Středa 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Editorial ze dne 13.11.2006

Editorial Jan Majer 13.11.2006 | 12:55 0 Komentářů

Při psaní článků o financích si člověk musí dát velký pozor na první větu. Uvede-li hned na začátku něco jako „dne 3. listopadu se v Praze uskutečnila konference o penzijní reformě“, může si být autor jistý, že drtivou většinu čtenářů odradí…

Běda, aby se v druhém odstavci objevila formulace, že se konference zúčastnili představitelé pěti středoevropských zemí a hovořili o svých zkušenostech se zaváděním penzijních reforem. Tím autor čtenáři sděluje, že nic zajímavějšího už v rukávu nemá. Když se text navíc hemží termíny jako třetí pilíř, opt-out nebo PAYGO, je dokonáno.

V čem spočívá potíž s budoucími důchody už tak nějak všichni víme. Taky všichni bereme na vědomí, že se budeme muset na stará kolena zabezpečit sami. Nebráníme se tomu, ale zatím se většina z nás nenechala vyprovokovat k nějakému zásadnímu kroku.

V penzijních fondech máme v průměru kolem čtyř stovek. Víme, že to je směšná částka, která naši budoucí finanční situaci neřeší. Máme i další úspory a investice, ale ruku na srdce – opravdu je nepoužijeme dřív na něco jiného?

Nemusíte číst nezáživné články o penzijní reformě ani dohledávat, co znamenají ta výše uvedená cizí slova. Stačí si jednoduše sednout s kalkulačkou a pak udělat rozhodnutí: Tahle část mých příjmů je na penzi. A je nedotknutelná.

Mimochodem, ta konference o penzijní reformě se opravdu konala.

Psáno pro deník Lidové noviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.