CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Daniel Kuchta

09. 03. 2009

15 komentářů

Dá se dnes věřit investičním doporučením?

 


 

Vzhledem k tomu, že většina brokerských a analytických firem vydává svá doporučení na dobu kolem jednoho roku (v průběhu roku by se měla cena dostat na hodnoty předpověděné v doporučení), vybrali jsme právě dobu jednoho roku. V březnu minulého roku už byla navíc situace na trzích dosti komplikovaná a stále častěji se začala zmiňovat dlouhodobější krize, takže jsem sice generálem po boji, ale to nic nemění na tom, že doporučení se, mírně řečeno, s realitou neshodují.

AAA Auto – past na drobné investory?

Začneme pěkně podle abecedy, společností AAA Auto. Ta vstoupila na burzu před rokem a půl a je ukázkovým příkladem neúspěšné emise. Prakticky od začátku obchodování se propadá nejenom cena, objemy a zájem investorů, ale také cílové ceny u doporučení. Ty byly ze začátku relativně optimistické, i když rozdíl v cílové ceně mezi dvěma společnostmi, které analyticky AAA Auto pokrývaly, byl 34,5 % (2 EUR a 2,69 EUR). Asi i to mohlo být varováním pro investory, že něco není v pořádku. To samé platí v případě nízkého zájmu o akcie (Patria ani neupsala nadalokační opci).

V únoru, kdy už byla cena akcie pod 25 korunami, přibyly další cílovky, které se od sebe lišily ještě více, než ty první dvě (45 Kč a 25 Kč). Ani poté, co společnost vydala profit warning s tím, že v roce 2007 zaznamená ztrátu (což se nakonec potvrdilo), se však cílové ceny moc nesnižovaly, a tak před rokem většina analytiků doporučovala titul držet s cenou v rozmezí 20 a 33 korun.

Cena se pak ještě do května jednou vzpamatovala a stoupla ke 30 korunám, ale pak už jen klesala na současné úrovně kolem pěti korun. Poprvé se cílová cena dostala pod cenu 20 korun až před půl rokem, kdy už byla dávno jasné, že tato cena je na dlouhou dobu pro tento titul zapovězena.

U „áček“ byl trochu problém s tím, že investoři podle všeho už při emisi akcií skutečně neměli validní informace o hospodaření společnosti, která krátce po uvedení začala reportovat ve svém hospodaření výrazné ztráty. Některé společnosti pak poněkud podcenily budoucí vývoj a zejména vliv nepříznivého obrazu společnosti v očích lidí. Dobré výsledky, které do té doby ještě mohly udržet cenu i objemy zobchodovaných akcií na vcelku zajímavých hodnotách, byly pryč a pokles akcií byl pouze otázkou času.

Podobnou setrvačnost však můžeme najít u většiny akciových titulů, u nichž si autoři doporučení nechtěli, nebo nebyli schopni uvědomit vážnost situace a svá doporučení poněkud „přestřelili“.

Investice do televize také padá…

Dalším titulem je CME, neboli CETV, společnost, která provozuje komerční televizní stanice v regionu střední a východní Evropy. U této společnosti to brokeři měli při vytváření doporučení opět poněkud těžké, protože společnosti se poměrně dařilo. Většina doporučení proto zněla „koupit“ nebo „držet“ a cílová cena se pohybovala kolem hodnoty 1600 až 2 000 korun za akcii (začátkem března byla cena kolem 1 600 korun).

Cena akcie se v březnu začala propadávat, nicméně většina analytiků titulu věřila, po pádu se objevila nová doporučení kupovat a titul byl považován za černého koně. Cena akcie se sice do začátku května ještě dostala nad 1 750 korun, to ale bylo z její strany vše. Zde se však potvrdilo, že nejlepší doporučení dostávají akcie na svém vrcholu. I CME dostalo na začátku května několik doporučení „kupovat“ s cílovou cenou od 1 900 do 2 350 korun. První doporučení pod 1 000 korun se objevilo po výsledcích na konci října, kdy byla cena akcie pod pěti sty korunami. Propad za rok: 91 %.

ČEZ poklesl jen z půli

Dalším na řadě je energetický gigant ČEZ, který rovněž za rok ztratil, i když ne tak mnoho, jako největší oběti krize (za rok -50 %). Společnost je pořád favoritem mnoha investorů a za ceny kolem 600 korun je považována za velmi levný titul.

Před rokem (cena kolem 1 230 korun) se doporučení na titul pohybovaly vesměs v rovině „koupit“ a cílovka se pohybovala na hodnotách od 1 250 Kč až po 1 670 Kč. Tu první metu nakonec společnost překonala, v červenci se dostala až na 1 350 korun, (vrchol na 1 368 Kč) pak už ale také ČEZ podlehl hromadným výprodejům na trzích. U tohoto titulu se celkem dobře strefili analytici Goldman Sachs, kteří koncem srpna radili prodat s cílovkou 1 230 korun. Pak už šla akcie jen dolů.

Developeři jsou pod tlakem… ECM první v řadě

Jedním z největších propadáků jsou akcie developera ECM, které za rok ztratily 71 %, ze svého vrcholu v dubnu 2007 však již ztratily téměř 90 %. Analytici to však před rokem viděli poněkud jinak. Cílovka na hodnotě 1 400 korun při aktuální ceně 850 korun počítala s tím, že situace se u developerů už nemůže být horší a problémy s financováním brzy pominou.

Bohužel, nepominuly, ale se ještě zhoršily, a tak dnes stojí akcie něco málo přes 200 korun, přičemž ještě před půl rokem, při aktuální ceně kolem 500 korun, se doporučení pohybovaly nad tisícovkou.

Banky doplatily na své neschopné kolegy v zahraničí

Jedním z nejpostiženějších sektorů jsou finance, na čele s rakouskou Erste Bank. Avšak podobně, jako tomu bylo u developerů, i bankovní tituly se díky podcenění situace těšily velkému zájmu analytiků. Začátkem března se titul pohyboval na svých prvních minimech pod cenou tisíc korun za akcii a doporučení velela kupovat, i když cílové ceny (toho času kolem 1 200 korun) se s poklesem ceny akcie snižovaly ve velkém.

Je pravda, že titul se této metě přiblížil koncem dubna, pak už je to ale ohraná písnička. S rostoucí cenou pak rostly také cílovky až k 1 500 korunám za akcii, přičemž varovný signál ve formě pádu Bear Stearns už museli vstřebat všichni. Dnes se cena akcie pohybuje kolem 200 korun (za rok – 78 %, oproti doporučením dokonce -86 %)

Následuje další banka, pro změnu ta Komerční. Ta si připsala první výrazný propad už koncem ledna a koncem února, po jejím opětovném nárůstu na hladiny kolem 4 000 korun také začali někteří brokeři snižovat její doporučení.  Cílová cena se však stále pohybovala někdy mezi 4 200 a 4 500 korunami, extrémem bylo 5 000 korun z poloviny března.

Další upgrady doporučení se začaly množit v květnu a červnu, kdy titul skutečně atakoval svá maxima kolem 4 500 korun a cílovky se začaly přehupovat přes 4 700 korun. Dnes je cena oproti minulému roku o 60 % níž než před rokem, což sice není oproti některým ostatním titulům až tak špatné, ale například oproti některým doporučením ztrácí 67 %.

Uhlí nezdražilo, NWR zlevňuje…

Při svém vstupu na burzu se velmi perspektivně jevila také společnosti NWR. Ta sice své akcie uvedla na burzu před méně než rokem, odhady analytiků z té doby se však rovněž s určitostí nevyplní. Při upisovací ceně 426 korun za akcii se cílové ceny akcie pohybovaly od 470 korun až po 620 korun.

Dalo by se říci, že v těchto intervalech se analytici nezmýlili, protože akcie se na tuto metu dostala už po něco více než měsíci. V tom čase se pak cílovky začaly posouvat k 700 až 750 korunám kvůli předpokladu stálého růstu cen uhlí, což už bohužel analytikům nevyšlo. Jak rychle k 620 korunám titul vystoupal, tak rychle z nich také spadl a dnes se prodává za desetinu ceny.

Developeři pod tlakem… v druhé linii Orco

Dalším titulem, kde to analytikům nevyšlo prakticky vůbec, je druhý developer, Orco Property Group. akcie společnosti začaly svůj dlouhý a výrazný pokles už v polovině roku 2007, začátkem roku, v únoru 2008 však titulu věřila většina analytiků právě díky zajímavé ceně akcie (kolem 1 700 korun).

Nejhorší doporučení bylo neutral s cílovkou 1 870 korun, většina doporučení zněla „koupit“ s cílovými cenami poněkud výše. Společnost přitom koncem února začala dávat najevo, že s likviditou to u ní nebude úplně růžové a problémy se daly očekávat. První cílovka pod 1 700 korun (ale doporučení koupit) se objevila v červnu, kdy cena nezadržitelně klesala pod hranici tisíci korun za akcii. dnes je akcie pod 100 korunami, to jest pokles jen za poslední rok o 94 %, oproti optimistickým doporučením dokonce o 97 %.

Pegas je možná až příliš nenápadný

Společnost Pegas Nonwovens sice nepatří mezi velké emise, ale je to zajímavý titul. Investoři ho sice po uvedení nepřijali nějak extra pozitivně, ale potenciál tam určitě je. Ať je to jak chce, medvědí trend u této akcie trvá už od poloviny 2007, kdy dosáhla svého maxima přes 820 korun.

Před rokem, kdy už byla cena pod 600 korunami, se sice začaly objevovat cílové ceny kolem 700 korun, většinou však šlo stále o doporučení kupovat. Výrazné snižování (cílovky kolem 500 korun) přišlo až v květnu. Bohužel, titul s jednou přestávkou nakonec klesl až pod 200 korun, dnes je na 250 korunách za akcii. Není to nejhorší propad na burze (za rok -61 %, oproti oprimistickým doporučením až -75 %), ale zázrak to také není.

Kuřáků ubývá, zisky klesají… 

Titulem s jedním z nejmenších poklesů na BCPP je tabákový koncern Philip Morris, který však většinu své hodnoty ztratil kvůli neustále klesajícím ziskům už v průběhu let 2006 a 2007. Na hodnotě kolem 7 000 korun za akcii ze začátku roku 2008 však už byl titul považován za dobrou akcii (i kvůli stále vysoké dividendě) a analytici věřili v jeho návrat k devíti až deseti tisícům za akcii.

Snižování cílovek pod osm tisíc se začalo množit až v dubnu, ale titul nakonec do července klesl až na 3 900 korun. Nazpět nad 7 000 se akcie dostala ještě koncem roku, dnes se ale opět obchoduje pod šesti tisícovkami (za rok pouhých -20 %, oproti doporučením -40 %).

Telefonovat budeme i v krizi

Jedním z nejoblíbenějších akcií na burze je Telefónica O2, která je mezi favority u mnoha investorů i analytiků a je stále považována za jeden z titulů, které mohou být pro investory investičně zajímavé. I u ní ale medvědí trend s menšími či většími korekcemi trvá prakticky od jara 2007.

Na přelomu února a března (cena kolem 510 a 520 korun) ji analytici i díky dobrým výsledkům věřili a očekávali růst až k sedmi stovkám. Bohužel, těsně před dividendou se titul začal trochu překvapivě propadat a v průběhu několika dní (i s odpočítáním dividendy) klesl o více než 100 korun pod 400 korun, kde se obchoduje i dnes (propad za rok -25 %, oproti doporučením -40 %).

Unipetrol – kromě krize doplácí i na ropu

Petrochemický Unipetrol už měl před rokem rovněž maxima nad 336 korun za akcii za sebou, ale analytici stále věřili tomu, že to nejlepší ho v příštím roce ještě jen čeká. Až do poloviny června to s titulem také skutečně vypadalo dobře, ale přes třístovku za akcii se již nedostal.

Petrochemická společnost kromě špatné nálady na všech akciových trzích trpěla také výrazným poklesem cen ropy. Analytici to ve svých předpovědích cen a doporučeních začaly zohledňovat až v červenci, kdy poprvé klesla cílová cena pod 300 korun a doporučení se odklonily od nakupování. S dnešní cenou těsně nad 100 korunami za akcii to však nemělo nic do činění.

Přehled doporučení na tituly SPAD aktuální ke dni 10.3.2008

TITUL

CÍLOVÁ CENA V KČ

AKTUÁLNÍ KURZ CCA V KČ

ABSOLUTNÍ ODCHYLKA V KČ

ODCHYLKA V % (=POTENCIÁL)

AAA

26,6

18,8

7,8

41,4 %

CME

2271,9

1287

984,9

76,5 %

ČEZ

1437

1145

292

25,5 %

ECM

1787

810

977

120,6 %

ERSTE

1362

903

459

50,8 %

KB

4499

3848

651

16,9 %

ORCO

3571

1562

2009

128,6 %

PEGAS

965

603

362

60 %

PMČR

9777

6621

3156

47,7 %

TEFO2

632

512

120

23,4 %

UNI

346,7

246

100,7

40,9 %

ZENTIVA

1017

794

223

28 %

VIG

1668

1320

348

26,4 %

Zdroj: Monitoring ČEKIA, iPOINT

Pozn. č. 1: Pro přehled doporučení klikněte na název titulu,

Pozn. č. 2: Průměrná cílová cena představuje průměrnou hodnotu vydanou analytickými domy zpravidla od 1. 9. 2007 do současnosti. Sloupec "odchylka v %" představuje procentuální rozdíl průměrné cílové ceny od současného kurzu. Je-li tento rozdíl kladný, pak má podle analytiků titul růstový potenciál. Je-li rozdíl záporný, současná cena titulu podle monitorovaných analytiků nenabízí růstový potenciál. Cílové ceny některých titulů jsou vydávány v EUR či v USD, potenciál proto může být zkreslen aktuálním devizovým kurzem. Cílové ceny vydané v cizí měně jsou přepočítány podle platného devizového kurzu v den, kdy bylo doporučení vydáno. Pegas a PMČR vychází z cílových cen vydaných od 1.7. 2007. U Zentivy vycházíme jen z doporučení vydaných po posledním profit warningu společnosti. Cílové ceny Erste Bank a ČEZ jsou zahrnuty od 1. 11. 2007 (na obou titulech je znát výraznější fluktuace cílových cen), cílové ceny pro Komerční banku jsou zahrnuty od 1. 10. 2007.

Pojišťovny se svezly se sentimentem

Pojišťovací společnost VIG vstupovala na BCPP na ceně 1 407 korun, doporučení se pohybovala v rozmezí od 1 500 do 1 900 korun za akcii. Načasování bohužel nebylo ideální, i když nešlo o typické IPO. Titul doplatil na špatnou náladu na trzích a velmi špatný sentiment u finančních titulů, takže prakticky od uvedení na burzu klesal a nedostal se ani na 1 500 korun.

Cílovky v březnu, kdy se akcie obchodovala za 1 300 korun, začaly klesat pod 1 500 korun, bohužel, s pěti sty korunami po roce nepočítal nikdo (za rok -63 %, oproti doporučením -70 %).

Zentivu zachránil boj o převzetí

Posledním titulem v našem dnešním výčtu je farmaceutická Zentiva, která snad jediná splnila očekávání analytiků a za poslední rok dokonce posílila téměř o čtvrtinu. Kromě toho, že před rokem byla Zentiva skutečně na svém minimu (i když právě to si mysleli analytici také o většině dalších titulů), jí k růstu výrazně pomohla přetahovaná mezi PPF a Sanofi Aventis o to, komu se podaří nabídnout větší cenu k odkupu akcií.

Ta se nakonec dostala až na 1 150 korun a investoři prakticky až do konce platnosti nabídky nemuseli přemýšlet o tom, kam až titul klesne. Trochu komické je, že právě u tohoto titulu zněla před rokem většina doporučení „prodat“ s cílovkou na 850 korunách. Takže ani zde se investorům velmi nevyplatilo poslouchat rady odborníků na slovo vzatých.

Pokud bych měl odpovědět na otázku, jestli se dnes dá věřit investičním doporučením, jednoznačná odpověď zní, že se jim věřit nedá. A s povinným dodatkem – nikdy! Ani před rokem, ani dnes. Pokud nevíte, kam investovat, resp. si sami neumíte vytvořit akciové portfolio, které vám bude vyhovovat, raději to nedělejte vůbec.

Loading

Vstoupit do diskuze 15 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Vlado Z

  10 března, 2009

  Ač se taky nad mnohými doporučeními analytiků jen usmívám, tohle vnímám jako ránu pod pás. Před rokem jen velmi málo ekonomů na celém světě předpokládalo k jak hlubokému propadu na trzích dojde. Rozhodně se nejdná o standardní podmínky, za kterých by standardně měla doporučení vykazovat nějakou přijatelnou procentuální míru úspěšnosti. Dnes si můžete vzít libovolnou firmu a libovolného analytika a obouchat mu jeho doporučení o hlavu. Já spíš vnímám jaklo zaujimavé, že v současné extremně volatilní situaci, kdy navíc nikdo nedokáže spolehlivě odhadnout hloubku a hlavně délku trvání celosvětové recese, vydávají různé investiční domy další a další doporučení, téměř jako v Erbenovi: nemá anylytik nemá stání, k věštění výsledků jej cos pohání, k cucání z prstu jej cos nutí… Zatímco ohodnocení potenciálu akcie v horizontu 5 lety, jaké se tady oěvilo minulý týden u MSFT, je racionálním a smysluplným počinem, tak odhadování cílové hodnoty akcie na horizontu 1 roka v současnosti je věštěním z křišťálové koule… To se ty věhlasné finanční instituce ani trochu nebojí o svou reputaci? Nebo si po uplynulém roce myslí, že horší ji už mít nemohou?

  Odpovědět

 • Ferin007

  10 března, 2009

  Tak, tak, ať hodí kamenem, kdo před 1-2 zainvestoval tak, že teď může být vysmátej. I zde tolik opěvování osvícení jedinci, kteří „tušili“, se v mnohých jednotlivých investicích naprosto sekli.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  10 března, 2009

  Já bych to formuloval trošku jinak. Je třeba se dívat odkud analytik pochází, i to částečně ovlivňuje jeho názor.

  Těžko uslyšíme výrazně pesimistický názor do manažera podílového fondu, zejména pak na sektor či region, na který je jeho fond zaměřen. Stejně tak \“sell side\“ analytici budou podle mě v průměru více optimističtí než analytici přímo nezainteresovaní na vývoji trhů.
  Poslední skupina je z mého pohledu nejvíce důvěryhodná.

  Je pak na každé, jak si jednotlivé názory přebere a zda se podle nich zařídí či nikoliv.

  P.S.
  V jednotlivé pozici se seknul podle mne každý. Neznám nikoho, kdo by byl 100% úspěšný ve všech investicích.

  Odpovědět

 • Honza

  10 března, 2009

  To, že se věštci seknou v mimořádné době se celkem dá čekat. Zajímavější by byly nějaké statistické veličiny, jak (a zda vůbec) jejich věštění koreluje s pozdější skutečností.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 března, 2009

  Jestli nekdo pred rokem odhadoval, ze CEZ bude za rok na 650 a Orco se propadne pod 100, tak takoveho cloveka velmi rad zamestnam ve sve firme. 😉

  Ono je velmi jednoduche se nyni strefovat do analytiku, kteri z naplne sve prace musi sve „tipy“ zverejnovat. Myslim, ze kdyby se pred rokem udelal pruzkum mezi drobnymi investory, nedopadli by jejich odhady o nic lepe. 😉

  Na prelomu trendu to tak byva vzdy, ze odhady se zcela minou skutecnosti. Zpetne to vypada, ze vsichni analytici a vsichni investori jsou totalni blbci, ze si niceho nevsimli, ze necekali pad, vzdyt to preci bylo tak jasne… ;-)))… jak vubec mohl byt nekdo tak tupy a kupovat pred rokem akcie… ;-)))… jo, divaci krouti hlavou a smeji se vsem „blaznum“ okolo akcii, za par let to zase bude opacne a tihle „blazni“ se budou smat ostatnim… tak to v investovani chodi. 😉

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • P.B.

  11 března, 2009

  Náhodou jsem narazil na starší článek – rozhovor s G. Sorosem z roku 2005. Predikoval, že svět se řítí do krize, která bude neodvratná pokud FED zavčasu nepřestane se zvyšováním sazeb. Myslím, že jeho nejste schopen zaplatit :o) Je fakt, že spousta lidí ho měla za člověka, co se jednou náhodně trefil na spekulacích s britskou librou, ale jak je vidět, tak je to šikula :o)
  A k doporučením – tady to není o tom, že by se analytici netrefili v 50-ti procentech případů – oni se netrefili nikdy, ani v predikci vývoje kurzů, ani s ropou a ostatními komoditami, zatím jim vychází predikce růstu zlata (bodejť by ne, když jsou všichni na celém světě vystrašení), ale podle mého skromného názoru i na zlatě přichází obrat.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 března, 2009

  Ja nemluvim o predikovani problemu financniho sektoru. Tady se bavime o odhadech na ceskych akciich z brezna 2008. Znate nekoho, kdo pred rokem odhadoval, ze CEZ spadne pod 600 a Orco pod 100? Nikdo takovy pravdepodobne nebyl. To se netyka jen analytiku, to se tyka vsech lidi, kteri se o akcie zajimaji. A budme uprimni, kdyby nekdo pred rokem prohlasil, ze CEZ spadne pod 600 a Orco pod 100, tak by ho vsichni posilali do Bohnic… vcetne autora clanku a vcetne vsech, kteri dnes tvrdi, jak pred rokem bylo jasne, ze akcie postihne velky pad, ze zde byly takove a makove naznaky a jak je mozne, ze jsou vsichni analytici tak blbi, ze pad nepredikovali.

  Ano, po svete chodi i par jedincu, kteri pred rokem rikali, ze by akciove trhy MOHL postihnout pad. Takovy rozsah ale nepredpokladal asi nikdo, cerne scenare se zacaly objevovat az v cervnu a pak ve vetsi mire od zari.

  Pokud jde o ceske akcie, neznam v CR skutecne nikoho, kdo by pred rokem dokazal vubec pripustit mozny propad ceske burzy v takovem rozsahu.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • P.B.

  11 března, 2009

  Cena českých akcií ale přeci souvisí s problémy finančního sektoru. Nejsme ostrov stability, kterého se krize nedotkne (byť si premiér ještě nedávno myslel (nebo alespoň tvrdil) něco jiného). CEE se zatím vždy svezla s jakýmkoliv preblémem ve světě – viz „Asijská krize“ atd…
  Samozřejmě těžko kdo mohl očekávat tak hluboký propad bez znalosti světových finančních toků a jedinců s takto globálním pohledem a dobrými informacemi asi moc nebylo. Jde také o to, že analytici pravděpodobně nehledí na jednotlivé firmy jako na prvky globálního systému, ale soustředí se jen na jejich hospodářské výsledky s přihlédnutím ke konkurenci v oboru. Je otázkou, zda by pohled neměli přehodnotit. Zda lze zjednodušeně říci, že zisk ČEZu stoupl na dvojnásobek a tak cílovku zvýšíme třeba o 50 procent. Druhá věc je, jestli analytici při hodnocení společností nejsou otroky trendu a nehodnotí podvědomě vývoj spíš optimisticky (neb na optimistický výhled se lépe lákají klienti brokerů a zejména klienti fondů – a to sebou nese vyšší provize). A je otázkou, zda by v třeba budoucnu neměla mít FA (s přihlédnutím na globální ekonomickou situaci) alespoň malou převahu nad TA.

  Čekal jsem korekci trhů, ale mnohem menší. Nečekal jsem tak rychlé přelití krize z USA do Evropy a začal jsem nakupovat akcie (z dnešního pohledu moc brzo), ale že bych před rokem věřil těm hloupým cílovkám třeba na developery (ORCO ke 4000 a podobně – tak to tedy zase ne), to už mi přišlo, že cílovky měly za cíl umožnit velkým klientům brokerů slušně prodat za rozumnou cenu hloupému retailu, případně pomoci Kalouskovi prodat státní podíl ČEZu při odkupu za co nejvíc.
  Ale nemyslím si, že by tu byla všeobecná nepřipravenost na krizi, vždyť třeba v roce 2007 se v USA podařilo prolobovat změny v zákonech omezující short obchody (omezení platila od roku 1934!) a během krize byly hedgeové fondy povětšinou právě ve short pozicích. Teprvé poté následovaly černé předpovědi ( stejná situace jako za velké deprese, kdy bylo mnoho negativních informací záměrně spekulativně šířeno). Takže když to shrneme – máme tu zisky ze short obchodů končící u privátních investorů a následně hroutící se finanční subjekty sanované z peněz veřejných – takový tunýlek.

  Co se týká analytiků – to jsou profesionálové. Neměli by marnit čas marnou snahou ospravedlnit se tvrzením, že to nikdo nemohl tušit. Měli by se zamyslet nad tím, kde ve svém uvažování udělali chybu, kde selhaly pravděpodobnostní modely a jejich analytické úvahy – a snažit se být lépe připraveni na situace budoucí. Je to jejich povinnost nejenom vůči klientům, ale i vůči nim samým, aby třeba příště opět nevypadali tak hloupě:o)

  Odpovědět

 • Anonym

  12 března, 2009

  Financni krize se Ceske republiky takrka vubec nedotkla, krome docasnych problemu s likviditou u dluhopisovych obchodu. Globalni hospodarska recese ma na CR pochopitelne dopad. Ale neni to zadna tragedie, ze by lide meli skakat z okna. Uz jsem na toto tema psal nekolik clanku.

  Na ceske akcie ma predevsim dopad hromadny uprk z emerging europe fondu.

  S tim, co pisete, jinak souhlasim. Ja pouze upozornuji, ze kdyz nekdo na nekoho ukazuje prstem, tak tri dalsi prsty z jeho ruky ukazuji na nej. Je to znama moudrost a i zde se ukazuje jeji platnost. Neznam jednoho jedineho cloveka, ktery si pred rokem dokazal byt jen predstavit, ze CEZ spadne na 650 (nebo to Orco pod 100), natoz aby takovy scenar primo ocekaval. Ani autor clanku nemel pred rokem nejmensi tuseni, co potka ceske akcie. Presto tu on a jinde spousta dalsich „chytrolinu“ rika, jak to preci bylo jasne a ze signaly uz byly tehdy a tehdy. S prominutim prd bylo jasne. Ale lidi hold chteji vypadat chytrejsi, nez jsou, tak radeji pomlouvaji druhe a mysli si, jak ve svetle chyb druhych vypadaji lepe. Nevypadaji, naopak na sebe jen upozornuji.

  Pred rokem ti opatrnejsi prodavali sve long pozice a zacali drzet vice hotovost a dluhopisy. Jini prikupovali sve akciove pozice po lednove korekci. Nikdo vsak pred rokem necekal tak rozsahly propad akciovych trhu, natoz konkretne treba u toho CEZu.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Radek

  12 března, 2009

  ? četl jste ten článek? Autor netvrdí, že propad byl jasný, jak říkáte vy: „Presto tu on a jinde spousta dalsich „chytrolinu“ rika, jak to preci bylo jasne a ze signaly uz byly tehdy a tehdy.“

  Autor pouze tvrdí, že analytici, kteří vydávají doporučení, byli totálně mimo. A podle mého názoru na to plné (morální) právo má – autor se nepovažuje za věštce, který říká, jaká bude cena akcií, na rozdíl od analytiků investičních domů.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  12 března, 2009

  Podle mne selhal přístup. Většina analýz konkrétní akcie je dělána přístupem Bottom-Up. Ten podle mne selhal.
  Dnes je podle mne třeba TOP-DOWN.

  P.S.
  Pád Citi k 1 USD asi předpovídal skutečně málokdo.
  Co jsem četl nejpesimističtější předpovědi, tak ty se loni v létě pohybovaly kolem 5 USD (v té době stála cca 20)

  Odpovědět

 • Anonym

  12 března, 2009

  A to bylo v lete, kdy uz se zacaly objevovat cerne scenare.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  12 března, 2009

  Zalovil jsem v archivech. Jim Willie, 9.března 2008, tedy téměř přesně před rokem:

  „Expect Citigroup to deceive the public soon, with a restructuring designed to permit growth in its healthy business segments. It will be a disguised Chapter 13 bankruptcy restructure, without the stigma of its formality.“

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  12 března, 2009

  Ještě jednou Jim Willie, tentokrát 11. ledna 2008:

  „My forecast is that the first Wall Street bankruptcy will not be Citigroup, but rather Bear Stearns. The lawsuits will overwhelm them. Their cash infusion in exchange for capital stakes will be inadequate to cover writedowns and set aside funds to litigation and lawsuit awards. The Citigroup bankruptcy will occur next year, with a possibility that a huge breakup of the conglomerate will coincide with bankruptcy restructuring of ailing subsidiary businesses so as to conceal their bankrupt condition. Both Citigroup and Merrill Lynch have begun openly to appeal for foreign cash, hat in hand.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 března, 2009

  Pokud jde o ropu nebo vyvoj kurzu men, opet plati, ze analytici strileli dost vedle, ale to same plati i pro vsechny ostatni burziany. Kdyz jsem v cervnu tvrdil, ze ropa pujde zpet pod 100 USD, VSICHNI me tehdy meli za blazna. Ale ze do roka dokonce spadne az ke 30 USD, to me ani ve snu nenapadlo.

  A znate snad nekoho, kdo si pred rokem dokazal pripustit, ze by koruna mohla temer atakovat hranici 30Kc za euro??? O prilis rychlem posilovani koruny a mozne korekci se mluvilo dost, ale tak prudky obrat necekal nikdo.

  Ano, analytici se absolutne netrefili, ale vsichni ostatni na tom byli se svymi odhady stejne. Skoda, ze se nedelaji pravidelne pruzkumy mezi investory ohledne jejich ocekavani. Odhady investoru byvaji v neklidnych dobach jako je tato take hodne vedle.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět