CZK/€ 23.745 +0,13%

CZK/$ 22.219 +0,64%

CZK/£ 27.482 +0,03%

CZK/CHF 24.413 -0,24%

Text: Jan Majer

28. 12. 2006

18 komentářů

Editorial ze dne 28.12.2006

 


 

Českým bankám ale nemusí nikdo radit – takové studentské balíčky tady dávno jsou. A jsou ke studentům rok od roku vstřícnější. Tedy jak se to vezme. Výhoda poskytnutí úvěru bez doložení příjmu je velice diskutbilní…

Ekonomickému novináři se občas v mailové poště sejdou zprávy ve velice výmluvných formacích. Hned za tiskovými zprávami dvou bank o obrovském zájmu klientů o nové typy úvěrů minulý týden dorazila suchá statistika o dvacetiprocentním meziročním růstu počtu exekucí.

Exekutoři mimochodem objevili novou, velice elegantní cestu k penězům dlužníků – zabaví vklady na stavebním spoření. Dlužník tak zároveň přijde o celou státní podporu.

Zcela bezbrannou skupinu dlužníků představují manželé a manželky, s nimiž jejich protějšek nehraje fér. Banky totiž dají poměrně vysoký úvěr komukoli, opět bez potvrzení o příjmu, aniž by o tom věděl ručitel ze zákona, tj. manžel nebo manželka.

Máte-li doma alkoholika, který se ještě tak nějak dopotácí do zaměstnání, může banka svou štědrostí pomoci dokonat dílo.

REKLAMA

Kolik je a bude manželek a exmanželek, jež ručí za nesplacené úvěry nezaměstnaných ožralů a nevědí o tom? Těžko říct. Vymáhání trvá roky, než dožene ručitele. A dluh celou dobu roste.

Loading

Vstoupit do diskuze 18 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Bruce Torsten

  29 prosince, 2006

  Pravdivy clanek. Otazkou zustava, proc zustavat s nezodpovednym alkoholikem a cekat az ………………..az zase necim prekvapi. Ne, to ne, ve spolecnem zivote by melo existovat par funkcich pravidel. Kazdy sveho stesti strujcem.

  Odpovědět

 • Bruce Torsten

  29 prosince, 2006

  Tot ma odpoved na posledni otazku. Jak to pane Majer vydite vy?

  Odpovědět

 • zinfo

  29 prosince, 2006

  Idealisto, snílku! Vraťte se na zem. To se rozvedete jen proto, že žena začla pít? Vždyť nevíme proč začla, co jí potkalo a zda je úplně ztracená?! A co děti? Myslíte si, že to jde jen tak skončit? Manželství je jako v.o.s., kdy každý ručí za každého. Nemusí ani pít, ale zkrátka Vaše zájmy se rozejdou. Rozvedete se, ale je to tak snadné? Rozvod může trat i roky, zvlášť pokud máte děti. Pokud je mrcha, začne návrhem na rozvod boj. Vybílí byt, konta, stavební spoření atd. a to vše zcela legálně. Myslíte, že to tak skončí? Ne! V dnešní době je tak snadné jít do mínusu. Od bank si může napůjčovat statisíce a pak ještě od rodinných příslušníků. Pokud Vás chce zničit, tak uzavře nevýhodné smlouvy ala Zepter a další. Vám finančníkům nemusím ani povídat do jakých smluv Vás může uvrtat. Nakonec si může do Vašeho bytu nastěhovat kamarády z fitka, kterým vylíčí romantický příběh jak je utiskovaná a můžete se bát o zdraví nebo o život. Nakonec pokud je opravdu zavilá, nechá se vyhodit z práce a vy jí budete muset dávat půlku platu až do rozvodu a pokud se jí to podaří, tak jí budete platit rentu i po rozvodu.

  Odpovědět

 • Bruce Torsten

  30 prosince, 2006

  Chapu, i to se muze stat. Co konkretniho se stalo vam??
  P.S.- rozvedu se jen proto, ze zena zacala pit, kdyz na tom piti nemame spolecny souhlas. Uz jen proto, ze vim kam az to muze dojit.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  29 prosince, 2006

  Potíž je v tom, že partner ručí i za dluhy vzniklé třeba den před skončením manželství. Tj. rozvod zbavuje pouze odpovědnosti za dluhy budoucí.

  Odpovědět

 • Petr Adamec

  30 prosince, 2006

  Dobrý večer. Mám pro Vás jeden velice jednoduchý dotaz, na který jsem si nedokázal přesně odpovědět. Na čem závisi růst či pokles naší měny vůči např. Euru? Děkuji..

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  31 prosince, 2006

  Třeba vám to pomůže 🙂 http://www.fondshop.cz/index.asp?id=27&action=p_kh_hbv

  Pěkný večer SK

  Odpovědět

 • Petr Adamec

  31 prosince, 2006

  Stačilo by mi to vysvětlit jako laikovi. Takový odborný článek je na mě moc složitý .-)

  Odpovědět

 • Jan Lener

  31 prosince, 2006

  Jako vždy na poptávce a nabídce. Ostatní faktory jen působí na tyto dvě funkce.

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  2 ledna, 2007

  Zajímalo by mě, jestli někdo neznáte řešení, jak něčemu podobnému zabránit, tj,. jak zabránit ztrátě cizí(blízkou) chybou… Naštěstí se mi to nestalo a věřím, že nestane 😉

  Navíc mě zarazilo:
  „Banky totiž dají poměrně vysoký úvěr komukoli, opět bez potvrzení o příjmu, aniž by o tom věděl ručitel ze zákona, tj. manžel nebo manželka.“
  Není pak taková smlouva od začátku neplatná? nebo je tam nějaké promlčení? Nebo byla zmíněna, protože soudy nejsou perfektní pro vymáhaní práva?

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  2 ledna, 2007

  Předmanželská smlouva, rozděleni SJM…….

  Odpovědět

 • Jan Majer

  2 ledna, 2007

  To si nejsem jistý, Honzo. Jestli to neupravuje jen vztahy uvnitř manželského svazku.

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  2 ledna, 2007

  Teď nechápu zase já kam míříš… Jestli jako po rozvodu už toto neupravuje nebo narážíš na jiné vztahy? V případě čehokoliv jiného než manželství a reg. partnerství (tam netuším jak to přesně z majetkem je) si myslím, že není třeba obav, neb rodiče ani děti mě nezadluží pokud já nebudu výslovně chtít…..

  Odpovědět

 • Jan Majer

  2 ledna, 2007

  Např. ošetřit smluvně při rozvodu, že si každý ručí za své dluhy, není možné. Tedy je, ale věřitele to nezajímá. Tak nevím, jestli to s předmanželskou smlouvou není stejné. Nikam nemířím, ptám se.

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  2 ledna, 2007

  Aha už rozumím…. Tedy při rozvodu už je pozdě, tam to asi už nikdo nepořeší, ale právě rozdělení SJM je věčné (a někdy i v Žitné:-) a předmanželská smlouva taktéž.
  Pak má smůlu právě věřitel a pár filutů co obchodovali s LTO to tak krásně vyřešilo….

  Odpovědět

 • Jan Majer

  2 ledna, 2007

  V lednovém Pioneer Brokeru bude rozhovor o tom, jak je těžké dělat rodině finančního Freuda. Zájmy a cíle jednotlivých členů rodiny se často rozcházejí, jen každé druhé manželství přežije. Poradce občas vytuší, že by měl jeden z partnerů sobecky myslet na sebe… Možná to není na veřejnou debatu, ale docela by mě zajímaly zkušenosti kolegů z těchto krizových situací. Ten rozhovor dám sem na web, můžem se k tomu vrátit.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  2 ledna, 2007

  Politika zacházení s financemi v rodině a vysledování zájmů, závislostí a také možných nedobrých směrů rodin je vysoká škola poradenství. Tam to teprve začíná být zajímavé.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  2 ledna, 2007

  To jo. Tady je kousek z připraveného článku: „Sedí před vámi mladá dvojice, a vy musíte vyřešit několik základních otázek… Čím lépe své klienty přečtete, tím lépe, to nemusím poradcům říkat. Problém je v tom, že odpověď na každou z těch otázek je tak trochu rébus i pro klienty samotné. Jinak mluví před partnerem a jinak, když s poradcem sedí sami. A ještě jinak mezi sebou?“

  Odpovědět