Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Editorial ze dne 9.2.2007

Je načase napsat nový editorial 🙂 Je pravda, že za uplynulý týden proběhlo mnoho vášnivých diskusí, dokonce se někteří čtenáři vrátili až k loňskému létu. Velmi uvažuji o přátelštější podobě diskusí.A to v obojím smyslu slova.

Je jasné, že nejsme stroje bez pocitů a vášní. Jestliže někdo svým příspěvkem rozčílí druhého návštěvníka stránek doruda, je také jasné, že odpověď nebude nijak přátelská. Bum, a už klikáte myší na Vložit příspěvek do diskuse.

Po pěti minutách ale většinou přece jen adrenalin klesne na nižší hladinu a člověk by docela rád svou proklamaci vyjádřil mírněji, nebo aspoň kultivovaněji. Čas, který ke zklidnění potřebuje, může být třeba jen 30 vteřin. Jenže když jste příspěvek odeslali před vteřinou, stejně je pozdě.

Co byste řekli možnosti ještě před klikem na Vložit kliknout na Náhled odpovědi, abychom si mohli svá slova ještě před odesláním do diskuse přečíst? Je to jen nápad, ale má alespoň dva praktické důsledky:

Jednak by byla možnost si říct: „Ale počkej, Martine Boučku, to cos napsal, není přesné, spíš útočící na slabiny toho druhého…“, a jednak pravopis se dá vyčistit od hrubek, když někomu na pravopisu záleží. Nemrhali bychom tolik času malichernostmi.

K tomu druhému významu slova přátelštější – spolu s programátorem pracujeme na zavedení spojovacích linek mezi reakcemi, které k sobě patří. Slibuji si od toho větší přehlednost diskusí, ačkoliv je to spíš taková „první pomoc“.Tolik moje úvahy o dvou možných nových funkcionalitách.

Ještě drobné poznámky co mě napadly k článkům tohoto týdne. Informace obsažená v článku paní Marty Gellové z AFIZ mi přišla velmi důležitá (dal jsem článku netradičně o půl dne prostoru více), protože se týká změny legislativních podmínek našeho podnikání jako investičních zprostředkovatelů a poradců. Jednání o zachování stávajících podmínek probíhá právě dnes.

U článku pana Petra Fejtka je opět velmi rozsáhlá diskuse – důkaz, že jeho přehledy mají své pravidelné čtenáře. V článku Víta Kalvody mě zaujalo upozornění, že dle výzkumů se nerozhodujeme dle chladného kalkulu, ale na základě emocionálních stop v nás časem zanechaných.

Pan Slavomír Kožúšek pokračuje dle mého ve velmi přínosném seriálu o investičních certifikátech. A dnes píše ve svém makroekonomickém komentáři Patrick Mange, že světová ekonomika dál poroste vyrovnaným tempem. Proč tedy neinvestovat?

7 komentářů: “Editorial ze dne 9.2.2007”

 1. Jan Traxler napsal:

  Martine, ty šipky jsou perfektní, začínám se v diskuzích orientovat… 😉
  Vyřiďte pochvalu i programátorům. 😉

 2. Anonym napsal:

  Není načase napsat nový editorial? 🙂

 3. Vladimír Kutálek napsal:

  Já bych se přimlouval o možnost označit příspěvek v diskuzi tagem, o jaký typ se jedná. A možnost podle těchto tagů třídit.

  Sice většinou čtu kompletní diskuzi, ale občas z nedostatku bych rád osobní úrážky vynechal 😉

  Navrhoval bych tyto tagy:
  „článek“ – příspěvek mající vazbu přímo na obsah článku
  „kontra článek“ – nesouhlasný příspěvek
  „souhlas článek“ – souhlasná příspěvek
  „příbuzné“ – příspěvek mající vazbu přímo na obsah článku, ale už dost vzdálenou
  „osobní diskuze/půtky“ – příspěvek, který většinu čtenářů nezajímá – např. dotazy na email 😉
  „anonymní příspěvky“ – možná s automatickou detekcí a automatickým označením
  ? – další?? („směrování webu“, „směrování poradců“??)

  Vím, že určování tagu by bylo zdržující a mnoho přispěvovatelů by zapomnělo (pokud by to nebylo povinné) – takže i forma označení pomocí hlasování (vhodnější) či úprava editorem (pracné) by se hodila. Ale rozhodně by to přispělo k větší čitelnosti… článek z více neý 100 příspěvky mě celkem odrazuje….

 4. Slavomír Kožúšek napsal:

  Určitě souhlasím. Zajímavá by byla i možnost informace o reakci na přípěvek v diskuzi přes e-mail. Zjednodušilo by to vyhledávání. SK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.