Čtvrtek 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Editorial ze dne 11.9.2006

Editorial Libor Winkler 10.09.2006 | 20:51 1 Komentář

VYUŽÍT PŘÍLEŽITOST. Tak chápe většina laiků podstatu dobrého investování. Být ve správný čas na správném místě. Vhodně načasovat vhodnou investici. Ať ten recept pojmenujeme jakkoli, chyba je v tom, že tuto teoreticky jednoduchou zásadu v praxi většinou nelze uskutečnit…

V těchto dnech to můžeme pozorovat obzvlášť zřetelně. Zisky počítají investoři ze zahraničí, kteří mají aktiva v české měně, a u nás si mnou ruce konzumně naladění občané, jimž zlevnila dovolená v cizině.

Český investor (stejně jako obyčejný střádal) má ale s ochranou svého majetku starosti. Sílící koruna nedává moc prostoru ke zvyšování úroků a ty dnes patří v Evropě k nejnižším. Výnos z konzervativních investic (termínované vklady či dluhopisy) tedy stěží pokrývá inflaci.

Nemovitosti? Vývoj v poslední době vyvolává spíš vrásky než nějaké nadšení z velkých příležitostí. Možnosti ve světě? Pro investice v eurozóně (a v dolarech jakbysmet) nejsou odhady budoucnosti české měny nijak lákavou pobídkou.

Z pohledu „lovce příležitostí“ vypadá situace nevesele. Přesto – možnosti tu jsou. Třeba přijmout určité riziko a nakoupit české akcie, případně instrumenty z nich odvozené.

Investory, kteří si v posledních dvou letech zvykli hledět na burzu jako na klidnou oázu s pravidelnou úrodou, ať je kolem sucho, nebo ne, může nedávný pokles kursů odradit. Ti poučenější však vědí: investice musí být rozložená a dlouhodobá. Nejde o příležitost. Největší výnos přináší trpělivost.

Reflex č. 36/2006

Jeden komentář: “Editorial ze dne 11.9.2006”

  1. Jan Traxler napsal:

    Sám píšete: „investice musí být rozložená a dlouhodobá“ … podle Vás je investice do těch devíti českých spadových titulů rozložená investice???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.