Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Editorial ze dne 30.8.2006

Editorial Jan Majer 30.08.2006 | 13:13 0 Komentářů

Jen 15 procent fondů překonává na desetileté periodě index, tedy pasivní balík akcií, s nímž se fond srovnává. V Evropě dokonce jen 10 procent. Jak uvádí časopis FOND SHOP, loni a letos se poměr trochu zlepšoval…

Bilanci v poslední době zachraňují především fondy zaměřené na rozvíjející se trhy a Japonsko. „Fondy na globální rozvíjející se trhy poráží index ve 46% případů, asijské fondy v 35% případů a fondy investující do japonských společností dokonce ve 48% případů,“ píše FOND SHOP.

Co s takovou informací? Podle FOND SHOPU je to jasná zpráva: U klasických trhů jako je USA nebo Evropa se vyplatí zvážit spíše možnost indexových akcií. V případě emerging markets a Japonska je celkem slušná šance, že fond bude index porážet, pokud si před volbou fondu provedete „detailní rozbor možných eventualit“.

Fajn, právě tohle je přeci naše práce – vybrat pro klienta právě ten fond, který mu zajistí nadstandardní zhodnocení. Pomocníkem nám mohou být objektivní hodnocení fondů vzhledem ke konkurenci (ranking) a hodnocení kvality managementu a investičních procesů (rating).

Ranking, vyjadřovaný nejčastěji počtem hvězdiček, mnoho o budoucích výnosech neříká. „To je jako znát čísla včerejší loterie – k cestě kolem světa je potřeba vědět, co padne zítra,“ konstatuje trefně redaktor FOND SHOPu Milan Šmíd.

Rating je o něco lepším vodítkem. Ani ten vám sice neřekne s jistotou, jestli fond v budoucnu předvede něco víc než ostatní, ale řekne vám, jestli k tomu má dobré předpoklady.

Některým fondům se ale daří dlouhodobě ukazovat konkurenci záda. „Šampióni existují, ale je jich velmi málo. Podstatně více je fondů, kterým se někdy daří, někdy ne. A přínos pro klienta? Jen neklidné spaní,“ píše Milan Šmíd.

Dodejme, že spolu s klientem pak mívají neklidné spaní i poctiví poradci. Redakci FOND SHOPu chci tímto poděkovat za velmi vydařené poslední číslo, které mi včera přistálo ve schránce. Pro klidný spánek klientů a poradců dělá ten nenápadný černobílý čtrnáctideník opravdu hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.