Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Editorial ze dne 16.10.2006

Je to jakoby postavené na hlavu: Ekonomika ČR rostla v prvním čtvrtletí o 7,1 procenta, nejvíce v dějinách. Ve druhém kvartále pak o slušných 6,2 %. Přesto Paroubek volby nevyhrál…

Dzurinda se musel sklonit před opozičním rétorem Ficem, i když slovenský HDP rostl letos zkraje roku o 6,3 % a o provedených reformách psaly listy The Economist nebo Financial Times oslavné ódy.

Ficův předchůdce Dzurinda byl v zahraničí považován za reformátora č. 1, ale většina Slováků mu nemohla přijít na jméno.

Také polská vláda se narychlo a překvapivě měnila, i když růst HDP o 5,2 procenta byl pro zemi z říše snů.

A Maďarsko? Premiér Gyurcsány vzdoruje zuby nehty protivládním demonstracím, těžkou lekci rovněž dostal v podobě porážky v místních volbách.

Také platy rostou Středoevropanům daleko rychleji než na Západě, přibližujeme se velmi rychle průměrné vyspělosti Evropské unie. Klesá nezaměstnanost.

Třeba Polsko dokázalo během roku snížit nezaměstnanost o úctyhodných 2,8 procentního bodu na 15 procent.

ČR dokonce již předehnala v produktu na hlavu Portugalsko. A přesto máme nestabilní vlády…

Celý komentář analytika Raiffeisenbank Aleše Michla čtěte v sekci Finance v médiích.

4 komentáře: “Editorial ze dne 16.10.2006”

 1. Jan Lener napsal:

  Myslím, že ekonomika naší země není moc závislá na politickém uspořádání. Lidé pracují ať je u vlády Paroubek, Topolánek, nebo nikdo třeba…

  • Pavel Hanzl napsal:

   Ano, ekonomika si vede slušně navzdory politikům. Umíte si představit jak by to bylo pěkné, kdyby nám tu všelijaké lobby nerozkrádaly státní rozpočet nafukováním výdajové složky? Ať se zasmějete: bylo by pěkné, kdyby každé dítko od 15 let věku a s dobrým finančním plánem investovalo pro svou vlastní budoucnost, vychováno k tomu odpovědnými rodiči, nemaje jinak zvláštního tušení o tom, že se vlastně chová pravicově. Ten rodinný přítel tatínkův by byl finanční poradce a plánovaná návštěva by znamenala, že rodina se těší, myje okna a má napečené koláče…

   • Jan Lener napsal:

    Já bych radši nějaké maso…schválně pojďme hlasovat
    Zvolte si, co by pro Vás klient měl připravit:
    A)maso
    B)koláče
    C)slivovici

    • Anonym napsal:

     Tak samozřejmě, pane kolego Lenere, že maso, koláče i slivovici. Podle toho, na které jste schůzce. Na prvních dvou schůzkách jen skromně popíjím minerálku, čaj a kávu. Na čtvrté a páté schůzce si přece Vy i já můžeme vybírat, neb jsme platnými členy vděčné rodiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.