Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Editorial ze dne 10.11.2006

Nejstarší akciový index Dow Jones, který vyjadřuje cenu nejkvalitnějších akcií na newyorské burze (NYSE) a trhu NASDAQ, poprvé pokořil úroveň 12 000 bodů. Překonávání podobných hranic má jen symbolický význam..

Překonávání podobných hranic má jen symbolický význam, jako milá připomínka, že akcie v dlouhodobém horizontu vydělávají. Historický vývoj – Dow Jones se počítá už od května roku 1896 – zase ukazuje méně příjemnou stránku věci.

Cesta k výdělku totiž může být dost krkolomná. V letech 1929 až 1932 například index spadl z hodnoty 381 bodů až na 41 bodů a při posledním dočasném „pádu“ v letech 2000 až 2002 ztratil skoro třetinu. Poučení?

Pořídit si akcie vyžaduje kromě trpělivosti i pevné nervy.

Pro českého investora je zajímavé také porovnání s indexem pražské burzy PX. Stejně jako PX i Dow Jones začal počítat pohyb trhu z kursů malého počtu akcií těch nejkvalitnějších firem. PX jich zatím bere v úvahu devět, v USA začali s dvanácti a postupně to dotáhli na dnešních třicet.

Z původních společností (tehdy zvaných „komínové“, protože akcionáři často z domova viděli na komíny firem, které vlastnili) dnes v indexové skupině velkých nadnárodních firem zůstala jediná – General Electric. A ani ta nebyla v indexu po celou dobu jeho existence.

Poučení? Kromě délky investice o výnosu rozhoduje také vhodný výběr jednotlivých titulů a jejich obměna. V případě PX se bohužel vnucuje otázka, jestli bude časem z čeho vybírat. Montovny automobilek či jiných firem ho těžko rozšíří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.