CZK/€ 23.695 +0,21%

CZK/$ 22.117 +0,57%

CZK/£ 27.297 +0,21%

CZK/CHF 24.474 +0,45%

Text: Jan Traxler

01. 10. 2007

6 komentářů

Editorial ze dne 1.10.2007

 


 

Šlo o historicky třetí summit SPP (Security and Prosperity Partnership of North America), jehož hlavním cílem je rozšířit bezpečnost a ekonomickou spolupráci v Severní Americe. Setkání se dále účastnili zástupci NAFTA (North American Free Trade Agreement) a NACC (North American Competitiveness Council).

Mimochodem, pro nezasvěcené, NACC je pracovní skupina SPP, která má připravit priority spolupráce mezi výše uvedenými zeměmi a plán jejich naplňování. NACC je složena z 30 CEOs největších severoamerických korporací, vždy po deseti z každé země. Za USA jsou z nejznámějších například členy William Clay Ford (Ford), Rick Wagoner (General Motors), Jeffrey R. Immelt (General Electric), nebo H. Lee Scott (Wal-Mart).

Kromě policistů provokujících menší skupinku demonstrantů se v médiích neobjevily téměř žádné zprávy o tomto setkání. Přitom je dost možné, že za pár let ho budeme považovat za jednu z nejdůležitějších událostí v historii USA. Všech 51 priorit uvedených ve zprávě NACC z února 2007 by totiž mělo být implementováno do roku 2010.

Uvedené priority jsou velmi obecné. Neoficiální zdroje však hovoří o tom, že jde pouze o prvotní fázi daleko rozsáhlejšího plánu na vznik NAU (North American Union), jakési obdoby Evropské unie. Po vzoru EU by také měla údajně vzniknout jednotná měna s názvem Amero.

Těžko říct, co mají pánové „Bush & Co.“ ve skutečnosti v plánu. Pravdu se běžný člověk stejně nikdy nedozví, zvlášť pokud bude pouze slepě věřit tomu, co říká televize. Jedno je však téměř jisté. Ač zní myšlenka NAU (podobně jako EU) na první pohled velmi sympaticky, v reálu povede pouze k systematickému ničení demokracie a suverenity jednotlivých států, jde-li dnes vůbec o demokracii ještě hovořit.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  1 října, 2007

  Tento editorial me upozornil na informace, o nichz jsem nemel tuseni, takze za to patri autorovi dik.
  Dovolim si ale rovnez jednu vytku a to na posledni dve vety, ktere dle meho nazoru vubec nemusely zaznit.. a navic takto silne volena slova… (tim nechci vyvolavat zadnou debatu na tema EU a demokracie ci suverenita statu, jen si myslim, ze tento zjednodussujici nazor je v kontextu celeho prispevku naprosto zbytecny)

  Odpovědět

 • Anonym

  1 října, 2007

  pardon, „zjednodusujici“ samozrejme:-(

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  1 října, 2007

  Dobry den, dekuji za reakci. Editorial berte samozrejme jako muj osobni (mozna trochu zjednodusujici) nazor, nikomu ho nevnucuji a muzeme o nem klidne dale diskutovat. 😉
  Myslenka EU je mi velmi blizka, ale jeji provedeni v praxi se mi vubec nelibi.

  Odpovědět

 • Danny

  30 listopadu, -0001

  Zajimavy pohled do budoucnosti a pro me tez novy. Diky.

  Odpovědět

 • Honeš

  10 října, 2007

  Hezký editorial. Poslední věty jsou jak z konspiračních teorií, jak je prezentuje např. ZeitGeist 🙂

  …nejstrašnější na tom možná je, že nejde o teorie (?)

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  10 října, 2007

  Dobry den, zrovna posledni vety byly mysleny jako „tvrda realita“… ale je to samozrejme muj nazor a ne kazdy s nim musi souhlasit.

  Odpovědět