CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Libor Winkler

18. 01. 2007

6 komentářů

Editorial ze dne 18.1.2007

 


 

ECM je developerská firma a Pegas dokonce na pražské burze představuje nové odvětví (výrobu netkaných textilií). Není divu, že zájem investorů byl veliký.

Drobnou vadou na kráse celé akce byl ovšem způsob, jakým úpis proběhl – o obě primární emise se zájemci museli ucházet formou „bookbuildingu“.

Tato metoda je neprůhledná a úpis nemusí brát ohled na poptávku. Manažer emise sice stanoví cenové rozpětí a zájemci musí zvážit, kolik akcií a za jakou limitní cenu objednají, ale rozdělení akcií je pak plně v rukou manažera emise (většinou velké investiční banky, pro které je úpis zdrojem velkých příjmů).

Příklad – hned několik zájemců o akcie ECM po úpisu skřípělo zuby. Jejich poptávka byla zkrácena na pouhou pětinu, ačkoli za akcie nabídli maximum a tudíž podstatně více než většina ostatních, neboť upisovací cena nakonec byla jen uprostřed stanoveného rozpětí.

Proč dostali víc ti, kteří nabídli méně? Zaslechl jsem kritiku, že tohle se může stát jen v Čechách. Bohužel (nebo spíš bohudík) se mýlí. „Bookbuilding“ je navzdory svým nedostatkům nejrozšíšřenější metodou úpisu ve světě. Pozůstatek někdejšího monopolu investičních bank má v tomto případě nečekaně houževnatý kořínek.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Jozef Šulík

  19 ledna, 2007

  Máte nějaké informace, o tom jestli úpis akcií OKD při znovuuvedení na burzu, proběhne stejným způsobem?

  Odpovědět

 • K.Ladislav

  19 ledna, 2007

  Nejlepsi je neprat se o predrazene akcie prvni den na burze , kdy se dostane akcie casto jen na 1/10 zajemcu , ale pockat tyden , az bude akcii dostatek , protoze mnozi uz po tydnu prodavaji a v mnoha pripadech je ta akcie z IPO za tyden levnejsi.
  .
  ! Ale zapomen akcie OKD ! Ostravsko-karvinske doly OKD si privlastnili soudruzi Kolacek , Otava a Bakala , podil kazdeho z nich na OKD muze miti hodnotu 5 miliard nebo 10 miliard korun a ted by ty jejich miliardy chteli pomoci akcionaru a fondu znasobit na burze a v tom by jim nikdo nemel pomahat. To je to same , jako kdyby Kellner chtel dati svuj 98% podil na akciich Ceska Pojistovna dati na burzu , nebo Babis chtel dati cely Agrofert na burzu , nebo Komarek SPP. Ja bych jim ty akcie nekupoval. Pockal bych , az jim ty koncerny zabavi soud a bude ty koncerny vlastnit zase cele Fond národního majetku FNM a ten teprve da akcie na burzu , pak teprve to budou zajimave akcie. Kdyz nebude polovina akcii napsana na zahadny spolek na Kypru nebo na postovni schranku ve Svycarsku , ale vsechny akcie napsany na FNM.

  Odpovědět

 • Jozef Šulík

  20 ledna, 2007

  Souhlasím s Vaším názorem, že nejlepší je neprat se o předražené akcie první den na burze.
  To je asi to jediné na čem se shodneme. Nechápu proč ke Koláčkovi a Otavovi jste přiřadil i Bakalu a nezmínil se o Przybylovi, Matulovi, Gojovi a dalších.To, že si (dle vás) OKD přivlastnili jim umožnil stát a nedokonalost zákonů. Akcie jim přece prodal právě FNM. Nebo snad ne? Čekat s nákupem akcií na dobu ,,až jim ty koncerny zabaví soud a bude ty koncerny vlastnit zase celé FNM „? Vy jste asi velký utopista.
  Pokud vím tak jediný akcionář OKD, je New World Resources B.V. 1076 EE Amsterdam, Fred. Roeskestraat 123, Nizozemí.

  Odpovědět

 • K.Ladislav

  21 ledna, 2007

  ? Tak oni uz Kolacek , Otava a Bakala dnes nemaji ani jednu akcii nebo majetek OKD ?
  ? Uz jim v OKD nic nepatri a pracuji tam jeste ve vedení koncernu ?

  Odpovědět

 • K.Ladislav

  21 ledna, 2007

  Firma New World Resources , která vlastni roku 2007 OKD je zase hlavne Bakala a nejací Rusi z Londýna , tedy jejich akcie nejsou nic pro ceský národ , ale pro dalsi Rusy , nebo Indy , ti koupí vsechno a nekoukaji na charakter lidi , co jim to prodaji.
  V podstate si muze zalozit Bakala zase dalsi firmu „Bakala holding“ , která koupi akcie od jeho firmy „New World Resources“ a pak to jde zase dal z jedne kapsy do druhe kapsy po vzoru Kozeného a drobny cesky akcionar by se na tom obchodu nemel podilet i kdyby vydelal za rok 100% s akciemi. Nebot chef manager podniku a jeho charakter je jeden z nejdulezitejsich faktoru v rozhodovani , kterou akcii koupit pro kazdeho moudreho investora , tak jako P/E a rust zisku. Od Putina ani od Bakaly ani od Kozeneho ani od Kellnera bych akcie nekupoval , ale od Warrena Buffetta.

  Odpovědět

 • Jozef Šulík

  21 ledna, 2007

  ? Tak oni uz Kolacek , Otava a Bakala dnes nemaji ani jednu akcii nebo majetek OKD ?
  Re: pane, K.Ladislave, nic takové netvrdím, protože to nevím. Znovu jste ale k ním nepřiřadil Przybylu, Otavu, Matulu, Goje a další. Proč?
  Pokud vím, tak Bakala se na privatizaci OKD nepodílel. Ten se začal angažovat až mnohem později.

  ? Uz jim v OKD nic nepatri a pracuji tam jeste ve vedení koncernu ?
  Re: Když někdo pracuje ve vedení společnosti ještě neznamená, že mu patří nějaký majetek nebo, že je akcionářem dané společnosti.

  Odpovědět