Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Editorial ze dne 11.10.2006

Editorial Jan Majer 28.01.2007 | 20:55 8 Komentářů

Před dvěma týdny jsem napsal do Reflexu dost neurvalý komentář k dalšímu zvyšování sociálních dávek a důchodů. Navrhl jsem, abychom se všichni přesvědčili, že naše babičky a dědové vědí, kde se berou ty peníze navíc…

To téma vyvolalo zajímavé reakce. Z jedné strany souhlas – žádná další generace už nebude mít penze na úrovni těch dnešních. Důchodce dnes živí solidarita společnosti, sami by proto měli být solidární se svými dětmi a vnoučaty a neprodávat své volební hlasy za pár stovek populistům.

Z druhé strany nesouhlas – dnešní penzisté neměli možnost připravit se na dnešní situaci. K tomu varování: Třeba i dobře myšlené otevírání takových otázek může nechtěně zasít semínko generačního sváru.

Je tisíc horších způsobů, jak vlády vyhazují naše peníze. Bohužel ale právě poptávka obrovské masy voličů-důchodců si vynucuje změny volebních programů i těch politických stran, které tíhnou k rozumnému hospodaření.

Důchodců přibývá a pokud se tento trend nezmění, skončíme v začarovaném kruhu vysokých daní, nízké porodnosti (místo dětí budou mladí živit své důchodce, tedy moji generaci) a silné seniorské lobby. Tomuto problému se už věnují věhlasní akademici, není to nějaký můj objev.

Rád bych se k tomu v Reflexu vrátil, proto vás, vážení kolegové, prosím o případné komentáře a náměty k tomuto tématu…

8 komentářů: “Editorial ze dne 11.10.2006”

 1. Pavel Hanzl napsal:

  Jinak zdravím všechny důchodce, co dnes večer zabrousili na tento web! Vzhledem k tomu, že jde o web pro finanční profesionály, je vysoce pravděpodobné, že nejste dělníci, ani rolníci. Přeji pevné zdraví a pevné nervy, ať se dožijete vysokého věku a ať vydržíte finanční tlak od vnoučat. Užívejte si a investujte, protože pro stát jste jen nepříjemná nákladová položka 🙁 Není krásnějšího pocitu, než svoboda pramenící z finanční nezávislosti!

 2. Jan Traxler napsal:

  Právě teď se o penzijní reformě mluví ve zprávách. 🙂
  Je to věčné téma. Těžko se hledá kompromis mezi výší důchodů a odvodů na sociální pojištění. Jedno z možných řešení je snížit odvody na sociální pojištění státu a tuto část povinně spořit v komerční (tržní) sféře. Jenže to by snížilo sumu na rozdělování pro dnešní důchodce. Tomu lze čelit pouze tím, že se jednorázově posune věk odchodu do důchodu, a to úplně pro všechny, nebo sníží důchody. No a obě dvě varianty jsou vůči starší generaci nespravedlivé, přesněji by to byl podraz.
  K tomu je potřeba více podporovat mladé rodiny s dětmi. Zvýšení rodičovského příspěvku na 7000 je dle mého názoru daleko důležitější než zvýšení důchodů o 500.
  Musím zde ale upřímně říct, že kdyby mi bylo 65, asi bych mluvil jinak…
  Každopádně ať už se to s penzijním systémem bude vyvíjet jakkoliv, každý mladší 45 by měl vzít odpovědnost do vlastních rukou a na stát se raději moc nespoléhat.

  • Pavel Hanzl napsal:

   Dobrý večer, navrhuji investovat 20% čistého příjmu, protože jestli to ve volbách stále bude 50:50, tak stát do 10 let zkolabuje. Je mi 43 a za 7 let chci jít do důchodu (Budu zdravý a čilý stařík, budu pracovat, protože chci a baví mě to, ale nemusím, protože jsem rentiér). Máte podobný názor, pane kolego? Vypadá to, že tady bude přibývat důchodců, tj. levicových voličů. O nějaké mezigenerační odpovědnosti nechtějí ani slyšet, pro ně je stát hodný strejda, co má platit stále více. Znáte nějakého důchodce, který by vnoučatům vštěpoval pravicové myšlenky a odpovědný postoj k vlastnímu životu? Já jen jednoho. Jde o jistého VK a je to náš prezident.

  • Jan Majer napsal:

   Kdyby mně dnes bylo pětašedesát, Honzo… co já vím, jak bych uvažoval:-) Jednou jsem navštívil moji vzdělanou a sečtělou babičku krátce před volbami. Řekla mi, že bude volit jakousi prťavou Masarykovu stranu, protože ji myšlenky a ideály prezidenta Masaryka oslovují. Jinak jsem byl vždycky její mazánek, ale tohle mě hrozně vytočilo. Chytal jsem se za hlavu, plácal se do čela a vysvětloval jí, že přece musí volit stranu, která zajistí dobré podmínky pro život jejím čtyřem dětem, jedenácti vnoučatům, vesměs úspěšným a slušně vydělávajícím lidem, a tuším zatím šestnácti pravnoučatům. Moje argumenty (nebo ta gestikulace) ji přesvědčily. Nakonec mi řekla, že by bylo nejlepší, kdyby důchodci už neměli možnost nic ovlivňovat, a že přece vždycky říkala, že stáří neprovází moudrost, ale čím dál větší blbost. Bylo mi z toho nakonec mizerně. Veřejná diskuse může dopadnou ještě hůř…

  • Michal Mojžíš napsal:

   Zvýšení rodičovského příspěvku je bohužel důležitější. Ano BOHUŽEL. Je totiž naprosto kontraproduktivní. Ještě víc totiž odrazuje rodiče od nástupu do práce. Pak si nemůžou maminky stěžovat, že mají nižší platy (pardon, mzdy), případně že u pohovorů dá zaměstnavatel přednost muži. Cestou je zkrácení mateřské+rodičovské dovolené, případně současně i možnost jejich rozložení až třeba do 8 či 10 let věku dítěte, při současném zvýšení mateřské rodičovské. A k tomu možnost daňových odpočtů na hlídaní dětí, au-pair apod. Vydělaly by na tom (a nejen finančně) jak maminky, tak státní rozpočet, děti by zároveň byli samostatnější a ubylo by slzavých údolí při cestách do školy, případně na tábory. Českých 4,5 roku na jedno dítě je paradox a světová rarita. Pokud si rodiče naplánují i jen 2 děti tak výhodně, že stráví doma v kuse skoro 10 let, je v podstatě pro další pracovní uplatnění nepoužitelná. Západní státy se v poslední době vydávají právě touto cestou a funguje to velice dobře k všestranné spokojenosti.
   PS: S tím souvisí i obrovské dopady na důchodový systém. Matka tak nejenže skoro celé desetiletí nepřispívá do systému, ale ještě odchází podstatně dřív do důchodu (při podstatně delší průměrné délce života). Další český paradox! Porodnost by se měla podporovat trochu jinýma (a účinnějšíma) cestama. Jesle, školky, daňové odpočty….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.