Středa 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Editorial ze dne 10.11.2006

Nejstarší akciový index Dow Jones, který vyjadřuje cenu nejkvalitnějších akcií na newyorské burze (NYSE) a trhu NASDAQ, poprvé pokořil úroveň 12 000 bodů. Překonávání podobných hranic má jen symbolický význam..

Překonávání podobných hranic má jen symbolický význam, jako milá připomínka, že akcie v dlouhodobém horizontu vydělávají. Historický vývoj – Dow Jones se počítá už od května roku 1896 – zase ukazuje méně příjemnou stránku věci.

Cesta k výdělku totiž může být dost krkolomná. V letech 1929 až 1932 například index spadl z hodnoty 381 bodů až na 41 bodů a při posledním dočasném „pádu“ v letech 2000 až 2002 ztratil skoro třetinu. Poučení?

Pořídit si akcie vyžaduje kromě trpělivosti i pevné nervy.

Pro českého investora je zajímavé také porovnání s indexem pražské burzy PX. Stejně jako PX i Dow Jones začal počítat pohyb trhu z kursů malého počtu akcií těch nejkvalitnějších firem. PX jich zatím bere v úvahu devět, v USA začali s dvanácti a postupně to dotáhli na dnešních třicet.

Z původních společností (tehdy zvaných „komínové“, protože akcionáři často z domova viděli na komíny firem, které vlastnili) dnes v indexové skupině velkých nadnárodních firem zůstala jediná – General Electric. A ani ta nebyla v indexu po celou dobu jeho existence.

Poučení? Kromě délky investice o výnosu rozhoduje také vhodný výběr jednotlivých titulů a jejich obměna. V případě PX se bohužel vnucuje otázka, jestli bude časem z čeho vybírat. Montovny automobilek či jiných firem ho těžko rozšíří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.