CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Jan Lener

17. 05. 2007

6 komentářů

Editorial ze dne 30.4.2007

 


 

Známým lákadlem jsou dnes zejména „lepší sazby“ pro nové zákazníky. Ale neobjevuje se nám poslední dobou nový obdobný fenomén, který potěší jak obchodníky, tak „riskaře“?

Sazby hypotečních úvěrů se v čase mění. O tom není pochyb. V dnešní době je pravděpodobnější pohyb směrem vzhůru. Nikdy nevíte, zda sazba, pro kterou si jdete do podání žádosti (nebo jiné relevantní skutečnosti) také vydrží. Nedávno však jedna nejmenovaná banka už po několikáté zopakovala akci s 0% poplatkem za uzavření hypotečního úvěru. Je to banka, která je zatím známá svým solidním přístupem ke klientům a špičkovými úvěrovými produkty, co se podmínek čerpání týče. Než přišla tato akce s „nulovým poplatkem“ mohli jsme zaznamenat snížení sazeb. Připomeňme, že tato banka zřídkakdy ve výši sazeb válcuje celou konkurenci. V té době byla však mezi prvními (v závislosti na fixaci a LTV).

Kdo této bance v jeden konkrétní časový úsek nahlásil, že chce hypotéku, dostal lhůtu dva měsíce na podání žádosti „bez poplatku“. Klientům tedy začala úvěr vyřizovat. Odhad, podklady, rozpočty, kupní smlouvy, no všechno pár týdnů trvá. Většina klientů nese kompletní žádost do banky těsně před limitem. Banka však během dvou měsíců několikrát navýšila sazby a ze špičkových sazeb se stali dokonce sazby podprůměrné. 4,47% p.a. na 3 letém fixu, oproti 4,19% p.a. na pětiletém fixu u konkurence, to je docela rozdíl, obzvláště přihlédneme-li k riziku v této části nesmyslné reformy. Banky si většinou neakceptují odhady, takže klient už se vším vyřízeným stejně neuteče jinam.

Logicky se zdá, že jde o předem připravené divadlo, které uspokojí jak obchodníky, tak „riskaře“. Uspokojí však i poradce? Opravdu nemůže navýšení sazeb 14 dní počkat? I když klienta upozorníte na možnost kolísání sazeb, pokud se s ním nejprve bavíte o sazbě o několik desetin nižší, než dostane, není příjemné mu několikrát oznamovat navýšení sazeb. Možná, že na toto obchodníci a „riskaři“ nemysleli. Nebo je to opravdu jen náhoda? Uvidíme v létě.

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Anonym

  30 dubna, 2007

  To mi silně připomíná praktiky banky, která zponzoruje tyto stránky.

  Odpovědět

 • Anonym

  30 dubna, 2007

  LTV – to je co za zkratku? 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  10 května, 2007

  Loan to value

  Odpovědět

 • Anonym

  10 května, 2007

  česky? 🙂

  Odpovědět

 • S.made

  14 května, 2007

  výše úvěru oproti hodnotě zajištění

  Odpovědět

 • Anonym

  7 května, 2007

  Obchodním zástupcům (poradcům) přece stačí zaslat děkovnou SMS za vynikající výsledky banky dosažené za IQ 2007. Poradci si s klienty nějak poradí.

  Odpovědět