CZK/€ 23.745 +0,13%

CZK/$ 22.219 +0,64%

CZK/£ 27.482 +0,03%

CZK/CHF 24.413 -0,24%

Editorial ze dne 5.6.2007

 


 

…a já jsem si uvědomila, že naše rodinné investice sestávající (jak jinak) z několika smluv o stavebním spoření společně s volnými prostředky líně se povalující na dvou běžných účtech, postupně ohlodávané o poplatky, nebudou zřejmě tím, čemu se říká efektivní portfolio.

Když mi pak ještě moje maminka sdělila, že ruší své vklady do dluhopisových fondů a hodlá je dát nějaké své nové známé, která prý „pracuje v RM Systému“ a má tak přehled, co vydělává, bylo rozhodnuto. Takhle už to dál nejde.

Svůj lov na informace o efektivnějším investování jsem zahájila v nejmenované bance nabízející plán na klíč. Zmínila jsem se, že mám zájem o fondy, paní se omluvila, prý kolegyně, co to má na starosti, zrovna není přítomna, ale dostala jsem hrstku letáčků, jež jsem po letmém přečtení odložila. A jelikož kolegyně „nebyla“ ani při mé příští návštěvě, došla jsem k názoru, že je načase zkusit to jinde. To už jsem se doslechla, že existují nezávislí finanční poradci.

Ale kdo to je? Ten příjemný pán od nás z města, manžel mojí kolegyně, co zastupuje více společností, prodal nám postupně dvě stavební spoření té firmy, o kterou jsme si řekli, a velmi ochotně nabídl sjednání penzijního připojištění s odůvodněním, že je to daňově zvýhodněné? To asi ne.

Nebo snad onen mladý muž, co jsem ho viděla na prezentaci jisté poradenské firmy? Měl pomačkané sako, hovořil o tom, že bohatství je otázka osobního rozhodnutí a v očích měl divný lesk. Asi takový, jako mívali moonisti, co postávali v Ostravě u podchodu na Frýdlantské mosty. I toho jsem coby svého potenciálního finančního rádce zavrhla.

REKLAMA

A pak snad ještě existují nezávislí poradci poskytující placené konzultace. Jenže kde takového sehnat? A vyplatí se mi to vůbec? Nebude to jen další „příjemný pán z města“ či „mladík s ohnivým pohledem“?

Nerozhodnuta, váhající, padla jsem na tiskovou zprávu společnosti Partners for life planning a v nadšení mám chuť zvolat: „To je přesně to, co hledám, přesně takto by to mělo být! Dlouhodobá spolupráce, vzájemná důvěra, ano, ano, ano!“ Když trochu ochladnu, přece jen si uvědomím, že když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Opravdu je něco takového možné? Ano?

Po letech, kdy byli klienti štvanou zvěří, či přinejlepším tvory, o jejichž ochočení a chov nikdo neměl zájem, nebude lehké získat důvěru. Klient je plachý a má k tomu dobré důvody. Cítí, že býval nejednou využit, cítí, že býval podveden. Chvíli potrvá, než uvěří.

A jeho penízky budou mezitím dál ležet v mrákotách na účtech stavebních spořitelen a fondech penzijního připojištění.

Loading

Vstoupit do diskuze 28 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Vit Kalvoda

  5 června, 2007

  Paní Kučerová, kdo zde mluví Vašimi ústy? Jakobych z Vašeho příspěvku cítil určitou strannost…

  Odpovědět

 • Jirka M.

  5 června, 2007

  A jéje, uražená ješitnost, že slečna nepochválila Top Consultant? 🙂

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  5 června, 2007

  🙂 beztak 🙂

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  5 června, 2007

  Vítku, mohu Vám odpovědět? Paní Simona mluví sama za sebe 🙂 Poprosil jsem jí o její představu o (pro ni) ideálním poradci, když se před časem zapojila do diskuse. Je to opravdu potenciální klientka finančního poradenství. A tento fejeton je pohled „z druhé strany“, než z té naší. 😉

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  5 června, 2007

  OK, Martine 🙂 trefa vedle, zdá se, že ne zcela za vším se skrývá něco jiného 🙂

  Odpovědět

 • Jan Lener

  5 června, 2007

  Tady je vidět, jak funguje marketing za tučné peníze. Funguje dobře. A plní svůj účel. Je úplně co je, nebo teprve bude uvnitř. Martine Boučku, necháte mě zveřejnit koláče TC? Jen aby bylo vidět, kdo jaké poradenství dělá.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  6 června, 2007

  Pane Lenere, nerozumím otázce. Vlastně nerozumím ani příspěvku. Vypadá to, že nikdo nemůže uvěřit, že jsem dal v Editorialu prostor skutečné „pouhé“ čtenářce a zřejmě náhodné návštěvnici investujeme.cz. Živý inteligentní člověk s vlastním názorem a rozumem se jaksi nepředpokládá?

  Odpovědět

 • Jan Lener

  6 června, 2007

  Aha, tak to je opravdu nedoruzumnění. Chci říci, že milá čtenářka je ovlivněna dobrým marketingem. Na druhou stranu, když dám někomu 500,- aby Vám napsal editorial oslavující TC, tak to spousta lidí ráda udělá :-), tak se nedivte, že Vám nikdo nevěří 🙂 🙂

  Odpovědět

 • ;-)

  6 června, 2007

  Prosím kompletní seznam, tři řádky textu se sem vejdou 😉

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  6 června, 2007

  Mohu potvrdit, že paní Simona je skutečná, vzdělaná a velmi inteligentní. Původně jsem se s ní střetl jako s anonymem v diskusi pod mým článkem, ale v následné mailové komunikaci nešlo nepoznat její slušnost a vysokou inteligenci. Tímto jí vzdávám hold a doufám, že přece jen bude klientkou nějakého nezávislého finančního poradce, pokud se rovnou nestane finanční poradkyní. Jen doufám, že to bude moje kolegyně a nikoliv konkurentka. Simono, nestačí být Top maminka. Buďte Top poradkyní! Vaše překlady se pak stanou milým koníčkem a nikoliv nutností vydělávat na Sunar a plínky.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  7 června, 2007

  Dobrý den, pane Hanzle, nedá mi to, abych přecejen nereagoval. Je mi nějak proti mysli, že považujete bohatství za nejvyšší životní hodnotu, resp. z této premisy radíte zde paní Simoně do života. Pane Hanzle, mám pro Vás objevnou informaci: Stačí být Top maminka nebo tatínek. Málokdo na to má. Workoholici nebývají šťastní lidé. A mimochodem, kvalitních překladatelů je myslím zatraceně nemnoho ve srovnání s počtem Top poradkyň. 😉

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  7 června, 2007

  OK. Jen upřesňuji, že peníze jsou pro každého nutností a cestou ke svobodě. Nejsou mým cílem, ale jen prostředkem. Jistě jste mi rozuměl. Díky.

  Odpovědět

 • Richard Valášek

  8 června, 2007

  Pane Hanzl, vy pořád akcentuje inteligenci účastníků diskuse – co máte za problém? O každém normálním člověku přemýšlíte jako o možném spolupracovníkovi – nezamyslel byste se prosím nad tím? TAKHLE PŘEMÝŠLEJÍ ZMANIPULOVANÍ ÚČASTNÍCI MLM.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  8 června, 2007

  Pane Valášku, paní Simona projevila přání stát se finanční poradkyní, zde na webu i v sokromé mailové korespondenci. Vyjádřila to sama od sebe, proto jsem jí poskytl kontakt blízko jejímu bydlišti. Pokud jde o mne, já sice pracuji ve struktuře MLM společnosti Fincentrum, ale nejsem a nechci být manažer. Pracuji v pozici Top poradce, což je nemanažerská větev kariéry. Pro rýpaly dodávám, že toto označení neříká nic o kvalitě a odbornosti, ale pouze dosažených objemech a výkonech poradce. Mám pro Vás jedno nemilé překvapení: disponuji vlastním mozkem a jsem to já, kdo umí čarovat s mozky okolo sebe. Jde jen o to, zda mám dobré úmysly. Ne ne, problém o který se zajímáte vskutku nemám – to snad Vy, když jste se nesmířil s existencí MLM ve finančním poradenství. Přeji Vám pěkný den!

  Odpovědět

 • David Plešinger

  6 června, 2007

  jsem skutečný „klient“ a dovolím si zastat se autorky – i redakce: její článek, i kdyby byl 100× zaplacený, odpovídá realitě. Ano, zhruba před 6měsíci byla moje situace úplně stejná. Pro Vás, seriózní poradce, jistě dobrá zpráva: my klienti navštěvujeme i vaše servery – a hledáme…

  …jen pozor – abychom se z „libových“ článků p. Traxlera nenaučili investovat dříve, než najdete vy nás;-)

  Odpovědět

 • Jakub

  7 června, 2007

  tak na to si pane Plesingre pockam, az podle tech, jak vy rikate libovych clanku, bude ziskove investovat. je to jen teorie. to si radsi kupte na amazonu nejakou knihu a naucite se opravdu investovat/obchodovat rychleji.

  Odpovědět

 • Jan Marek

  5 června, 2007

  Moc hezký článek a příjemné odlehčení těch nenávistných debat posledních pár dnů. Jak Vás ale kontaktovat, pokud byste si chtěla nechat poradit?

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  6 června, 2007

  „Obávám se“, pane Marku, že by v každém případě stačilo napsat na sebe email 😉 Jsem rád, že se článek líbí i Vám, stejně jako mně.

  Odpovědět

 • Jakub

  7 června, 2007

  jako pardon, ale tohle je nechutnej marketing. ta spolecnost jeste nefunguje, ale pani je z ni uplne hotova a uz ted vi ze je to presne ta spolecnost. ach jo.

  Odpovědět

 • Frantisek Peterka

  10 června, 2007

  Dobrý ráno ve spolek,
  občas si na zdejších stránkách počtu v rámci sebezvzdělávání. Velice často narážím na názory typu – stavební spoření špatné, penzijní připojištění špatné, raději pohlavní chorobu než IŽP apod.

  Já když se podívám na své portfolio produktů, tak tam všechny tyto produkty najdu a má to své důvody.
  Stavební spoření mi postkytuje luxusní garanci v podobě výnosu téměř 7% čistého p.a. – která konzervativní střednědobá investice umí něco podobného ? A staré smlouvy se svými výnosy cca 12 % čistého jsou z mého úhlu pohledu opravdu snové.

  Na penzijní připojištění mi přispívá zaměstnavatel, kdybych ho aktuálně zrušil, tak se všemi daňovými dopady mám opět výnos cca 7 % p.a. čistého.

  Aktuální roční výnos z mého IŽP je cca 100 % čistého (opět včetně příspěvku zaměstnavatele a započítání daňových úlev).

  Takže když vezmene do úvahy konzervativně založeného investora, který má k dispozici okolo 2 – 5 000 Kč měsíčně na spoření / investování, co byste navrhli ? Ideálně případ z vaší konkrétní praxe, tj. konstrukce produktového portfolia včetně uvedení výnosů, ať již realizovaných či na svoji realizaci čekajicích.

  Díky za případné odpovědi.

  František Peterka

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  10 června, 2007

  Všechny produkty, které máte v rodinném porfóliu jsou víceměně v pořádku, jen některé Vaše představy o nich by možná chtěly trochu zkorigovat. Konkrétně třeba u stavebního spoření dle nového zákona je zhodnocení opravdu necelých 7%, nisméně je to vypočítáno p.a. včetně státní podpory a pouze na 6 let. Těžko pak můžete na stejné rodné číslo čerpat státní podporu dle starého zákona (tam se říkávalo zhodnocení kolem 12% p.a., a to na 5 let, v čase význam SP přece klesá s rostoucím zůstatkem na účtě stavebního spoření atd.). Takže buď a nebo – obojí ne, pokud nevyužíváte rodná čísla širší rodiny, jinými slovy se oni své výhody prakticky „vzdali“ ve váš prospěch.

  A podobné upřesnění si zaslouží i to penzijní připojištění a investiční životní pojištění (sám ho jako finanční poradce mám! a jsem spokojen!) – k tomu jen krátce, že příspěvek zaměstnavatele z obou produktů dělá opravdu velmi výhodný obchod. Pro všechny (stát – budete bohatý důchodce; zaměstnavatele – přidal vám na platu bez mzdových nákladů a tím si vás spíše udrží; vás – dostanete přidáno, ačkoliv to nezdaníte ani neodvedete sociální a zdravotní pojištění, a přesto to budou peníze na dvou vašich osobních „účtech“).

  Přeju hezkou neděli.

  Odpovědět

 • Frantisek Peterka

  10 června, 2007

  Díky za odpověď. Jsem si vědom oněch časových omezení i daňových souvislostí, představy o nich mám velice realistické, možná jsem se vyjádřil příliš obecně, takže upřesnění to chtělo :-).

  Zajímalo by mě, jestli se o konkrétní příklady ze své praxe poradí vaši kolegové z branže. Tedy jak navrhli produktové portfolio pro „běžného“ klienta, který má potenciál měsíční úložky v uvedené výši, nedisponuje jednorázovým vstupním kapitálem a je konzervativní.

  Vám taky přeji hezkou neděli.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  10 června, 2007

  Jako jednotlivec ma smysl 1700 na stavebko, na IZP a PF pokud mozno nic a nechat tam jen prispevky zamestnavatele (nekdy ale zamestnavatel vyzaduje soucasne prispevek zamestnance). Respektive u IZP jeste pripadne pojistne na urazova a jina pripojisteni. Zbytek do tech 5000 se da vyuzit efektivneji – ruzne programy pravidelnych investic, sporici plany apod.

  Jako rodina bych nejdriv vyuzil potencial stavebnich sporeni na kazdeho clena rodiny. Asi se shodneme, ze stavebko tvori docela solidni zaklad. 😉 (Ale ne vzdy je vhodne, treba kvuli likvidite.)

  Odpovědět

 • N.

  13 června, 2007

  Jak dlouho tady bude ještě tenhle měsíc starý editorial? Díky.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  18 června, 2007

  Jestlipak už pan Bouček zveřejní nový editorial?

  Odpovědět

 • zinfo

  26 června, 2007

  Tak tenhle článek by snad zasluhoval označení PR.:)) Ale jinak máte pravdu. Natrefit na špatného poradce je horší, než žádného nepotkat. Jen musím ochladit Vaše nadšení. Firma Partners… není spadlá z nebe, ale jedná se především o recyklaci stávajících poradců. Tedy nepřijde nikdo nový jen ten hodný pán z ulice a ten s tím plamenným ohněm v očích budou zastupovat pod jinou hlavičkou. A pak se musím podivit, proč jste si v bance nedomluvila s tajemnou nepřítomnou paní schůzku, jde to i telefonicky. Pokud ani to nezabralo, pak asi tato banka není to pravé ořechové ani pro ostatní operace. Hodně štěstí.

  Odpovědět

 • imxkho

  7 září, 2010

  ZhaFuR zxjqlluntbvj, [url=http://jgikufblwrxw.com/]jgikufblwrxw[/url], [link=http://wpmgnagaeuio.com/]wpmgnagaeuio[/link], http://pexsatxchbli.com/

  Odpovědět