CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Slavomír Kožúšek

28. 12. 2006

18 komentářů

Editorial ze dne 24.12.2006

 


 

Ne jinak tomu bylo i u mě, a to se zde přítomnými mediálními hvězdami webu iCZ. Tedy, chci tímto říci, že mi bylo ctí poznat nové přátele a to nejen jako erudované odborníky, ale také jako zajímavé osobnosti, kteří dělají čest tomu, co se dnes nazývá finanční poradenství.

Nedávno jsem četl názor šéfredaktora i.CZ Honzy Majera, který se vyjadřoval ke zdejší tzv. komunitě poradců, co navštěvují tento web.

Trochu mě tenkrát překvapil názor jednoho z diskutujících, který označil web i.CZ za jakousi malou komunitu poradců bez většího potenciálu oslovit nejen širší odborné publikum, ale i celou laickou veřejnost.

Nebýt však této reakce, nebylo by ani tohoto vánočního zamyšlení. Víte, myslím si, že autor toho příspěvku, možná trochu podcenil význam i sílu media, jako je internet, potažmo odborného webu pro poradce.

Díky originálnímu nápadu, který nám umožňuje komunikovat psanou i vizuální formou a to v reálném čase na takřka jakoukoliv vzdálenost má dnes téměř každý přístup k nejrůznějším informacím a nebo třeba jen k těm, kdo tyto informace mají. Tedy i k nám finančním, investičním a pojišťovacím poradcům.

REKLAMA

Výhodné je to pro všechny. Jak pro nás, tak pro klienty, pro majitele i sponzory a dokonce i pro širší odbornou veřejnost.

To, že je to pravda, mi určitě potvrdí nejeden z vás, kterého takto oslovil nějaký čtenář a nebo také ti, kteří tímto způsobem využívají služeb dalších nejrůznějších finančních profesionálů.

Stejně tak jsem tu četl, že je pro nás poradce zbytečné psát články a příspěvky do diskusí, když náš drahocenný čas můžeme využít lépe, např. vyhledáváním klientů. Dotyčný si však neuvědomil, že právě tímto se odlišuje finanční poradce od prodejce.

Ne že by poradce v dnešní době nemusel prodávat, ale skutečně dobrého poradce si klienti vyhledají sami a to třeba právě na dobře marketingově podporovaném webu. A budou to většinou seriozní a bonitní klienti. Klienti, kteří znají cenu peněz a kteří si uvědomují, že co nic nestojí, nemá žádnou cenu.

REKLAMA

Úspěšní klienti totiž chtějí svého úspěšného, odborného a pochopitelně známého poradce. Ptáme se tedy, jsme na správném místě? Myslím si, že ano. Tento web totiž začíná být přitažlivý, nejen pro komunitu poradců a laickou veřejnost, ale dokonce i pro další finanční profesionály.

Mohu to sám potvrdit. Čas od času konzultuji některé své návrhy s TOP odborníky převážně z oblasti kapitálových trhů a zrovna nedávno jsem byl mile překvapen, kdo všechno zná tento web, ač je třeba jen občasným návštěvníkem těchto stránek. A to, že se v diskusním fóru objevují převážně názory poradců, je pochopitelné, dokonce i tehdy, když se bude jednat o dvacítku stále stejných poradců z různých firem.

On totiž ne každý je tak odvážný, aby byl ochoten pod svým vlastním jménem konzultovat, vysvětlovat i obhajovat své odborné názory a přitom být natolik sebekritický, aby si uměl i připustit, že ne vždy je on tím, kdo dané věci rozumí nejlépe. A právě kvůli takovým zde píšu své příspěvky do diskusí a nebo i tento editorial.

Co říci na závěr, ponechám na vás, čtenářích i.CZ. Za sebe snad jen to, že přeji všem mediálním hvězdám na i.CZ, poradcům a prodejcům, ostatním finančním profesionálům, šéfredaktorovi a redakci i.CZ, majitelům i.CZ a samozřejmě také všem čtenářům i.CZ příjemné prožití vánočních svátků a úspěšný nový rok 2007.

Vstoupit do diskuze 18 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Pavel Hanzl

  25 prosince, 2006

  Přeji krásné Vánoce všem čtenářům, zvláště finančním poradcům!
  Jsou Vás v této republice stovky těch, kteří jsou skutečně TOP, kvalitní, vzdělaní, inteligentní a slušní finanční poradci. Věřím, že z tohoto množství je drtivá většina těch, kdo jsou i nezávislí co se týká výběru finančních produktů a Vašich řešení pro klienty. Většina z Vás by na výzvu k publikování zde odpověděla, že na to nemáte čas. Diskuse bývají někdy pekelně ostré a zdlouhavé. Ono také není vůbec příjemné pomyšlení, že zde pod svým vlastním jménem dáte v sázku celou svou pověst a vyslovíte nějaký názor. Riskujete, že Vám jej zdejší komunita rozdupe. Ale také máte obrovskou šanci získat jméno. Získat respekt od poradců, kteří jsou vyzrálými osobnostmi a mají výsledky. Získat nové spontánní klienty.
  —–
  A také máte šanci objevit svou jedinečnost a postavení na trhu. Máte šanci říci svému klientovi: podívej, zde je server pro finanční profesionály. Já zde publikuji. Přečti si články, které tě zajímají a následné diskuse, ve kterých jsem reagoval na tématiku. Jsou to tyhle a tento článek. Přátelé, je to úžasný pocit vidět na další schůzce takového klienta a cítit jeho důvěru. On ví, že víte a co pravděpodobně jste. A Vy víte, že uděláte obchod.
  —–
  A proto všem poradcům napříč finančními domy a zprostředkovatelskými sítěmi volám své poselství: vzepřete se vlastním zábranám a uraženým egům Vašich šéfů, pokud Vás nutí k bojkotu tohoto serveru! Začněte i reagovat na to, co Vás zde zaujalo. Získáte zpětnou vazbu, budete se moci zdokonalit a získáte nové přátele, kteří Vám pomohou ve spoustě obchodů s klienty radou či doporučením správné cesty řešení. Odrazíte se k novým úspěchům ve Vaší práci. Můj manažer před časem říkal, že zde ztrácím čas (pane Hanzle, nejste na výplatní listině AFIZ, ani investujeme.cz). Dnes říká: odvádíte kus práce a já Vám děkuji. Pojďme v Novém roce obsloužit podstatnou část VIP klientely! A o tom to je, přátelé. Když nebudete publikovat, tato cílová klientská skupina Vás k sobě nepustí…

  Odpovědět

 • Jan Lener

  25 prosince, 2006

  Je skvělé Pavle, že zrovna 1.1.2007, tedy v Novém roce půjdete obsloužit VIP klientelu, to je velmi pozoruhodný výkon. 🙂

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 prosince, 2006

  Ale no tak, pane kolego… proč myslíte hned na to, abyste mě nachytal na jednom velkém písmeni? Mimochodem, Vaše ponuré hodnocení, co jsem chtěl říci svou pohádkou, se neshoduje s mým záměrem. Hlavní pointou, skutečnou pohádkou, mým snem, je vize vstřícného vzdělaného a finančně gramotného klienta, který sám žádá o služby finančního poraedenství. Monopol nepotřebuji ani nechci. Neměl bych možnost odborného růstu, k jakému mě nutí existence konkurenčních osobností na trhu. Přeji Vám vše dobré i přesto, že jste mě nepřímo označil za neetického poradce.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  25 prosince, 2006

  Ale no tak, pane kolego! 🙂 Nenechte se! Myslel jsem, že jít za VIP klientelou když je ještě v limbu nemusí být mimo mísu. Já Vám také přeji vše dobré, v lednu se uvidíme a já se těším. 🙂 Etického, neetického, kromě jednoho řešení Vaše řešení neznám, tak to nemůžu přeci zhodnotit. Jediná věc, která mě zaráží je, to „nevěření klientovi“, ale jinak v poho.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 prosince, 2006

  Milý Jene Lenere, nenechám se vytočit, jsem velmi odolný jedinec.
  Zní to možná bolestně, ale klient potřebuje mnohem více, než dva tři rozhovory s dobrým (etickým) poradcem, aby pochopil některé souvislosti. My vlastně jen suplujeme to, co klientům měla už dávno říct ZŠ (nebo komiks o prasátku, které chtělo papat na kapitálovém trhu, jinak neztloustne, viz Vánoční pohádka). Věřím mu asi tak jako malému dítěti, které si sedne na okenní parapet a klátí nohama ve větru, který je ve dvanáctém patře paneláku vždy. Věřím mu právě tak že nespadne, jako věřím, že místo Televizních novin na Nově si prohlédne smluvní podmínky finančního produktu, které podepsal a jako věřím, že i bez mé přítomnosti nebude opakovat fatální finanční chyby, které jsem mu již pomohl odstranit. Teď by se mnohý klient mohl cítit dotčen, cože si to dovoluji napsat. Krutá pravda je v tom, že klient je sám sobě velmi nebezpečný, neboť postrádá základy finanční gramotnosti. A myslím že je vrcholně etické právě toto v duši klientů napravit.
  —–
  Běžně se setkáváme s vysoce vzdělanými klienty, však vzdělanými v jiném oboru, kteří se chtějí co nejdříve zbavit chytrých dluhů (hypotéky úročené na 5%), AČKOLIV PROSTŘEDKY VYNALOŽENÉ NA UMOŘENÍ ZŮSTATKU HYPOTÉKY MAJÍ POTENCIÁL VYDĚLÁVAT 12 I VÍCE % ročně. Důvod? Nechtějí přeplatit hypotéku. Bojí se pojmů jako investice a kapitál. Titíž klienti současně jdou do leasingové společnosti a podepíší leasing či úvěr na vozidlo s RPSN 15 a více %. A moje finanční poradenství je právě o vysvětlování těchto paradoxů NA PŘÍKLADU KLIENTOVA VLASTNÍHO PORTFOLIA – TEDY JEHO VSTUPNÍHO STAVU, KTERÝ JSEM MOHL – SMĚL VIDĚT. Tedy – pokud jsem překonal bariéry v klientově duši. Přece jen žijeme ve 21. století. Není tu ani rok 2456, ani 2612. Naštěstí alespoň místo souhlasí, planeta i město. Zatím.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  25 prosince, 2006

  Souhlas se vším kromě těch 12% – – – ????, i když potenciál mají…to je fakt. Hezké zbylé svátky.

  Odpovědět

 • Jozef Šulík

  25 prosince, 2006

  Hezký večer, pane Lenerte. Těch 12% se Vám zdá málo nebo moc?

  Odpovědět

 • Jan Lener

  25 prosince, 2006

  Moc.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 prosince, 2006

  OK, Jene, pro Vás opravuji na 7%. Přesto si myslím, že část investic by měla směřovat i do vedlejších trhů, takže celkových 12% není problém. Nesouhlasím s ustrašeným pohledem na jakékoliv riziko.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  25 prosince, 2006

  S jakou pravděpodobností počítáte s hodnocením nad 12% p.a., jinými slovy jak tu pravděpodobnost spočítáte? 🙂

 • Slavomír Kožúšek

  25 prosince, 2006

  Pravděpodobnost by jsi mohl spočítat jednak na základě dlouhodobých historických dat a nebo na základě vnitřní hodnoty jednotlivých instrumentů (fundamentální analýza ? celá řada). To ti, ale pravděpodobně nebude stačit. Je potřeba také vzít v úvahu pravděpodobnost podstupovaných rizik (také celá řada). Jak to ale spočítat?Problém je i v značné nepřesnosti jednotlivých odhadů (např. růst zisků, kolaps systému obchování na burze, měnové riziko, hyperinflace, hospodářské krize, externí šoky, politické riziko atd.) SK

 • Jan Lener

  26 prosince, 2006

  No právě.

 • Slavomír Kožúšek

  25 prosince, 2006

  Dobrý sváteční večer kolegové! Předchozí výnosy sice nejsou zárukou budoucích, ale dívali jste se třeba na rubriku akciové trhy? Už dlouho sleduji růst emerging markets (vedlejších trhů) a říkám, že v rozumné míře by neměly chybět v žádném dynamičtějším portfoliu. Investice do různých aktiv v různých sektorech i regionech nejsou vázány jen na vývoj jednoho trhu a tedy snižují riziko celého portfolia. Při správné diversifikaci akciového portfolia a za předpokladu nekolerovaných aktiv, máme šanci na vytvoření efektivního portfolia. Navíc máte potencionálně větší naději na vyšší výnos a to i při podstupovaném nižším riziku, než by tomu bylo jenom při investici na vyspělých trzích, kde se pohybuje dlouhodobý průměr ( 7 – 8% p.a.) nad inflaci. SK

 • Jan Lener

  26 prosince, 2006

  Tak tak.

 • Jozef Šulík

  26 prosince, 2006

  Pane Lenere, nepodceňujete tak trochu schopnosti pána Hanzla? ZFP na svých webových stránkách uvádí možnost až 13% zhodnocení s použitím jednoduchých finančních produktů:
  ,,Dokážeme výhodně zhodnotit vložené úspory za využití státních příspěvků a zisků finančních institucí (penzijní fondy, pojiš´tovny). Toto zhodnocení včetně daňových úspor z odpočitatelných položek od daňového základu činí dle konkrétních případů 6 ? 13% p.a. (v závislosti na výši naspořených financí)?.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  26 prosince, 2006

  Ale klidně i 20%, ten potenciál tam je.

 • Pavel Hanzl

  26 prosince, 2006

  Všem! Všem! Všem!
  Nabízím zhodnocení 50% na první vaši stokorunu! Platí pro první rok investování! Záruka! Státní garance! To musíte mít! Ale ZFP na to nepotřebuji.

 • Jan Lener

  25 prosince, 2006

  Jen jsem si Vás trošku dobíral. Vadí?

  Odpovědět