CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

1 komentář

Do fondů přišla skoro miliarda

 


 

Tak vysokým číslům jsme již pomalu odvykli – naposled jsme je vídali loni na jaře před silnou květnovou korekcí, po které všichni naivní optimisté pěkně rychle zkrotli. Že by tak lákavě působilo letošní podivné předjaří? Anebo lidé jen ušetřili za zimní radovánky?

Nuž ale – bychom nepodlehli nějakým iluzím – 700 milionů zamířilo na peněžní trh a do zajištěných fondů. Takže důvodů na nějaký oslavný ohňostroj je poskrovnu, i když 200 milionů korun mířících do mixů a akciových fondů není zas tak špatný začátek roku.

JISTOTY SE VRACEJÍ
Peněžní trh se svěřil do režie našich obrů – IKS peněžní trh získal skoro 160 a ISČS Sporoinvest přes 120 milionů korun. Další přidali další stovku a do celkových 400 milionů chybí jen malý kousek. Krátké peníze zde hledají útočiště, když dluhopisy tak málo nesou.

Dluhopisy totiž nikomu nechutnají a týden jim zase nepřál a nějakou desetinu většina dluhopisových fondů opět ztratila – polovina z nich je na ročním horizontu ve ztrátě.

Z většiny obvykle peníze odcházejí, tentokrát však přišla nečekaná pomoc od Anděla. Do ING českého fondu obligací totiž zamířily 3 miliony korun. Jaký měly asi motiv a kdo je tam přivedl? Že by pomohl i kanál pojišťovní?

Z poklidu vyrušil naše dluhopisy interview guvernéra ČNB Z.Tůmy, který naznačil, že růst domácích úrokových sazeb nemusí sledovat ani jejich další zvýšení v eurozóně.

REKLAMA

Na to se nechal slyšet viceguvernér M. Singer, že si kvůli sílící koruně dokonce dovede představit i snížení sazeb. Výnosy poté klesly především na kratším konci a výnosová křivka se trochu naklonila.

OD SMÍŠENÝCH K ZAJIŠTĚNÝM
Smíšené fondy se také jen pomalu probouzejí ze zimního spánku – tentokrát však situaci zachránilo 45 milionů korun IKS Balancovaného a ani IKS Fénix smíšený se s 20 miliony neflákal. Přes 20 milionů se našlo v profilových mixech ČSOB a zbytek do stovky dodalo 12 milionů ČPI Fondu nemovitostních akcií.

Již jsme se zaobírali drobnou nepřesností v zařazení některých zajištěných fondů mezi smíšené. Formálně totiž zatím AFAM nemá "škatulku" zajištěných fondů, takže jak ČPI I. Zajištěný, tak i Pioneer zajištěný, ale nyní navíc Maxe 8 vykazuje mezi mixy.

Přesně by sem patřil snad jen Pioneer, protože nejde o standardní zajištěný fond, ale jen tzv. chráněný. ČPI I. Zajištěnému zase již 31. ledna končí upisovací období, pak jej sice až do 31. 1. 2012 bude stále možno koupit, ale se vstupním poplatkem 8 %.

Nu a konečně se ve výkazech objevil i Max 8, který se v KB prodává již od Mikuláše. Prodalo se ho za 58 milionů korun za týden a narostl nám tak celkem už ke 190 milionům. Takže jen pro přesnost – všechny tyto fondy započítáváme k zajištěným.

Hlavním organizátorem na zajištěném hřišti je však kombajn KBC-ČSOB, který i tentokrát nezklamal a sklidil 175 milionů korun. Vítězem je se 72 miliony agresivnější ČSOB Reverzního rozpětí 3 (KBC Click), který bude v prodeji do konce ledna a má splatnosti jen 1 rok a 7 měsíců.

Výnos je vázán na koš 20 akcií a výnos při splatnosti se vypočte jako 53 % mínus rozdíl mezi průměrnou výkonností (zavírací cena mínus počáteční cena dělena počáteční cenou) 5 akcií s nejlepší výkonností a 5 akcií s nejmenší výkonností v koši.

REKLAMA

Přes 50 milionů získal i ČSOB Fixovaného růstu 3 (Fund Partners) se splatností za 3 roky a 7 měsíců. U něj je výnos vázán na koš 30 akcií a mohl by excelovat při nepříliš rostoucích trzích.

Klient totiž ke dni splatnosti obdrží vklad plus výnos dle nárůstu koše akcií (průměr hodnot jednotlivých akcií ke splatnosti), přičemž příspěvek každé rostoucí (jakkoliv) akcie je předem dán jako procentní sazba fixní = 26 %. Příspěvek klesajících akcií se ovšem plně započítán.

Tak jsme se plavmo dostali k zajištěným fondům, které se dostávají do obvyklého tempa pře 300 milionů týdně. Nový je také ČS-ESPA ZF 23, který jede proti spořitelním zvykům tentokrát jako sólista. Výjimečný je navíc tím, že je vázán na domácí hlavní index pražské burzy PX.

Celkový výnos pětiletého ZF 23 se vypočítá jako podíl (participace 70 %) na průměru 20 hodnot – výsledků čtvrtletních porovnávání výše indexu PX k počátečnímu stavu ze dne 1. 3. 2007 (místo hodnot pod touto úrovní se započte 0). Po celé upisovací období je bez vstupního poplatku s minimální investicí 5000 Kč.

K AKCIÍM JEN KRŮČEK
To je celkem srozumitelné schéma, takže kdo si není jistý, jak budou naše akcie růst, může si zkusit tuhle fintu. Nechci být poťouchlý, ale s každým bych se vsadil o to, že vydělám na indexu (mnohem) víc. Jenže, kdo si to bude pamatovat za 5 let?

Jen na margo: vzpomenete ještě, pamětníci, kolik bylo indexu před pěti lety, tedy koncem roku 2001? Prehistorie říká, že měl tehdy necelých 400 bodů (přesně 394,6) takže k dnešním 1600 se to hezky počítá, ale kdeže minulé výnosy jsou…

Týden začal v Praze dost neradostně, po třech poklesech přichází další, jen Orco za tři dny posílilo o víc jak 6,5 %. ČEZ stále bliká, v úterý vypnul úplně a pokles o 3 % a na úrovni 900 korun spustil stop-lossy.

REKLAMA

Večer ani Amerika nepotěšila, takže celá středeční Evropa v rudém, ČEZ ztratil další 3 % a nahodil pojistky až dost pod 870 korunami. Zájem je ovšem velký, a tak zobchodovaný objem přes 3,3 mil. kusů byl od podzimu největší.

Večer ale v Americe zachutnalo nakousnuté jablko Apple Computer a jeho nová odrůda iPhone. Akcie společnosti vyrostly na nové maximum 97 dolarů a za pár dnů přidaly více jak 15 %.

Jen jestli nebude jablíčko červivé? Hned ve středu totiž zažalovala Apple společnost Cisco za porušení její ochranné známky – "iPhone" má zaregistrovanou právě Cisco. Steve Jobs si možná bude muset vymyslet nové jméno pro svou mobilní hračku…

A jak to bývá, po zimě přichází jaro – i když letos nevím, nevím – a po šesti škobrtnutích ČEZ zase rozsvítil a PX si radostně povyskočil.

A když odpoledne zasvítila zelená i z Ameriky, výskok se přiblížil 2 % a v pátek PX dokonce (zase) zdolal i 1600 bodů. Týden tedy v drobném plusu, od začátku roku necelé procento, nemusí pršet, stačí když kape.

Amerika se tvářila i páteční večer spokojeně, když makrodata ukázala, že maloobchodní tržby v závěru roku rostly více než se očekávalo (v prosinci o 0,9 %, zatímco trh očekával jen 0,6 %). Indexy to kvitovaly posílením, DJIA si připsal další historické maximum a technologický Nasdaq přidal 2,2 %.

V pondělí tak možná i Praha zdolá těch 1626 bodů historického maxima z 18. prosince. Akciových fondů se prodalo za téměř 100 miliónů korun zejména díky píli ČSOB – tam stále roste sláva ČSOB Realitního mixu, ale ani ostatní cizoměnové nezůstaly stranou: do eurových KBC Equity Fund Eastern Europe KAP a EMI Fund Europe Value přišlo přes 60 miliónů korun.


Naopak zcela mimo zůstala naše domácí esa – jak ISČS Sporotrend, tak ING Český akciový se s podílníky v řádu miliónů musely loučit.

Takže pochvalu za 19 milionů si vysloužil ještě Pioneer akciový. Ovšem i zde si uvědomme, že skoro dvakrát víc šlo do toho Pioneera pseudozajištěného. Evropou obchází strašidlo – strašidlo korekce. A u nás řádí přímo Heloween.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Longchamp Purses

    10 srpna, 2012

    2012 new Dior bag design Aspect to create a classic on the basis of the enchanting and attractive purple bag.Purple has always been amazing image, or seductive, or noble, or beautiful.Purple no matter what kind of gesture to show people, are very popular Look at Dior interpretation of the Purple Phantom.

    Odpovědět