CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Petr Fejtek

04. 05. 2008

2 komentáře

Duben, fondy na buben

 


 

Za duben si fondy nakonec připsaly přes půl miliardy korun. Bída, ale stále lepší než březnový čistý odliv. Navíc se podivná zima i začátek jara možná chýlí ke konci a máj (byť nevýznamný statisticky) se může stát tou příslovečnou výjimkou potvrzující pravidlo.

V dubnu se držely opět jen fondy peněžního trhu a zajištěné, potlesk patří i necelým 200 milionům směřujícím do akciových fondů. Celý fondbyznys se za třetinu roku ovšem posunul jen o rovných 800 milionů korun, což je výsledek doslova k pláči – tak bídné období nepamatují ani černé kroniky.

Faktem zůstává, že odliv z dluhopisových a smíšených fondů již od začátku roku přesáhl 3,7 miliardy korun, což bylo nutno vynahradit na straně fondů peněžního trhu a zejména zajištěných fondů. Potom se půlmiliarda do akciových fondů jeví jako úplný úspěch.

ČSOB zachraňuje i vládne

Obvykle se díváme na fondbyznys z pohledu sektorů, ale podívejme se na vývoj jednotlivých producentů či správců fondů. To je možná ještě zajímavější, protože zde lze „otipovávat“ klientelu jednotlivých bank. Právě banky jsou stále ještě dominantním kanálem prodeje, finanční poradci totiž buší do klientů životní pojištění, na kterém víc vydělají (tedy poradci).

Vezmeme-li tedy hledisko správce fondů, vidíme, že celý fondbyznys drží „nad vodou“ vlastně jen ČSOB. Jestliže za první třetinu letošního roku sama „shrábla“ přes 7 miliard korun (do tzv. zahraničních fondů, v souhrnu všech jde o trochu méně), znamená to, že – alespoň teoreticky – podobná suma od ostatních „odešla“.

REKLAMA

Realita bude poněkud jiná, ale jistě lze říci, že díky své široké a kvalitní nabídce ČSOB hodně „přetahuje“ klienty z ostatních finančních skupin. To vidíme zejména u peněžního trhu, kde zatímco z ISČS Sporoinvestu odešlo za více než tři miliardy korun, do KBC Multi Cash ještě více přišlo.

Pochopitelně další segment trhu ČSOB přímo ovládá a z dalších tří miliard, které do zajištěných fondů letos přišly, jde velká většina právě na její konto. Můžeme ovšem konstatovat, že přestože má ČSOB zřejmě nejprogresivnější klientelu, ani ta se zatím nijak nekloní k dynamičtějším investicím.

Doba ani sentiment zkrátka akciím nepřeje a jde stále jde spíš o paběrkování a pokusničení. Jen občas se ukáže větší nákup, jako např. tento týden Access Russia Fund, do nějž v ČSOB zamířilo hned 26 milionů korun.

Je dno již na dohled?

Přes dubnovou chabou náplast například náš špičkový investorský týdeník Fond Shop již věštecky otitulkoval ve svém posledním vydání svůj analytický článek „Dno akciových trhů na dohled“.

REKLAMA

Přestože je finanční a zejména bankovní sektor stále ještě pod tlakem, reportovaná čísla ostatních sektorů vůbec nevyznívají špatně. Například Citigroup sice za poslední týdny již posílila o 10 %, ale na ročním ohlédnutí stále ješ tě ztrácí přes 50 %. Zato třeba akcie McDonalds‘ vydělaly 25 %. Nu a akcie největšího výrobce žvýkaček na světě Wrigley’s posílily o více jak 20 % poté, co proběhlo, že firmu převezme Mars s pomocí Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway.

Čas k nákupům tak možná ukazuje skutečně za pět minut dvanáct. Jak ostatně tento krátký týden naznačil v Praze, kdo jej promarnil, přišel o 5,6 %. Těm vytrvalým naopak čarodějnice pofoukaly bolístky. Po nevýrazném začátku týdne se odehrál jakýsi prodloužený akciový sabat. A sice nevím, zda naše české čarodějnice fungují i na Wall Street, ale někdo tam medvědy vzal doslova koštětem.

Náznak změny nálad

Středeční série amerických makrodat přinesla možná změnu sentimentu: HDP za první čtvrtletí místo poklesu na očekávaných 0,2 % udržel tempo 4. loňského, tedy 0,6 %. Navíc počet pracovních míst v soukromém sektoru v USA v dubnu vzrostl o 10 tisíc, zatímco se očekával pokles o 60 tisíc. Nu a dokonce také Chicagský index nákupních manažerů (PMI) v dubnu kapánek vzrostl na 48,3 bodu, přestože se očekával pokles.

Jakoby čarodějnice zakroužily i nad pražskou burzou, poslední dubnový den se index PX podíval po víc než čtvrt roce podíval nad úroveň 1600 bodů! Vzpomeneme-li hrůzné novoroční skluzavky o 23 % (od Silvestra do 23. ledna) tak jsme se konečně vrátili někam do poloviny „sešupu“. Přesto zbývalo jen z letošního poklesu stále ještě „odpracovat“ přes 11 % a k říjnovému maximu zbývalo ještě skoro 17 %.

REKLAMA

Pak šokoval 1. máj, u nás sice volno, ale Amerika svátek práce doslova oslavila růstem kolem 2 % za pomoci poklesu cen ropy i zotavení finančních institucí, ale zejména technologií.

Praha tak v pátek doháněla, co svátečně proflákala. Orco 11 %, Erste a ECM o více než 5 %, další se také přidaly. Erste tak vylétla o skoro 14 % během čtyř dnů, Orco posílilo o více jak 21 %. Jak již výše řečeno, PX za čtyřdenní týden +5,6 % a od začátku roku již tratí jen 8,5 % (totéž shodou okolností i za 12 měsíců)!

Páteční večer ovšem již nadšení poněkud zchladil. Americké trhy sice v euforii nad o hodně menším úbytkem pracovních míst a poklesem míry nezaměstnanosti v USA na 5 % vylétly (DJIA si dokonce lízl letošního maxima), ale po opadnutí prvotního nadšení zase spadly zpět. Je tedy možno považovat za varování, že přidaly jen další nerozhodný den.

Jak ten květen asi dopadne…?

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • ČSOBák

  5 května, 2008

  nebo si o vás budou lidi myslet, že je to placená reklama na ČSOB 🙂
  Ale čte se to hezky ….

  Odpovědět

 • Fejtek

  6 května, 2008

  No jo, ale někdo musí být nejlepší 🙂
  Ovšem počkejte – jen co se do fondů pustí poradci 🙁

  Odpovědět