CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Jiří Rusnok

11. 07. 2006

9 komentářů

Editorial ze dne 11.7.2006

 


 

Bohužel, politika prostupuje naším životem dosti intenzivně, ať už se člověk věnuje téměř jakékoliv profesi. A protože finanční trh patří mezi trhy silně regulované viditelnou rukou, pak také platí, že finančnictví se dotýka ještě o trochu intenzivněji.

Touto banalitou jsem však v žádném případě nechtěl nudit. To, co mě „inspirovalo“ překonat svůj přirozený odpor ke psaní, byla bohorovnost s jakou politici přistupují k reálným dopadům svého konání na každodenní praktický život občanů a podniků.

Ministr financí Sobotka zde v roli místopředsedy sociální demokracie v debatě k východiskům pro sestavení rozpočtu 2007 v podstatě přiznal, že rozpočet nebude možno sestavit s přijatelným schodkem (rozuměj zhruba stejným jako letos co do poměru k HDP), pokud nedojde ke změnám zákonů již přijatých předchozí Poslaneckou sněmovnou.

Je třeba připomenout, že tyto zákony byly přijaty buď na návrh vlády nebo za aktivního přispění poslanců vládních stran.

Dále ministr Sobotka sdělil, že ČSSD je připravena konstruktivně debatovat o změnách těchto zákonů při přípravě rozpočtu 2007 a zmínil např. možnost odložení účinnosti nového zákona o nemocenském pojištění.

REKLAMA

Je poněkud paradoxní, že právě tento zákon prosadila vláda, v níž pan Sobotka seděl a sedí jako místopředseda a ministr financí a protlačila ho i přes odpor koaličních partnerů za vydatné podpory KSČM.

Ještě mnohem horší je však to, že se opět vnáší do klíčových norem ovlivňujících podnikatelské prostředí v zemi zásadní nejistota a chaos. Na co se tedy zaměstnavatelé mají připravit k 1. lednu 2007, tedy původnímu datu účinnost zákona?

Na nové podmínky, čili sníženou sazbu nemocenského pojištění a na povinnost vyplácet svým zaměstnancům nemocenskou dávku v prvních 14 dnech nemoci?

Nebo maji zůstat v klidu a věřit, že parlament se i přes svoji aktuální zablokovanost včas odhodlá zahájit práci a odloží účinnost této závažné změny? Obávám se, že to dnes nikdo neví – ani pan ministr Sobotka.

REKLAMA

Bohužel jako nejpravděpodobnější se mi jeví scénář, který mi poněkud připomíná nejistotu do posledních, dní jakou podniky zažily s přijímáním nového zákona o DPH při našem vstupu do EU k 1.dubnu 2004.

Další poněkud neuvěřitelnou piruetu předvedl pan Sobotka, když se debata logicky přesunula k otázce, jak to tedy bude s harmonogramem našeho vstupu do eurozóny.

Když moderátor i někteří další diskutující odvíjeli logickou úvahu, že se vzhledem k míře nerovnováhy založené do budoucích veřejných rozpočtů asi naše přijetí společné měny poněkud oddálí, obvinil pan ministr rodící se pravozelenou koalici z málo ambiciozních plánu a poučil národ, že i on musel při sestavování rozpočtu v minulých letech prosadit „řadu“ aktivních opatření.

Škoda, že neuvedl žádné jejich konkrétní příklady. V tu chvíli jsem se už nemohl ubránit asociaci s lidovým rčením: „Zloděj křičí chyťte zloděje“.

Závěr z tohoto nedělního odpoledne je poněkud tristní ale jasný. Zapomeňme na to, že ČR vstoupí do EMU k 1. lednu 2010 a připravme se v nejbližším období na značnou nejistotu pokud jde platnost resp. parametry parlamentem již schválených zákonů. Je přitom úplně nepodstatné, že mnohé z nich významně ovlivňují fungování a ekonomiku firem v celém národním hospodářství.

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Zachrdla - TriMan

  11 července, 2006

  Pan Rusnok má pravdu, že politika a ekonomika spolu do značné míry souvisí. Rovněž souhlasím s konstatováním autora, že populisticky prosadit některé sociální zákony a následně, pod tíhou ekonomické reality „konstruktivně debatovat o jejich změnách“ je poněkud paradoxní. Přesto si myslím, že politické debaty na tento server nepatří. Finanční poradenství by mělo být apolitické. Je tu od toho, aby lidem radilo, jak v mezích platných zákonů své finance obhospodařovat. Hodnotit tyto zákony ale finančnímu poradenství nepřísluší. Finanční poradci (i představitelé profesních organizací) mohou mít svůj občanský názor na politiku, ale profesně (a tohle je profesní server) by se k politice vyjadřovat neměli.

  Odpovědět

 • martin.gardavsky

  11 července, 2006

  Ekonomika a politika spolu souvisí stoprocentně. Článek pana Rusnoka má na tomto serveru jistě své místo. Kvalitní finační poradci mají mít všeobecný rozhled. Samozřejmě rozhodně nesmí svůj „občanský“ postoj nutit svým klientům. A představitelé profesních organizací se k poměrům na „jejich trzích“ vyjadřovat musí. Jinak by byli zcela zbyteční!

  Odpovědět

 • Zachrdla - TriMan

  11 července, 2006

  Každý z nás se nachází v několika funkcích. Bylo by proto velmi žádoucí, aby bylo vždy jasno, za koho v daném případě mluvíme. Pokud je to tak jak píšete (že představitelé profesních organizací se k těmto otázkám vyjadřovat musí), tak se lze domnívat, že publikovaný politický názor je názorem Výboru pro finanční trh, případně názorem Asociace penzijních fondů, které autor reprezentuje. Doufám však, že tomu tak není, a že se jedná o osobní politický názor pana Rusnoka (v tom případě ale na profesní server nepatří). Zároveň věřím, že z mého podpisu je zcela zřejmé, že názory, které zde prezentuji, jsou názory společnosti kterou zastupuji, nikoli mé osobní.

  Odpovědět

 • Petr Šafránek

  11 července, 2006

  Pane Zachrdlo, nezlobte se na mne, ale prohlásit Vaše příspěvky v on-line diskusích za názor obchodní společnosti, ve které jste menšinovým vlastníkem a jedním ze 3 jednatelů – není to trochu odvážné?

  Odpovědět

 • Zachrdla - TriMan

  11 července, 2006

  Není to odvážné. Tyto názory vychází z filosofie společnosti. Je velmi potřebné, aby si každá společnost nejprve ve vnitrofiremní diskusi ujasnila svůj postoj k základním otázkám a ten pak všichni, pokud vystupují jménem společnosti, respektovali.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  11 července, 2006

  Jde možná o to, jestli tento web vnímáme jako fórum, kde poradci něco sdělují veřejnosti, nebo o profesní fórum, kde se poradci obohacují navzájem svými poznatky a názory – a nechají přitom nahlédnout i poučenější laiky (úplný laik nám nebude rozumět). V prvním případě bychom politiku asi mohli opravdu vynechat, v druhém to sem určitě patří. Přece nebudeme ignorovat třeba diskuse politiků kolem penzijní reformy! Navíc ukázat laikovi, co znamená určité prohlášení politika pro jeho peněženku, je určitě zajímavé. Samozřejmě musí jít o téma, které se té peněženky opravdu týká:-)

  Odpovědět

 • martin.gardavský

  11 července, 2006

  Pane Zachrdlo, promiňte, ale nemohu odolat: jaké, že to máte na mysli základní filosofické otázky? Být či nebýt? Nebo něco podobného?

  Odpovědět

 • Pavel Kubíček

  12 července, 2006

  Jako vždy je potřeba se ptát, proč tento článek vzniknul? Těsně po volbách vyšel ven pan Rusnok s řadou článků a rozhovorů o penzijní reformě, aby se zviditelnil, nyní kritizuje své (ex?)stranické kolegy za věci, které dělal i on sám. Proč? Že by drobná inzerce na to, aby se stal „expertním“ ministrem v další vládě? Jak máme brát názory člověka, který je mění každé dva roky podle toho, jestli pracuje pro odbory, pro vládu nebo pro soukromou finanční instituci?

  Odpovědět

 • Jan Majer

  13 července, 2006

  Pane Kubíčku, já myslím, že by si pan Rusnok pro sebeprezentaci za účelem získání ministerského křesla vybral jiné médium než rozjíždějící se web pro finanční profesionály. Jednoduše ho něco vytočilo, tak využil mé nabídky prezentovat své názory a postřehy na tomto místě. Stejná nabídka platí i pro vás:-)

  Odpovědět