CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Petr Zámečník

24. 01. 2008

11 komentářů

Jak ochránit zájem klienta?

 


 

Nejprve si ale musíme položit otázku: "Co je zájmem klienta?" Odpověď je v celku jednoduchá: "Zisk*." Zájem klienta se tedy neliší od zájmu finančního poradce či zprostředkovatele ani od zájmu pojišťovny. Proč je tedy třeba hájit zájem klienta a nikoli ostatních účastníků trhu?

Hlavní důvody pro ochranu klienta (a ne pojišťoven) jsou informační asymetrie a nízká ekonomická síla jedince, který tak nemůže efektivně své zájmy prosazovat.

V silnější vyjednávací pozici jsou zpravidla subjekty s vyšší ekonomickou silou. Snadněji se tak kupříkladu vyjednává o výši provizí s pojišťovnou finančně poradenské či zprostředkovatelské společnosti s vyšším obratem, neboť je pro tvůrce produktů mnohem zajímavějším partnerem, než jednotlivému finančnímu poradci/zprostředkovateli, na něhož zbudou jen standardní smlouvy se standardní provizí… obdobně jedinec – klient je oproti pojišťovně v oslabení.

Ekonomické oslabení je ale pouze relativní. Například u hypotečních úvěrů informovaní klienti dokáží vůči bance vyjednat mnohem výhodnější podmínky, než jim při obrátce fixace úrokové sazby sama nabídne. Konkurence je vysoká a klient může celkem pohodlně (jistě, "drobné" komplikace se vyskytnou téměř vždy…) přejít za výhodnější nabídkou. A původní banka tak přijde o klienta – a jeho peníze.

Stejně jako bance u hypotéky jde o (kvalitního) klienta, jde o totéž i pojišťovně. I mezi pojišťovnami vládne konkurence. I ony musí o přízeň klientů soupeřit s ostatními. A činí tak velmi tvrdě. Nikoli ovšem přímo u klienta – ale mnohdy přes finanční poradce a zprostředkovatele výší provizí. Proč si to mohou dovolit? Klient nemá informace, a tak je odkázán na svého poradce (či "poradce", pokud nemá štěstí…).

REKLAMA

A oklikou přes druhý důvod, proč je třeba chránit klienta, se dostávám k prvnímu důvodu: informační asymetrii. Klient nemá dostatek informací, a pokud nějaké informace dostane, neumí je správně vyhodnotit – nikoli proto, že by byl hloupý, ale proto, že informace obdrží v roztříštěné, vzájemně nesrovnatelné podobě.

Dle mého názoru je jediná možná efektivní forma ochrany klienta – povinnost poskytovat srovnatelné informace a potenciální klienty naučit, že tyto informace mají vyžadovat.

Připadá mi neuvěřitelné, že pokud si půjdu koupit balíček sušenek o hmotnosti 375 g, obdržím informaci o ceně za 1 kg – naprosto srovnatelně s jinými oplatkami, které výrobce balí po 175 g. Na obou baleních navíc naleznu informace o složení, taktéž na srovnatelné bázi. A budu-li chtít IŽP, co dostanu?

* Zisk v širším smyslu – nemusí se jednat pouze o zisk ve smyslu výnosu očištěného o náklady. Ziskem může být stejně tak dobře riziková životní pojistka, která odráží potřeby pojištěného.

Vstoupit do diskuze 11 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • pesavar

  4 prosince, 2007

  Ale fuj pane Zamecniku, uzitek vam nic nerika? Zpatky do poslucharny na zaklady ekonomie:))

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  5 prosince, 2007

  🙂 tak jsem se právě vrátil z posluchárny.
  „Užitek“ je dle mého názoru v tomto případě obdobně zavádějící pojem jako „zisk“, byť máte pravdu, že je bližší. Nicméně použil jsem nepřesný pojem „zisk“ pro lepší příměr k ostatním účastníkům trhu. Mohl bych též psát o užitku pojišťovny (a zprostředkovatele), kterým je zisk (opět se dopouštím drobného zjednodušení a zkratky, což si vyžaduje užitý formát názoru, který je odlišný od formátu odborné přednášky), ovšem výsledek by byl méně názorný.

  Odpovědět

 • pesavar

  5 prosince, 2007

  Jistě, já to pochopil, nicméně „fígl“ je právě v tom, že u jednotlivce/domácnosti se zisk nemusí rovnat užitku výrazně častěji, než u komerčního subjektu/organizace, kde je maximalizace zisku v určitém horizontu (pomiňme marginální alternativní teorie) hlavním cílem.
  Jen jsem chtěl upřesnit terminologii, ale samozřejmě na věci to nic zásadního nemění.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  4 prosince, 2007

  Jednotné informace by znamenaly konec významné výhody významných hráčů na trhu.Poškodilo by to velké banky,velké pojišťovny a rovněž velké struktury zprostředkovatelů.Obávám se,že s těmi oplatkami to přece jen bylo jednodušší,přestože to taky nebyla sranda prosadit.Tady jde o daleko větší zájmové skupiny.Jinak bych řekl,že je to dobrý editorial pane Zámečníku.Souhlasím s Vámi

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  5 prosince, 2007

  Děkuji.
  Máte pravdu, lobby tu hraje velkou roli…

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  6 prosince, 2007

  Upozornění pro místní programátory: Nahoře na titulní stránce ICZ (jak jsou fotky „preferovaných“ autorů a názvy jejich článků se mi zobrazuje pan Lener s titulkem „OVB má poslední pracovní výzva“, což působí poněkud komicky. Asi to souvisí s kešováním stránek, protože na jiném PC se mi tam správně zobrazuje pan Uzel. Nešlo by s tím programátorsky něco udělat? Takto by se to mohlo někoho dotknout ;-).

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  6 prosince, 2007

  Dobrý den, děkuji za upozornění na zajímavý problém. Pravděpodobně dochází ke kešování na straně klienta (internetového prohlížeče). Pokud by byla stránka kešována na straně serveru, nezobrazila by se správně ani jinde… Zkuste ctrl+r, případně ctrl+shift+r pro nové načtení stránky.
  Programátorský zásah do této podoby stránek již nepředpokládáme, neboť připravujeme jejich novou podobu od ledna příštího roku.
  Krásný podvečer.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  6 prosince, 2007

  No mě to až tak moc nevadí ;-))).
  Že je to problém na straně klienta je mi jasné, ale kešování lze přece zabránit na straně zdroje, viz návod třeba zde: http://www.jakpsatweb.cz/clanky/caching-tutorial-czech-translation.html ;-).

  Odpovědět

 • Štěpán

  6 prosince, 2007

  Jak říká pan Zachrdla… Nejde o to, že by to jemu vadilo, že na jeho stroji se to takto zobrazuje, ale spíš pan Lener tím teoreticky může utrpět na pověsti :-). Každopádně jako vtipná koláž je to povedené.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  13 prosince, 2007

  Ještě k té nové verzi ICZ: Doufám, že bude zdařilejší, ale zejména promyšlenější, než to, co dnes představili na Peníze.cz. Nejenže graficky je to děs a hrůza, ale za největší problém považuji, že nefungují původní adresy starších článků a není ani zajištěno přesměrování z původní adresy na novou. Věřím, že ICZ si vezme z této nedomyšlené „inovace“ poučení a obdobných chyb se snad vyvaruje ;-).

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  13 prosince, 2007

  Určitě si to vezmeme k srdci. Děkuji :-).

  Odpovědět