CZK/€ 23.695 +0,21%

CZK/$ 22.117 +0,57%

CZK/£ 27.297 +0,21%

CZK/CHF 24.474 +0,45%

Text: Petr Zámečník

28. 04. 2008

3 komentáře

Daň z kravaty

 


 

U některých politiků je zřejmý omezený rozhled. Vždyť nejen na kravatách a motýlcích se přeci podílí designéři. Naopak – výrobky, na nichž designéři nespolupracují, jsou spíše v menšině. Ovšem pak bychom museli zdanit veškeré výrobky, na jejichž přípravě se designéři podílejí – a to už jsme u staré dobré daně z přidané hodnoty.

Možná je skutečně skrytým cílem zvýšit zdanění movitějších občanů, kteří mohou navštěvovat divadla a koncerty častěji než chudí, kteří šetří každou korunu (v Maďarsku forint), aby se protloukli… od hospody k putice. Ve skutečnosti se ale zdanění kravat dotkne spíše lidí, kteří kravatu používají jako svůj pracovní nástroj. A ruku na srdce – většina „bílých límečků“ patří spíše ke střední vrstvě.

Navrhované zdanění ve výši 0,8 % z ceny kravat a motýlků není vysoké. Pravděpodobně by si ho zákazníci ani nevšimli. Kravaty nejsou zboží, které se vybírá podle korunových rozdílů v ceně. Potíže by mohli zpočátku nastat v prodejnách s vykazováním daně. Je třeba upravit účetní software, vyškolit personál, zavést zbrusu nová daňová přiznání… a přijmout nové úředníky, kteří budou dohlížet na výběr daně, kontrolu, přerozdělování vybraných peněz, kontrolu…

REKLAMA

V Česku by si s daní z kravat prodejci asi velmi rychle poradili. Jak by se vám líbilo nosit místo kravaty „šátek vzor Guth-Jarkovský“? Svým střihem se nápadně blíží kravatě, ale kravatou není. Uvazovat lze stejně jako kravatu, ovšem můžete zkusit i jiné způsoby (které jsou pro účely daňové kontroly doloženy stručnou příručkou).

Ne. Danit u prodejců nelze. Vždy se najde cesta, jak se zdanění vyhnout. Je ale jiný způsob, jak zdanit kravaty. A to nejen nově prodávané. Navíc je lze podle užití v různých denních dobách a lépe tak postihnout ty, kteří je využívají ke kulturním, nikoli k pracovním účelům. Ano. Bude to sice něco stát, ale mýtné brány také nebyly zadarmo a nyní vynášejí miliardy. Jak tedy na to?

REKLAMA

Stačí zapojit satelitní systém a sledovat, který muž (či žena) v jaké denní době vychází s kravatou. Následně podle denní či noční doby a příslušné daňové sazby přijde nositeli kravaty daňový výměr. Jistě, zadarmo to není. Ale za ty peníze, které se od občanů vyberou, to stojí.

A kdyby náhodou lidé přestali po vzoru japonské císařské rodiny kravaty nosit, mohu poskytnout další tipy, co vše by se ještě mohlo zdanit. Stačí trocha kreativity, o kterou mezi českými politiky nouze rozhodně není, jak o tom svědčí např. invence v zákonu o daních z příjmů.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří

  10 května, 2008

  Což takhle autorský poplatek z každého zařízení umožňující záznam či kopii při jakémkoli kopírování a rozmnožování?

  Odpovědět

 • Lenka

  13 února, 2015

  Hedvábné kravaty, které si okamžitě zamilujete. Jsou krásné a moc nestojí. Vybírejte podle barev a provedení:

  http://www.kkra­vaty.cz/hedvab­ne-kravaty

  Odpovědět

 • kravaty pro chudé

  13 února, 2015

  Tak určitě…

  „V sekci luxusní kravaty si můžete vybrat z kravat nejrůznějších barev i vzorů. Kravaty jsou vyrobeny z polyesterového hedvábí, které je velice kvalitní, příjemné na dotek a minimálně se krčí.“

  Odpovědět