Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Editorial ze dne 13.9.2006

Jeden účastník penzijního připojištění mne upozornil na zajímavou věc. Přestupoval od 1. 10. 2005 z jednoho penzijního fondu do druhého. První fond mu přitom přiznal zhodnocení pouze za prvních devět měsíců, peníze však do druhého fondu převedl až 29. 12. 2005.

Podle zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem je asi vše v pořádku. Klient přestal být účastníkem penzijního připojištění u prvního fondu dnem 1. 10., a je tudíž svým způsobem logické, že tím ztratil i nárok na podíl na zhodnocení od tohoto dne.

Rovněž lhůta pro převod je v zákoně stanovena na 3 měsíce a fond tedy ani z tohoto pohledu nepochybil.

Nicméně fond měl peníze klienta 3 měsíce k dispozici a za tuto dobu klientovi nepřiznal vůbec žádné zhodnocení. Zákon o penzijním připojištění to neřeší. Ovšem obecný právní předpis – v tomto případě občanský zákoník – by v takovém případě možná toto počínání kvalifikoval jako bezdůvodné obohacení.

Peníze totiž s vysokou pravděpodobností fondu něco vydělaly – buď byly ještě zainvestovány nebo minimálně ležely na bankovním účtu fondu a ten je také úročen.

Z pohledu jednoho klienta se jedná o stokoruny, maximálně tisíce. Pokud je ovšem takových převodů hodně, nemusí to být v globálu zanedbatelná částka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.