Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Dva výhledy na rok 2007

Pořád je ještě těžké najít investora, který by předpovědi analytiků nepovažoval za příliš optimistické, upozorňuje hlavní ekonom bankovního domu BNP Paribas PATRICK MANGE.

ROK 2007 – YIN NEBO YANG?
Rok 2006 skončil a všichni si kladou otázku, co nás v roce 2007 čeká a jestli se rok 2007 bude nést spíše ve znamení Yin (čínský symbol noci, zimy a vody, který reprezentuje smutek, pesimismus a stín) nebo Yang (čínský symbol dne, léta a ohně, který reprezentuje radost, optimizmus a světlo).

I když se toho v průběhu dvanácti měsíců může stát hodně, a je proto velice těžké dělat jakékoliv předpovědi, jsme přesvědčeni o tom, že následující tři hlavní předpoklady podpoří náš tržní scénář, a že vládu nad novým rokem bude mít spíše Yang:

1. hladké přistání globálního hospodářství je pravděpodobnější než recese:
Zpomalení amerického hospodářství bude částečně vykompenzováno růstem japonské ekonomiky a hospodářstvím eurozóny, přičemž hospodářský růst rozvíjejících se zemí zůstane i nadále velice dynamický.

To bude mít za následek pouze mírné zpomalení globálního hospodářství, přičemž inflace by měla poklesnout na úroveň, kdy budou centrální banky moci uvolnit monetární politiku. V USA dojde s velikou pravděpodobností k snížení klíčových¨úrokových měr.

2. zpomalení růstu zisků, spíše než nižší zisky:
Za předpokladu mírného zpomalení světového hospodářství dojde také ke zpomalení růstu zisků, ale v žádném případě ne k jejich propadu. Tento scénář podporuje také fakt, že pokud dojde k zpomalení světového hospodářství, mělo by také dojít ke stabilizaci cen komodit a díky globalizaci budou limitovány tlaky na růst mezd. Kombinace těchto faktorů otevře četné příležitosti k růstu produktivity společností.

3. úvěrové financování jako rostoucí opora společností:
Navzdory tomu, že společnosti v poslední době začaly upřednostňovat úvěrové financování před akciovým, operace, které povedou k růstu dluhového financování (leveraging) budou i nadále pokračovat.

Větší optimalizace financování prostřednictvím dluhu společnostem poskytne ne jenom ochranu před rostoucím apetitem privátních akciových fondů s obrovskými peněžními rezervami, ale také zvýší návratnost kapitálu (ROE) a podpoří zisky.
Příjemný rok Yang všem.

ROK 2007: AKCIE NA VÝSLUNÍ
Šok z prasknutí bubliny začátkem roku 2000 se investorům ještě pořád nepodařilo překonat, averze k riziku v investorských kruzích pořád přetrvává. I když není pochyb, že obavy z investičního rizika od roku 2000 výrazně ochably, pořád je těžké najít investora, který by předpovědi zisků vypracované finančními analytiky nepovažoval za příliš optimistické (především co se týče USA).

V roce 2006 se nicméně většině trhů velice dařilo, a to především těm nejrizikovějším. V roce 2007 bude tento trend pokračovat, přičemž očekáváme, že akcie svojí výkonností už pátým rokem překonají ostatní třídy aktiv. Ocenění akcií jsou i nadále atraktivní, a to jak v relativních, tak v absolutních číslech.

Index MSCI World (vyjádřeno USD) od svého propadu v březnu 2003 vzrostl dokonce až o 128 procent, přičemž jeho poměr cena/výnos (P/E) poklesl z 22,9 na 17,5. Růst výnosu na akcii (EPS) by měl v roce 2007 dosáhnout 9,4 procenta.

Z geografického hlediska se jeví být nejatraktivnějšími americké akcie. Japonským akciím by se v novém roce mělo také dařit, ale pravděpodobně se jim nepodaří překonat své evropské protějšky.

Vládní dluhopisy podle našeho názoru nečeká moc slavná budoucnost a v roce 2007 se můžou výkonnostně opět propadnout pod dluhopisy investičního stupně.

Dluhopisy rozvíjejících se zemí a high yield dluhopisy budou pravděpodobně vynášet méně než v roce 2006, ale i nadále výkonnostně předčí vládní dluhopisy a možná i průmyslové komodity a energie.

Co se týče ceny ropy, očekáváme, že se bude pohybovat v rozmezí 50-60 USD za barel. Vývoj zlata je momentálně těžké předpovědět, ale spíš se přikláníme k názoru, že v průběhu roku bude jeho cena růst, a že překoná jak hotové peníze, tak vládní dluhopisy.

3 komentáře: “Dva výhledy na rok 2007”

 1. K.Ladislav napsal:

  Konečně potkávám člověka , který jestli to sám vymyslel , asi ví , zda je lepší dlouholetá investice do akcií , když je ROE 30 a cizí kapitál 3x vyšší než vlastní ,
  nebo když ta samá firma zadlužení sníží a má vlastní kapitál 3x vyšší než cizí a jen ROE 10.
  Benjamin Graham a později Warren Buffett a později Daniel Gladiš měli rádi akcie od firmy s 2x vyšším vlastním kapitálem než cizím.
  Ale když Buffett roku 2005 kupoval akcie AnheuserBusch , byl cizí kapitál firmy 3x vyšší než vlastní a díky tomu krásné ROE 50 , ale nevhodně vysoké předražení P/B 13. Graham i Gladiš by uvítali P/B 0,5 a maximálně P/B 1,5.
  Já bych se akcii AnheuserBusch vyhnul a hledal pro dlouholetou investici nějakou střední cestu , pokud se nejedná o banky , které mají cizí kapitál vždy vysoký , protože to jsou peníze klientů v bance , mimo banky bych volil akcie s ROE nad 10 , P/B pod 4 a cizím kapitálem né vyšším než vlastním a taky P/E pod 15 a P/S pod 3. Na 2 roky bych volil akcie s PEG 0,1 až 0,7 a když se jedná jen o investici na 2 roky , bylo by možno dluh i ROE i P/E P/B P/S téměř zapomenout.
  …..
  Co znamená v článku ale „“z geografického hlediska jeví se nejatraktivnější akcie USA““ ? Snad jsou na rok 2007 výhodnější akcie Německa a Británie , dolar je dnes měna k ničemu a taky zisky firem Německa a Británie rostou víc než firem USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.