CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Jan Lener

29. 05. 2007

5 komentářů

Editorial ze dne 29.5.2007

 


 

Proč pulzuje? Hvězdy jsou obrovské žhavé koule plynu. V této hvězdě dochází k periodickým výbuchům, kdy se část hmoty od neklidného tělesa odtrhne a rozptýlí se do prostoru. Po čase je opět gravitací hmota přitáhnutá zpět a Hvězda se smrští, aby mohla po čase zase explodovat. Přitom dojde k jejímu ochlazení. A také část uvolněné hmoty se již nevrátí. Nedávno se takhle odtrhla hmota o hmotnosti 10.000x větší, než je hmotnost naší domovské planety.

Tato hvězda Ró Cas teď spěje ke svému zániku. Dojde k poslednímu výbuchu, mnohonásobně větším než který pozorujeme dnes. Tomuto jevu říkáme „supernova“. Celá hvězda bude rozmetána do okolí a zbude po ní jen jedna věc. Zbude po ní nezářivá černá díra, kterou nebude ani vidět.

Tento proces trvá mnoho let. Výbuch a smrštění pozorujeme celých 320 dní. Hvězda je ve vesmíru takříkajíc „od pradávna“. Na finančním trhu je všechno o trochu dynamičtější a rychlejší. Situace se mění tak rychle, jako písek v přesýpacích hodinách. Kdo byl včera Váš spojenec, nemusí být i zítra. Lidé z branže ukončili svá spojenectví, aby je po pár letech znovu našli. Mnozí zjišťují, že kdo čeká, ten ztrácí. Spojují se lidé, kteří si dříve nedokázali spolupráci představit, nebo „o sobě nemluvili hezky“. A ta (ty) největší hvězdy a nejvýznamnější masy se již brzy promění v super novu, budou „rozmetáni“ do okolí a po největší hvězdě zbude jen černá díra, kterou ani neuvidíme.

Anebo jen další běžný výbuch a ztráta části hmoty?

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Anonym

  29 května, 2007

  Po druhé největší hvězdě na finančním nebi taky zbude jen černá díra, kterou ani neuvidíme. Takový již je osud velikánů.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 května, 2007

  Pan Lener je rozumný muž.

  Odpovědět

 • Anonym

  29 května, 2007

  už je to tady..budou se dít velké věci. Kdo ví ten ví, ostatní se dozvědí časem…
  malá ochutnávka: zastavené provize, zakázané přístupy do ofic. emailu a do privátní sekce firemního webu

  Odpovědět

 • Anonym

  30 května, 2007

  Jak to myslíte?

  Odpovědět

 • Anonym

  29 května, 2007

  co te nezabije, to te posili ………..

  Odpovědět