Středa 14. listopadu. Svátek má Sáva.

DJIA: Zlomek pravých blue čipů

Obecná představa o DJIA je, že se jedná o index amerického průmyslu. Je to však pouze průmysl? Jak velké zastoupení mají v DJIA největší američtí leadeři? Nechybí v DJIA některá velmi významná firma? A kdo index již opustil?

Dow Jones Industrial Average je tvořen 30 firmami prakticky ze všech sektorů s výjimkou „utilities“. Podívejme se na zastoupení sektorů. Váhu každé firmy v indexu určují 2 faktory. Prvním je tržní kapitalizace a druhým je jistý koeficient, který se nazývá Dow Divisor. Pro fajnšmekry indexové metodiky, které mě, fandovi aktivnímu investování, blízká není, dodám, že více o matematické konstrukci indexu se dozvíte nejlépe na www.djindexes.com.

Tabulka: Zastoupení sektorů v indexu DJIA

Sektor

Podíl %

Materiály

17,77

Zboží dlouhodobé spotřeby

8,26

Zboží krátkodobé spotřeby

12,51

Konglomeráty

11,28

Technologie

15,41

Zdravotnictví

9,82

Služby

20,14

Finance

4,83

Celkem

100

Podívám-li se na tuto jednoduchou strukturu, mám jednoznačný dojem, že DJIA není zaměřený primárně na průmysl. Je zastoupen spíše tak, jak se vyvíjela americká ekonomika.

Materiály

Dvě největší ropné americké společnosti Exxon a Chevron jsou samozřejmostí. Jen tyto dvě společnosti tvoří okolo 15 % celého indexu! Proto byste měli velice pozorně sledovat, co se děje s těmito společnostmi, pokud investujete do DJIA. Du Pont, významná chemička, zastoupen je rovněž solidními 2,33 %. Třetí největší zpracovatel hliníku na světě, Alcoa, je zastoupen relativně nepatrně – 0,83 procenty. Jinou firmu ze sektoru materiálů v indexu nenaleznete.

Zboží dlouhodobé spotřeby

Tento sektor má historicky velice tradiční zastoupení v indexu. Zástupce automobilek je kontroverzní General Motors. Zastoupení, vzhledem k vývoji této akcie, je však mizivé – 0,34 %. Letecká společnost Boeing zaujímá největší váhu v rámci sektoru se 4,09 %. Caterpillar, který zaujímá 3,83 %, možná dle mnohých není správným adeptem do DJIA.

Zboží krátkodobé spotřeby

Leadrem zde je Procter and Gamble, který má váhu 5,57 %. Coca Cola má váhu 4,19 %, ale její zastoupení v tomto sektoru je možná trochu diskutabilní. Samotná výroba je v jejím případě do značné míry outsourcovaná, takže metodicky čistě by byla možná spíše ve službách. Kraft Foods je posledním zástupcem se 2,74 %.

V této kategorii má DJIA trochu rezervy. Chybí mi zde třeba výrobce cigaret Philip Morris nebo zástupce aparelu Nike. Minimálně tito dva by si v indexu zasloužili být.

Technologie

Mám pocit, že DJIA má rezervy i v technologiích. Nic proti firmám, které v indexu jsou, ale tento sektor je natolik významný, že by zasloužil i další adepty. Uvítal bych Cisco nebo Google. Vzhledem k tomu, že podíl IBM je přes 8 %, tak je z čeho rozdávat. Adeptem na vyřazení je Intel. Nic proti, ale na ostatní v indexu i na výše zmiňované kandidáty nemá svým významem.

Konglomeráty

DJIA si konglomerátů váží. Najdeme hnedle tři. Samozřejmostí je General Electric. Překvapivé pro někoho možná bude, že právě ten největší a nejvýznamnější konglomerát v Americe má pouze 1,26% podíl v indexu. Další konglomeráty 3M Corporation a United Technologies mají podstatně větší váhu navzdory své velikosti. Jiný adept do tohoto sektoru v USA asi není.

Zdravotnictví

Tři zástupci jsou v sektoru zdravotnictví. Nepovažuji zdravotnictví v DJIA za 100% podchycené. Největším nedostatkem je absence Genentech. Také by se mi líbilo, kdyby v indexu byla UnitedHealth. Klidně by se mohl vyřadit Merck. Pfizer, Wyeth a J&J jsou stálice. Bez těch si lze index těžko představit.

Služby

Někdo by AT&T s Verizonem zařadil do technologie. Já je zahrnul do služeb. Odpůrci tohoto nápadu mi to jistě prominou. Oba dva, jakožto nejvýznamnější telefonní operátoři v USA a potomci původní American Telegraph, do DJIA bezesporu patří. A co ti další? Walmart, který má druhý největší obrat z firem obsažených DJIA (2. místo drží i celosvětově), si svých téměř 5 % v indexu jistě zasluhuje. McDonald´s je pro mnohé symbolem americké konzumní společnosti, možná proto je nejštědřeji odměněn v rámci sektoru.

Finance

Ano, i ve financích má DJIA zastoupení. A to velmi hvězdné v kontextu současné doby, skoro se chce říct. JPMorgan tím, že si jako jediná ze třech zastoupených bank zachovala aspoň nějakou tržní hodnotu, tak zaujímá nejvíce z tohoto sektoru.

Citi a Bank of America jsou momentálně v indexu svou vahou dohromady cca 1 %, což vzhledem k tomu, o jaké finanční giganty se jedná, je přinejmenším úsměvné. Paradoxní je, že pokud by tyto společnosti nakonec dopadly jako třeba Washington Mutual, tak to srazí celý index určitě o mnohem více než to 1 %, protože to bude mít zásadní vliv na náladu na NYSE.

AmEx v indexu také nechybí. Jeho zastoupení je zcela logické k jeho významu. A když Citi nebo Bank of America odpadnou? Vsadil bych si na Wells Fargo jako prvního náhradníka.

Byl v DJIA a už není

  • Union Carbide, Chevron, Goodyear a Sears Roebuck, nahrazeni Microsoftem, Intelem, SBC Communication a Home Depotem, 1999
  • International Paper, AT&T a Eastman Kodak nahrazeni Pfizerem, Verizonem a AIG, 2004
  • Merger AT&T a SBC Communication vrací AT&T do indexu, 2005
  • Altria a Honeywell nahrazeni Chevronem a Bank of America, 2008
  • AIG nahrazen Kraft Foods, 2008

Sledujete akciové indexy?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.