CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

Text: Martin Gardavský

25. 07. 2006

1 komentář

Editorial ze dne 20.7.2006

 


 

Představa o okamžité a zásadní regulační roli profesních sdružení je i podle mého názoru v našich momentálních podmínkách značně naivní a málo reálná. (Článek Jiřího Rusnoka najdete zde.)

Docela se bojím, že prozatím nejsme připraveni dokonce ani na roli méně než zásadní. A to jak členové profesních komunit, tak státní správa, o zákaznících raději ani nemluvě!

Na druhé straně, nepodceňujme roli profesních sdružení! A nevylévejme s vaničkou i dítě!Představa o postupné a částečné regulační roli profesních sdružení je v blízké budoucnosti potřebná a reálná!

Před časem jsem spoluzakládal profesní sdružení a předpokládal jsem, že za tři čtyři roky budeme schopni vyřešit kritické konflikty mezi členy a spoustu dalších věcí. Mýlil jsem se, chce to tak dvojnásobek času. A to je AFIZ už hodně daleko!

A jak bychom také mohli být připraveni? Nejsme tak trochu extrémisté? Neskáčeme ode zdi ke zdi? Kdy a kde jsme se měli připravit? Nechceme toho najednou příliš mnoho?

REKLAMA

Ze své vlastní praxe u státního dozoru si ještě dobře pamatuji jak bylo v nedávné minulosti na profesní organizace pohlíženo: jako na pouhé lobistické spolky, které státním úředníkům komplikují jejich dohadování s členy parlamentu o podobách nové legislativy.

Paradoxní je, že to mnohdy byla (a určitě i je a pravděpodobně i bude) konec konců pravda. Po přečtení příspěvku pana Šafránka o „konání“ ministerstva financí si říkám: naštěstí!

Na druhou stranu… Horké hlavy také jistě brzy vychladnou a dva odborníci na slovo vzatí si spolu zajdou na orosený půllitr. Češi prý stejně myslí jenom na jedno.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr Šafránek

    19 července, 2006

    Pokud by profesní organizace měly převzít od státu roli regulátora, není to možné bez toho, aniž by stát uzákonil povinnné členství. Je totiž naivní se domnívat, že bude fungovat samoregulace v situaci, kdy vyloučení z takové profesní organizace nemá pro obchod takto postiženého subjektu žádné důsledky. To, jestli poskytovatel zprostředkovatelských a poradenských služeb na finančním trhu je či není členem nějaké profesní organizace, totiž zatím klienty vůbec nezajímá! A od toho se pak vše odvíjí.

    Odpovědět