Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Editorial ze dne 3.8.2006

Editorial Petr Fejtek 02.08.2006 | 22:41 0 Komentářů

Zatímco miliony lidí u nás sledovaly mistrovství světa ve fotbale, pouhých několik tisíc zajímala liga mistrů-investorů. Kde že se konala? Nuže na burzách, jako vždy… A byla drsná, mnohem drsnější než Zidanova hra hlavou.

Fackovacím panákem se tentokrát staly emerging markets, jak se ostatně očekávalo – jen se nevědělo kdy.

Ztráta až 25% nikoho nepotěší a na Medarda sice nepršelo, ale globální panické výprodeje Prahu pěkně spláchly. Naše burza padla 13. června pod 1200 bodů, tedy pod březen 2005! Od únorového vrcholu ztratila víc než 26% a jen za pouhý měsíc (od 11. května) přes 24%.

Lehko se ztrácí, těžce vydělává, přesto v půli prázdnin od svého červnového dna burza již odpracovala 23% (jen pozor, procenta růstu jsou vždycky „menší“ než procenta poklesu). Tak jsme se dostali někam před loňské Vánoce (ale byli jsme tam už loni koncem září)… Od začátku letošního roku sice naše akcie tratí ještě skoro 6%, roční výkon se však již blíží 15%.

Kdo nezpanikařil, může si nyní oddychnout, alespoň na čas. Kdo s nervy nevydržel, tomu je ouvej… Nebylo sice příliš těch, kdo ve stresu prodávali, ale pro obě skupiny je to zkušenost k nezaplacení.

Kdo se dobře učil v minulosti, dostává školné postupně zpátky, kdo nedával pozor nebo jen opisoval, může počítat ztráty. A protože leckdo se letos mohl podívat k moři, nedá mi nevzpomenout klasickou poučku prince Bin Talál Al-Valída, který investování přirovnal právě k plavbě na moři: „Musíte se dívat na obzor, ne na vlny kolem, jinak se vám udělá špatně“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.