CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Jan Majer

28. 01. 2007

8 komentářů

Editorial ze dne 11.10.2006

 


 

To téma vyvolalo zajímavé reakce. Z jedné strany souhlas – žádná další generace už nebude mít penze na úrovni těch dnešních. Důchodce dnes živí solidarita společnosti, sami by proto měli být solidární se svými dětmi a vnoučaty a neprodávat své volební hlasy za pár stovek populistům.

Z druhé strany nesouhlas – dnešní penzisté neměli možnost připravit se na dnešní situaci. K tomu varování: Třeba i dobře myšlené otevírání takových otázek může nechtěně zasít semínko generačního sváru.

Je tisíc horších způsobů, jak vlády vyhazují naše peníze. Bohužel ale právě poptávka obrovské masy voličů-důchodců si vynucuje změny volebních programů i těch politických stran, které tíhnou k rozumnému hospodaření.

Důchodců přibývá a pokud se tento trend nezmění, skončíme v začarovaném kruhu vysokých daní, nízké porodnosti (místo dětí budou mladí živit své důchodce, tedy moji generaci) a silné seniorské lobby. Tomuto problému se už věnují věhlasní akademici, není to nějaký můj objev.

Rád bych se k tomu v Reflexu vrátil, proto vás, vážení kolegové, prosím o případné komentáře a náměty k tomuto tématu…

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Jan Traxler

  12 října, 2006

  Právě teď se o penzijní reformě mluví ve zprávách. 🙂
  Je to věčné téma. Těžko se hledá kompromis mezi výší důchodů a odvodů na sociální pojištění. Jedno z možných řešení je snížit odvody na sociální pojištění státu a tuto část povinně spořit v komerční (tržní) sféře. Jenže to by snížilo sumu na rozdělování pro dnešní důchodce. Tomu lze čelit pouze tím, že se jednorázově posune věk odchodu do důchodu, a to úplně pro všechny, nebo sníží důchody. No a obě dvě varianty jsou vůči starší generaci nespravedlivé, přesněji by to byl podraz.
  K tomu je potřeba více podporovat mladé rodiny s dětmi. Zvýšení rodičovského příspěvku na 7000 je dle mého názoru daleko důležitější než zvýšení důchodů o 500.
  Musím zde ale upřímně říct, že kdyby mi bylo 65, asi bych mluvil jinak…
  Každopádně ať už se to s penzijním systémem bude vyvíjet jakkoliv, každý mladší 45 by měl vzít odpovědnost do vlastních rukou a na stát se raději moc nespoléhat.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  12 října, 2006

  Dobrý večer, navrhuji investovat 20% čistého příjmu, protože jestli to ve volbách stále bude 50:50, tak stát do 10 let zkolabuje. Je mi 43 a za 7 let chci jít do důchodu (Budu zdravý a čilý stařík, budu pracovat, protože chci a baví mě to, ale nemusím, protože jsem rentiér). Máte podobný názor, pane kolego? Vypadá to, že tady bude přibývat důchodců, tj. levicových voličů. O nějaké mezigenerační odpovědnosti nechtějí ani slyšet, pro ně je stát hodný strejda, co má platit stále více. Znáte nějakého důchodce, který by vnoučatům vštěpoval pravicové myšlenky a odpovědný postoj k vlastnímu životu? Já jen jednoho. Jde o jistého VK a je to náš prezident.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  12 října, 2006

  Kdyby mně dnes bylo pětašedesát, Honzo… co já vím, jak bych uvažoval:-) Jednou jsem navštívil moji vzdělanou a sečtělou babičku krátce před volbami. Řekla mi, že bude volit jakousi prťavou Masarykovu stranu, protože ji myšlenky a ideály prezidenta Masaryka oslovují. Jinak jsem byl vždycky její mazánek, ale tohle mě hrozně vytočilo. Chytal jsem se za hlavu, plácal se do čela a vysvětloval jí, že přece musí volit stranu, která zajistí dobré podmínky pro život jejím čtyřem dětem, jedenácti vnoučatům, vesměs úspěšným a slušně vydělávajícím lidem, a tuším zatím šestnácti pravnoučatům. Moje argumenty (nebo ta gestikulace) ji přesvědčily. Nakonec mi řekla, že by bylo nejlepší, kdyby důchodci už neměli možnost nic ovlivňovat, a že přece vždycky říkala, že stáří neprovází moudrost, ale čím dál větší blbost. Bylo mi z toho nakonec mizerně. Veřejná diskuse může dopadnou ještě hůř…

  Odpovědět

 • Jan Lener

  12 října, 2006

  Moje babička si myslí, že jsou to všechno stejný syčáci. Ale na web nechodí.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  13 října, 2006

  Mojí ženy děda říkal, že je to všechno šlendrián. Tak vidíte, pak že stáří neprovází moudrost.

  Odpovědět

 • Jan Lener

  13 října, 2006

  To už je několikátá moudrost od prarodičů na tomto webu.

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  13 října, 2006

  Zvýšení rodičovského příspěvku je bohužel důležitější. Ano BOHUŽEL. Je totiž naprosto kontraproduktivní. Ještě víc totiž odrazuje rodiče od nástupu do práce. Pak si nemůžou maminky stěžovat, že mají nižší platy (pardon, mzdy), případně že u pohovorů dá zaměstnavatel přednost muži. Cestou je zkrácení mateřské+rodičovské dovolené, případně současně i možnost jejich rozložení až třeba do 8 či 10 let věku dítěte, při současném zvýšení mateřské rodičovské. A k tomu možnost daňových odpočtů na hlídaní dětí, au-pair apod. Vydělaly by na tom (a nejen finančně) jak maminky, tak státní rozpočet, děti by zároveň byli samostatnější a ubylo by slzavých údolí při cestách do školy, případně na tábory. Českých 4,5 roku na jedno dítě je paradox a světová rarita. Pokud si rodiče naplánují i jen 2 děti tak výhodně, že stráví doma v kuse skoro 10 let, je v podstatě pro další pracovní uplatnění nepoužitelná. Západní státy se v poslední době vydávají právě touto cestou a funguje to velice dobře k všestranné spokojenosti.
  PS: S tím souvisí i obrovské dopady na důchodový systém. Matka tak nejenže skoro celé desetiletí nepřispívá do systému, ale ještě odchází podstatně dřív do důchodu (při podstatně delší průměrné délce života). Další český paradox! Porodnost by se měla podporovat trochu jinýma (a účinnějšíma) cestama. Jesle, školky, daňové odpočty….

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  12 října, 2006

  Jinak zdravím všechny důchodce, co dnes večer zabrousili na tento web! Vzhledem k tomu, že jde o web pro finanční profesionály, je vysoce pravděpodobné, že nejste dělníci, ani rolníci. Přeji pevné zdraví a pevné nervy, ať se dožijete vysokého věku a ať vydržíte finanční tlak od vnoučat. Užívejte si a investujte, protože pro stát jste jen nepříjemná nákladová položka 🙁 Není krásnějšího pocitu, než svoboda pramenící z finanční nezávislosti!

  Odpovědět