CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

Text: redakce

31. 03. 2021

1 komentář

Další finanční stimuly v USA, hrozí citelná inflace

 

Foto: Shutterstock

Americký prezident Joe Biden překvapuje razancí své fiskálně-expanzivní politiky. Dnes v Pittsburghu představí nový balík rozpočtových opatření, v objemu 2,25 bilionu dolarů. Balík sestává zejména z infrastrukturních výdajů, které podle americké administrativy mají být nejrozsáhlejší od doby těch souvisejících s vesmírným programem z 60. let a s programem mezistátní dálniční sítě 50. let. 

Loading



 

Financovat jej Bidenova administrativa zamýšlí vyššími daněmi, resp. částečným zrušením daňových úlev podnikové sféře v USA, které prosadila přechozí Trumpova administrativa. Biden hodlá zvýšit podnikovou daň z 21 na 28 procent. Plánuje také zvýšit minimální daň ze zahraničních zisků amerických podniků, a to z přibližně třinácti na 21 procent.

V dubnu přitom Bílý dům zamýšlí přijít s dalším zásadním balíkem rozpočtových opatření, a to v rozsahu jednoho bilionu dolarů.  Ten by měl být zaměřen na naplňování cílů v sociální oblasti a ve sféře veřejné zdravotní péče.

Současná hlava Spojených států přitom nedávno podepsala balík opatření pro boj s ekonomickými dopady covidové krize v objemu 1,9 bilionu. Celkem tedy Biden prosadil či hodlá v nejbližší době prosadit balíky v souhrnném objemu přesahujícím pět bilionů dolarů, což historicky nemá obdoby. Dost možná může jít o zlomový moment, který spustí výraznější inflaci.

O již schváleném proticovidovém balíku za 1,9 bilionu dolarů exministr financí USA a jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů současnosti Larry Summers v únoru prohlásil, že může vyvolat „inflační tlaky neviděné po generaci, které poznamenají hodnotu dolaru a finanční stabilitu.“

REKLAMA

Nyní, po oznámení dalších balíků, se Summersova obava zřejmě ještě umocní. Byť lze argumentovat, že rovněž oznámené zamýšlené zvýšení daní by mělo působit protiinflačně, neboť podniky budou mít méně peněz na své investice a třeba i odkup vlastních akcií, zatímco jejich akcionáři, včetně třeba penzijních fondů, se nedočkají takového růst cen akcií, případně se dokonce budou muset smířit s méně příznivým vývojem dividendové politiky.

Autor: Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank, redakčně upraveno

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Kapr

    6 dubna, 2021

    Velké firmy jsou optimistické a Bidenovo utrácení podporují. Daním se umí vyhnout (na rozdíl od malých firem) a už se těší na nové státní zakázky (ty dostávají právě velké firmy).
    Zaplatí to firmy malé firmy a hlavně koncoví spotřebitelé, obyčejní zaměstnanci a důchodci. Jako vždy a všude. Na vyšších daních, na vyšších cenách (firmy vyšší daně promítnou do cen) a na inflaci – znehodnocení úspor (pokud neutečou do zlata či bitcoinu).

    Odpovědět