Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Editorial ze dne 12.4.2007

Editorial Jan Traxler 12.04.2007 | 07:41 5 Komentářů

Mnohokrát jsem někde v článcích a v diskuzích nakousl téma, jak by mělo vypadat vyváženě diverzifikované portfolio. Nikdy jsem to však nechtěl dopodrobna rozebírat, jelikož to je skutečně na dlouhé debaty nad tunami tabulek a grafů.

V průběhu příštích týdnů se pokusím lehce rozebrat alespoň nejžádanější typ portfolia – dlouhodobé dynamické portfolio. Vím, že zde budu popisovat konstrukci portfolia, kterou používá pouze pár lidí v republice. Takže se pravděpodobně dostanu pod salvu kritiky drtivé většiny poradců, kteří se snaží klientům sestavovat co nejjednodušší portfolia, aby klienty neodradili příliš složitým konceptem.

Přístupů je mnoho a říká se, že v jednoduchosti je krása. Avšak nejde v tomto případě krása a jednoduchost na úkor stability portfolia? Já říkám, že jde. A to velmi zásadním způsobem. Dát peníze do jednoho dluhopisového a jednoho akciového fondu a mluvit při tom o diverzifikaci portfolia, to je jako smíchat pomeranč s jablkem a říkat, že mám v misce ovocnou bombu. (Pozn.: Ovocná bomba obvykle obsahuje šest a více druhů ovoce.)

Na druhou stranu jsem se mnohokrát setkal s lidmi, kteří měli v portfoliu třeba 12 fondů, z toho 11 akciových a 8 různé emerging markets. No to byla sice povedená spekulace, v posledních pěti letech emerging markets dosahovaly nevídaných výnosů (a možná ještě pár měsíců či let dosahovat budou, a možná taky ne), ale o vyváženě diverzifikovaném portfoliu zde nemůže být řeč.

Co tedy doporučuji do dlouhodobého dynamického portfolia zahrnout? Jak si představuji „optimální“ diverzifikaci?

O tom bude následující série článků, které zde budu postupně publikovat. Věřím, že budou podnětem pro věcné a zajímavé diskuze.

5 komentářů: “Editorial ze dne 12.4.2007”

 1. J. Klumpler napsal:

  Diverzifikace je pro uspech dlouhodobeho portfolia naprosto zasadni, navic je to velmi kontroverzni tema a existuje nepreberne mnozstvi vyzkumu a nazoru (bohuzel i mytu) jak na to. Jsem zvedav, jak se s timto tematem poperete a uz se nemohu dockat prvniho clanku. Preji Vam mnoho uspechu.

 2. Miroslav Piták napsal:

  Už se moc těším na článek. Diverzifikaci portfolia považuji za zásadní věc a shoduji se na tom i s kolegy, kteří obchodují pákové instrumenty.

  S pozdravem Miroslav Piták

  • Miroslav Piták napsal:

   Ještě bych doplnil, že nejde pouze o diverzifikaci podkladových aktiv, ale i obchodních strategií.

   • Jan Traxler napsal:

    Přesně i můj pohled na věc. Věřím, že se postupně propracujeme i k těm strategiím. 😉

 3. Pavel Zachrdla napsal:

  Je dobře, že tento typ článků „vzdělávací a osvětové seriály“ se zde pomalu začíná stávat tradicí. Vždyť poradenství je především o znalostech a informacích, nikoli o sjednávání produktů. Již se těším a přeji Vám stejný úspěch, jaký sklidil pan Kožúšek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.