Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Editorial ze dne 20.7.2006

„Nepřeceňujme roli profesních sdružení“ říká Jiří Rusnok a dodává něco o nereálnosti a naivitě. Možná to leckoho překvapí, ale já s ním téměř souhlasím. Neskromně pak dodávám, že o zakládání a činnosti profesního sdružení toho vím poměrně dost…

Představa o okamžité a zásadní regulační roli profesních sdružení je i podle mého názoru v našich momentálních podmínkách značně naivní a málo reálná. (Článek Jiřího Rusnoka najdete zde.)

Docela se bojím, že prozatím nejsme připraveni dokonce ani na roli méně než zásadní. A to jak členové profesních komunit, tak státní správa, o zákaznících raději ani nemluvě!

Na druhé straně, nepodceňujme roli profesních sdružení! A nevylévejme s vaničkou i dítě!Představa o postupné a částečné regulační roli profesních sdružení je v blízké budoucnosti potřebná a reálná!

Před časem jsem spoluzakládal profesní sdružení a předpokládal jsem, že za tři čtyři roky budeme schopni vyřešit kritické konflikty mezi členy a spoustu dalších věcí. Mýlil jsem se, chce to tak dvojnásobek času. A to je AFIZ už hodně daleko!

A jak bychom také mohli být připraveni? Nejsme tak trochu extrémisté? Neskáčeme ode zdi ke zdi? Kdy a kde jsme se měli připravit? Nechceme toho najednou příliš mnoho?

Ze své vlastní praxe u státního dozoru si ještě dobře pamatuji jak bylo v nedávné minulosti na profesní organizace pohlíženo: jako na pouhé lobistické spolky, které státním úředníkům komplikují jejich dohadování s členy parlamentu o podobách nové legislativy.

Paradoxní je, že to mnohdy byla (a určitě i je a pravděpodobně i bude) konec konců pravda. Po přečtení příspěvku pana Šafránka o „konání“ ministerstva financí si říkám: naštěstí!

Na druhou stranu… Horké hlavy také jistě brzy vychladnou a dva odborníci na slovo vzatí si spolu zajdou na orosený půllitr. Češi prý stejně myslí jenom na jedno.

Jeden komentář: “Editorial ze dne 20.7.2006”

  1. Petr Šafránek napsal:

    Pokud by profesní organizace měly převzít od státu roli regulátora, není to možné bez toho, aniž by stát uzákonil povinnné členství. Je totiž naivní se domnívat, že bude fungovat samoregulace v situaci, kdy vyloučení z takové profesní organizace nemá pro obchod takto postiženého subjektu žádné důsledky. To, jestli poskytovatel zprostředkovatelských a poradenských služeb na finančním trhu je či není členem nějaké profesní organizace, totiž zatím klienty vůbec nezajímá! A od toho se pak vše odvíjí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.