Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Editorial ze dne 23.2.2007

Jak jsem již naznačil ve výhledu na rok 2007, mnohé aspekty současných akciových trhů jsou charakteristikami býčího trhu. I když se z mladého býka, narozeného v roce 2003 v průběhu čtyř let stal dospělý býk, ještě pořád je energický a rázný.


Akcie – když mladý býk vyroste
Hlavní charakteristikou akciového trhu, který ještě nedosáhnul plné zralosti, jsou atraktivní ocenění, a to ne jenom ve srovnání s dluhopisy, ale také v absolutním vyjádření. Dalšími rysy současného akciového trhu stojícími za povšimnutí jsou nízký poměr rizika a výnosu, relativně nízké zadlužení společností a financování fůzí a akvizic v hotovosti, případně dluhem, ale ne akciemi.

Obecně řečeno, dvěma nejtypičtějšími znaky toho, že býčí trh může změnit svoji trajektorii, jsou rekordní hodnoty akciových indexů a obrovský apetit investorů po akciích, jak tomu bylo v letech 1998-2000.

Nechci popírat, že by indexy nedosáhly vysokých hodnot (což v dnešním globálním hospodářství není zas až tak závažné), toto ovšem neplatí pro spoustu důležitých amerických, evropských a japonských akciových indexů.

Investoři skutečně projevili veliký zájem o investice do akcii, a to především koncem minulého roku, ale jejich investice nedosáhly žádných přehnaných proporcí, podobných z konce minulého století.

V případě, že současný trend bude i nadále pokračovat očekávám, že býčí trh vydrží až do roku 2008. Střednědobě se dá nicméně očekávat mírná korekce, jejíž trvání bude záležet na averzi k riziku a na výnosech.

Dluhopisy – proč nesáhnout po high yieldech?
I když výnosy vládních dluhopisů v současnosti zaznamenaly nárůst, a tedy více odpovídají ekonomickým fundamentálům, pořád je považuji za přeceněné.

V současném ekonomickém prostředí se veliké oblibě těší high yield dluhopisy, a to i navzdory jejich poměrně vysokých ocenění. V každém případe však představují zajímavou alternativu diverzifikace od vládních dluhopisů, a s nižším rizikem než dluhopisy investičního stupně, které by jako první utrpěly ze zhoršení výsledků hospodaření společností (což v blízké budoucnosti neočekáváme).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.