Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Euro – dolar: Co můžeme čekat?

Budoucí vývoj nejvíce sledovaného měnového páru určitě nenechá mnohé z vás spát. Jako snad vždy při predikcích ekonomických veličin, i zde se najdou argumenty pro protichůdné varianty. Jaké tyto argumenty jsou? A který scénář je pravděpodobnější?

b

Argumenty pro depreciaci dolaru

Je poměrně známým faktem, že americká centrální banka FED v poslední době provádí agresivní expanzivní měnovou politiku, ať už tím, že snížila hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu, tak tím, že začala provádět tzv. quantitative easing – nakupuje cenné papíry všeho druhu a tím zvyšuje množství rezerv, které mají banky k dispozici.

Zvýšení měnové báze obvykle vede i k nárůstu měnových agregátů, např. M2, což by mělo vytvářet silnější nabídku dolarů na devizovém trhu a znamenat následné oslabení americké měny. Evropská centrální banka ale také provádí peněžní expanzi, nicméně ani zdaleka ne v takovém rozsahu jako FED.

Současná americká situace však nemusí nutně dopadnout tak, jak bylo nastíněno, protože gigantické zvyšování měnové báze se alespoň dosud nějak výrazně do zvyšování peněžní zásoby nepromítá. Banky se totiž bojí s novými penězi udělat cokoliv jiného, než je mít na rezervním účtu u FEDu, nechtějí např. půjčovat podnikům. Řekněme nicméně, že celkově tento odstavec podporuje spíše oslabování dolaru na páru s eurem, a to zejména v delším období.

Faktorem, který do budoucna bude ovlivňovat vzájemný směnný poměr eura a amerického dolaru, je určitě riziko. Známý index volatility VIX dokládá to, co je dnes všeobecně známo, že na finančních trzích je stále přítomno zvýšené riziko. V takovéto situaci se velká část investorů uchyluje k držbě aktiv, která jsou považovány za nejbezpečnější, což jsou obvykle americké vládní dluhopisy (T-bonds) a pokladniční poukázky (T-bills). Jestliže je někdo chce držet, musí nejprve sehnat dolary, za které je nakoupí, což posiluje právě dolar.

Vztah mezi volatilitou a kurzem EUR/USD od poloviny minulého roku dokládá Graf 1 – čím vyšší volatilita, tím silnější dolar, přičemž tento vztah je poměrně silný. Předpokládáme-li tedy, že se bude situace na trzích z hlediska rizika do budoucna uklidňovat, potom se dá z toho vyvodit, že zde bude existovat určitý tlak na depreciaci dolaru.

Graf 1: Vztah volatility a kurzu EUR/USD

U korelace měnového kursu s jinými veličinami ale ještě chvíli zůstaňme. Na grafu níže vidíme, že existuje značně vysoká korelace mezi kurzem EUR/USD a indexem Dow Jones Industrial Average (Graf 2), přičemž platí, že čím silnější dolar, tím slabší DJIA.

Akciové trhy předchází vývoj v reálné ekonomice obvykle o 6 – 9 měsíců, dá se tedy předpokládat, že index Dow Jones by mohl v nejbližší budoucnosti už začít posilovat, což by podle naší korelace znamenalo oslabení amerického dolaru.

Graf 2: Vztah DJIA a kurzu EUR/USD

Dalším argumentem pro depreciaci dolaru je současná situace v Číně, která drží velké množství dolarů v amerických T-bills a T-bonds. Čínská ekonomická situace se prudce zhoršuje a s tím přicházejí kroky na podporu zasaženého hospodářství. Jednou z možností je zbavovat se dolarových devizových rezerv. To samozřejmě může vytvářet tlak na americký dolar.

Argumenty pro apreciaci dolaru

Pokud se podíváme na fázi hospodářského cyklu, ve které se americká a evropská hospodářství nacházejí, a také na jejich flexibilitu, objevíme argument ve prospěch americké měny. Americká ekonomika již je v recesi oficiálně od začátku roku 2008, zatímco Evropská unie se zmítá v recesi kratší dobu. Navíc ekonomika USA je mnohem pružnější než evropská, a proto se dá předpokládat i její rychlejší zotavení.

Zatímco ECB tak možná sáhne ještě k dalšímu snižování úrokových sazeb pod tíhou zhoršující se situace, FED je nemá dále kam snižovat a po určité době je může začít díky strachu z inflace opět zvyšovat. Úrokový diferenciál mezi eurem a dolarem se tedy bude v budoucnu možná snižovat s dopadem na měnový kurz.

Jednou z možností, jak se dívat na to, jestli je nějaký měnový kurz rovnovážný, je použít teorii parity kupní síly. Podle její absolutní verze by měl být poměr cenových hladin v USA a eurozóně zhruba stejný jako měnový kurz EUR/USD. Tato teorie samozřejmě v praxi ne zcela platí díky existenci transportních nákladů či cel, nicméně dlouhodobě se dá vypozorovat, že měnové kurzy se podle této teorie zhruba pohybují.

Zatímco americká cenová hladina v dolarech je zhruba o 11 % vyšší než cenová hladina v eurozóně v eurech, dostanete za jedno euro 1,28 dolaru, čili o 28 % více dolarů než eur. Zboží ve Spojených státech je tedy pro lidi z eurozóny levnější než zboží domácí, a to přibližně o 15 %. V tomto rozsahu tedy existuje potenciál pro apreciaci dolaru. Nicméně v minulosti se běžně vyskytovala nerovnováha v rozsahu okolo 30 %, takže nerovnováha ve výši 15 % není nic zvláštního. Závěry tohoto odstavce je tedy třeba brát tak, že platí potenciálně a pro velmi dlouhé období.

Je potřebné ještě zmínit situaci kolem regionu střední a východní Evropy. Země v tomto regionu jsou velmi otevřené mezinárodnímu obchodu a mají obvykle vysoké zadlužení v zahraničních měnách, což by pro ně mohlo během recese znamenat veliké těžkosti. Některým již velice výrazně depreciovaly jejich měny a zažily velký výprodej na svých akciových trzích. Mezi investory je rozšířen negativní sentiment vůči tomuto regionu. Spekuluje se i o možných defaultech států v této části Evropy. Mnoho bank s domicilem v západní Evropě je vůči tomuto regionu značně exponováno, což by jim mohlo přivodit do budoucna problémy. Toto vše může znamenat tlak na oslabení eura a tedy na posílení dolaru.

Závěr

Lze předložit mnoho argumentů pro to, že by měl dolar na páru s eurem oslabovat, ale zároveň i pro opačný scénář. Záleží zejména na tom, jakou váhu každému z těchto argumentů čtenář přiloží. Záleží také na tom, jestli předpokládáme zlepšení celosvětové situace (spíše silné euro), nebo její zhoršení  (spíše silný dolar).

Já jsem toho názoru, že větší váhu mají argumenty pro depreciaci dolaru, a to zejména v delším období. Nicméně je třeba čtenáře upozornit, že měnový kurz EUR/USD je ze všeobecně známých veličin snad vůbec nejtěžší předpovídat, protože se jedná o veličinu určovanou na silně efektivním trhu.

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Která měna bude na sklonku roku 2009 silnější?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “Euro – dolar: Co můžeme čekat?”

 1. Michal Kára napsal:

  No, studie je to sice hezka. Akorat podle hodnot VIX mam dojem, ze data jsou pouze za obdobi nekolka malo mesicu kdy panovala na trhu jista situace a vyvozovat z nich nejake obecnejsi zavery bych si tedy osobne netroufl.

  • OTTO napsal:

   Ať se stane na páru EUR/USD cokoliv autor bude moci říct – vždyť jsem to psal.
   Cílem článku, ale asi nebylo předpovědět budoucnost, ale informovat o tom co mluví pro růst a co pro pokles.

   Já osobně držím už nějakou dobu USD a během několika týdnů, možná i dřív je vyměním za kč.

   Z dlouhodobého hlediska nevěřím v posilování USD ani EUR.
   Jestli bude EUR/USD za pár týdnů jedna k jedné tak především záleží jaký bude kurz ke kč.
   Čím více dostanu kč za USD tím lépe.
   Naopak velmi věřím v posilování koruny a ztratil jsem důvěru v EUR.

   • Konference napsal:

    Jeste pred mesicem autor psal neco ve smyslu, ze dolar musi v dusledku soucasne monetarni politiky Fedu padnout, ze to je jen otazkou casu. 😉

    Takze chvalim, ze nyni uz v ramci objektivity uvadi ruzne faktory, ktere mohou mit vliv na kurz EUR/USD a nechava ctenare si udelat vlastni usudek. 😉

    Ono, rekneme si to uprimne, nikdo nema ani tuseni, jak to s dolarem bude. Podobnou situaci nikdy dolar nezazil. Muzeme tu kazdy tipovat podobne jako na vysledek hokeje, ale to je asi tak vsechno, co muzeme. ;-))

    Jan Traxler
    FINEZ Investment Management

    • Radek napsal:

     Ono, řekněme si to upřímně, kdyby někdo věděl, jak to s dolarem bude, tak na tom neskutečně vydělá ;-).

    • OTTO napsal:

     Stejně je pro nás více důležité jaký kurz budou mít měny ke Kč.

     Když bude USD/EUR 1,25 jako teď, ale USD bude za 7kč tak je to zcela jiná písnička, než kdyby byl USD/EUR 1,25 ale USD by stál 27kč.

     Já věřím koruně.
     EUR už jsem se zbavil a USD se také brzy zbavím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.