Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Editorial ze dne 11.9.2006

Editorial Libor Winkler 10.09.2006 | 20:51 1 Komentář

VYUŽÍT PŘÍLEŽITOST. Tak chápe většina laiků podstatu dobrého investování. Být ve správný čas na správném místě. Vhodně načasovat vhodnou investici. Ať ten recept pojmenujeme jakkoli, chyba je v tom, že tuto teoreticky jednoduchou zásadu v praxi většinou nelze uskutečnit…

V těchto dnech to můžeme pozorovat obzvlášť zřetelně. Zisky počítají investoři ze zahraničí, kteří mají aktiva v české měně, a u nás si mnou ruce konzumně naladění občané, jimž zlevnila dovolená v cizině.

Český investor (stejně jako obyčejný střádal) má ale s ochranou svého majetku starosti. Sílící koruna nedává moc prostoru ke zvyšování úroků a ty dnes patří v Evropě k nejnižším. Výnos z konzervativních investic (termínované vklady či dluhopisy) tedy stěží pokrývá inflaci.

Nemovitosti? Vývoj v poslední době vyvolává spíš vrásky než nějaké nadšení z velkých příležitostí. Možnosti ve světě? Pro investice v eurozóně (a v dolarech jakbysmet) nejsou odhady budoucnosti české měny nijak lákavou pobídkou.

Z pohledu „lovce příležitostí“ vypadá situace nevesele. Přesto – možnosti tu jsou. Třeba přijmout určité riziko a nakoupit české akcie, případně instrumenty z nich odvozené.

Investory, kteří si v posledních dvou letech zvykli hledět na burzu jako na klidnou oázu s pravidelnou úrodou, ať je kolem sucho, nebo ne, může nedávný pokles kursů odradit. Ti poučenější však vědí: investice musí být rozložená a dlouhodobá. Nejde o příležitost. Největší výnos přináší trpělivost.

Reflex č. 36/2006

Jeden komentář: “Editorial ze dne 11.9.2006”

  1. Jan Traxler napsal:

    Sám píšete: „investice musí být rozložená a dlouhodobá“ … podle Vás je investice do těch devíti českých spadových titulů rozložená investice???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.