Čtvrtek 24. ledna. Svátek má Milena.

Editorial ze dne 26.9.2006

Editorial FOND SHOP 27.09.2006 | 08:56 1 Komentář

EVROPĚ SE BUDE DAŘIT. Tvrdí to alespoň manažeři „evropských fondů“ v novém čísle časopisu FOND SHOP. Proč si odborníci myslí, že by si evropská ekonomika měla nadále vést dobře?

V Evropě se zlepšuje situace na pracovním trhu a sílí domácí poptávka. Evropským firmám se daří zvyšovat objem exportu a Evropaká centrální banka úspěšně stanovuje úrokovou sazbu tak, aby držela pod kontrolou inflaci a přitom nezadusila růst.

Co by mohlo slibný vývoj ohrozit? Zvyšování cen energií, výrazné ochlazení na nemovitostním trhu v USA a tzv. tvrdé přistání ekonomiky USA.

Proč by měly růst ceny akcií evropských firem? Ziskovost evropských firem je nyní výborná a očekává se, že bude pokračovat, i když v poněkud mírnějším tempu.

Bude pokračovat nadvýkonnost malých evropských firem nad velkými? V odpovědi na tuto otázku se pánové Arjen Dibbets z ABN Amro, Edwin Van Oosten z ING a Simon Godfrey z Fortis neshodli. Akcie malých evropských firem jsou ovšem v současné době objektivně dražší než akcie velkých firem.

Jeden komentář: “Editorial ze dne 26.9.2006”

 1. Jan Traxler napsal:

  V rámci diverzifikace je vždycky lepší investovat jak do fondů zaměřených na velké společnosti, tak do fondů zaměřených na malé společnosti.
  Co ale dělat v případě, kdy na takovou diverzifikaci už není dostatek prostředků? Pak bych jednoznačně volil fond zaměřemý na velké spol. (large cap). Proč?
  1) V momentální fázi ekonomiky v Evropě se dá očekávat mírná nadvýkonnost akciií velkých firem nad menšími. Malé firmy už si explozivním růstem prošly. Nyní jsou na řadě velké firmy s inkasováním velkých zisků. To je ovšem trochu spekulace, vývoj může být i jiný. Rozhodně nejde o nejdůležitější důvod.
  2) Daleko podstatnější je ochrana kapitálu. V případě, že by přišel výraznější pokles, pak akcie velkých společností nikdy nezasáhne tolik jako akcie menších společností, kde jich může mnoho i zkrachovat.
  Proto ideálně volit obě strategie, pokud na to nejsou peníze, tak radši velké spol.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.