Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Editorial ze dne 1.10.2007

Editorial Jan Traxler 01.10.2007 | 15:29 6 Komentářů

Ve dnech 20. – 21. srpna se v kanadském Montebellu (Quebec) uskutečnilo velmi důležité, zároveň však pro veřejnost a novináře uzavřené, setkání zástupců třech severoamerických zemí – USA (George W. Bush), Kanada (Stephen Harper) a Mexiko (Felipe Calderon). Zanikne dolar?

Šlo o historicky třetí summit SPP (Security and Prosperity Partnership of North America), jehož hlavním cílem je rozšířit bezpečnost a ekonomickou spolupráci v Severní Americe. Setkání se dále účastnili zástupci NAFTA (North American Free Trade Agreement) a NACC (North American Competitiveness Council).

Mimochodem, pro nezasvěcené, NACC je pracovní skupina SPP, která má připravit priority spolupráce mezi výše uvedenými zeměmi a plán jejich naplňování. NACC je složena z 30 CEOs největších severoamerických korporací, vždy po deseti z každé země. Za USA jsou z nejznámějších například členy William Clay Ford (Ford), Rick Wagoner (General Motors), Jeffrey R. Immelt (General Electric), nebo H. Lee Scott (Wal-Mart).

Kromě policistů provokujících menší skupinku demonstrantů se v médiích neobjevily téměř žádné zprávy o tomto setkání. Přitom je dost možné, že za pár let ho budeme považovat za jednu z nejdůležitějších událostí v historii USA. Všech 51 priorit uvedených ve zprávě NACC z února 2007 by totiž mělo být implementováno do roku 2010.

Uvedené priority jsou velmi obecné. Neoficiální zdroje však hovoří o tom, že jde pouze o prvotní fázi daleko rozsáhlejšího plánu na vznik NAU (North American Union), jakési obdoby Evropské unie. Po vzoru EU by také měla údajně vzniknout jednotná měna s názvem Amero.

Těžko říct, co mají pánové „Bush & Co.“ ve skutečnosti v plánu. Pravdu se běžný člověk stejně nikdy nedozví, zvlášť pokud bude pouze slepě věřit tomu, co říká televize. Jedno je však téměř jisté. Ač zní myšlenka NAU (podobně jako EU) na první pohled velmi sympaticky, v reálu povede pouze k systematickému ničení demokracie a suverenity jednotlivých států, jde-li dnes vůbec o demokracii ještě hovořit.

6 komentářů: “Editorial ze dne 1.10.2007”

 1. Honeš napsal:

  Hezký editorial. Poslední věty jsou jak z konspiračních teorií, jak je prezentuje např. ZeitGeist 🙂

  …nejstrašnější na tom možná je, že nejde o teorie (?)

  • Jan Traxler napsal:

   Dobry den, zrovna posledni vety byly mysleny jako „tvrda realita“… ale je to samozrejme muj nazor a ne kazdy s nim musi souhlasit.

 2. Danny napsal:

  Zajimavy pohled do budoucnosti a pro me tez novy. Diky.

 3. Anonym napsal:

  Tento editorial me upozornil na informace, o nichz jsem nemel tuseni, takze za to patri autorovi dik.
  Dovolim si ale rovnez jednu vytku a to na posledni dve vety, ktere dle meho nazoru vubec nemusely zaznit.. a navic takto silne volena slova… (tim nechci vyvolavat zadnou debatu na tema EU a demokracie ci suverenita statu, jen si myslim, ze tento zjednodussujici nazor je v kontextu celeho prispevku naprosto zbytecny)

  • Anonym napsal:

   pardon, „zjednodusujici“ samozrejme:-(

  • Jan Traxler napsal:

   Dobry den, dekuji za reakci. Editorial berte samozrejme jako muj osobni (mozna trochu zjednodusujici) nazor, nikomu ho nevnucuji a muzeme o nem klidne dale diskutovat. 😉
   Myslenka EU je mi velmi blizka, ale jeji provedeni v praxi se mi vubec nelibi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.