funds Equity India Infrastructure +25 %, HSBC GIF Indian Equity A USD +19,2 %) a jeden fond se zaměřením na turecký akciový trh (HSBC GIF Turkey Equity A EUR +19,1 %). I dalších šest nejvýkonnějších fondů celkově investuje především na těchto trzích. Do první desítky se pak dostal pouze jeden fond, který investuje jinde, než na dvou zmíněných trzích, a to fond HSBC GIF BRIC Equity A USD, který je po pěti měsících celkově na desátém místě.

Co se týče měsíční výkonnosti, jediným fondem, který dokázal v období od 20.6. do 20.7. vydělat investorům více než deset procent, byl fond Parvest Equity Indonesia (+11,1 %). Shodou okolností jde o fond, který byl před měsícem jednoznačně nejhorším fondem (a to i celkově, když byl jediným fondem se zápornou celkovou výkonností), takže tento měsíc svou ztrátu odčinil. Manažeři fondu se zaměřují na sektory, jako jsou telekomunikace, zdravotní péče a spotřeba, přičemž fondu, i trhu celkově pomáhá dobrá kondice indonéské ekonomiky (i když pod očekávání, ale 5,2 % meziroční růst HDP stále není špatný), růst zahraničních investic a spotřeby. Pozitivní vliv (opět) měly také nedávné volby v zemi. Aktivní správa tento měsíc investorům přála a manažeři fondu měli šťastnou ruku, ale poměrně velká volatilita fondu určitě nebude vhodná pro každého investora. Přes šest procent se v posledním měsíci dostaly ještě dva fondy zaměřené na trhy Turecka –  Parvest Equity Turkey (6,69 %) a HSBC GIF Turkey Equity A EUR (6,18 %) a pak ještě fond Templeton Thailand (6,76 %).

Výkonnostní dno pak doznalo poměrně velkých změn. Celkově jsou na tom ke dvacátému červenci nejhůře fondy zaměřené na akciové trhy v Evropě. Nejhorším fondem s měsíční ztrátou bezmála 8 procent (-7,89 %) je fond investující většinu prostředků na akciových trzích Španělska a Portugalska, FF – Iberia A-ACC-EUR od společnosti Fidelity. Je až s podivem, že i když se země dlouhodobě potácejí v problémech, tak například španělské fotbalové kluby (zejména takový Real Madrid, který je mimochodem také až po uši v dluzích) dokáží za své hráče platit desítky milionů eur, přičemž šéf ligy chce, aby na fotbalových hřištích Španělska hrálo 500 nejlepších fotbalistů světa (?!?!). Se ztrátou přes sedm procent v tomto měsíci skončily ještě fondy – KD RUSSIA, od slovenské společnosti IAD Investments, správ. spol., a.s. (-7,49 %), který samozřejmě odráží vyhrocenou situaci na hranicích Ruska a Ukrajiny a s tím spojenými sankcemi a Horizon Access Fund CSOB Český Akciový (PX) (-7,36 %), který doplácí na nepříliš dobré období českého akciového trhu.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.