Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Co říkají důchodové trendy?

Penze Petr Gola 10.03.2015 | 13:55 4 Komentářů

V důchodové oblasti vidíme tři významné trendy: rok od roku stoupá důchodový deficit, čím dál více lidí odchází do předčasného důchodu a podíl starobních důchodců v populaci neustále stoupá. Co to znamená? Úloha vlastního zajištění na penzi rok od roku roste. 

Z důvodu neustálého zvyšování důchodového věku odcházíme do důchodu rok od roku později. Muži i ženy ročník narození 1977 mají všichni důchodový věk 67 let, u žen se již nezohledňuje počet vychovaných dětí. Z důvodu neustálého prodlužování důchodového věku nemůže řada občanů pracovat až do dosažení řádného důchodového věku. Ze zdravotních důvodů, nezaměstnanosti v předdůchodovém věku nebo snahou užít si co nejvíce penzi v prvních aktivních letech důchodu odchází rok od roku více občanů do předčasného důchodu.

Předčasný důchod je krácený

Do předčasného důchodu je možné odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, občané mající důchodový věk vyšší než 63 let, mohou odejít do předčasného důchodu v 60 letech.

Finančně vyjít pouze s trvale kráceným předčasným důchodem není snadné. Předčasný důchod při odchodu do důchodu o 3 roky je nižší nejméně o čtvrtinu než řádný důchod. Bez vlastních finančních prostředků znamená předčasný důchod citelný pokles životní úrovně.

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 kalendářních dní. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší předčasný důchod.

Vývoj důchodový výdajů v čase

Výdaje na státní důchody za rok 2014 činily 376,4 miliard Kč, příjmy přitom byly jen 333 miliard Kč. Důchodový účet skončil v deficitu 43,4 miliard Kč. V Tabulce 1 je uveden vývoj výdajů na důchody v letech 1996 až 2014. Od roku 2010 neklesl důchodový roční deficit pod 30 miliard Kč. Stát vyplatí o desítky miliard korun na důchodech více, než kolik vybere na důchodovém pojištění.  

Tabulka 1: Roční výdaje na důchody v letech 1996 až 2014

Rok

Roční výdaje na důchody

Rok

Roční výdaje na důchody

2014

376,4 miliard Kč

2004

226,9 miliard Kč

2012

367,9 miliard Kč

2002

210,4 miliard Kč

2010

340,2 miliard Kč

2000

181,9 miliard Kč

2008

 305,5 miliard Kč

1998

161,8 miliard Kč

2006

261,4 miliard Kč

1996

122,4 miliard Kč

Pramen: statistická ročenka ČSSZ

Jak řešit důchodový deficit?

Dlouhodobě není důchodový systém s vysokým deficitem udržitelný. Prostor pro zvýšení sociálního pojištění, které je již nyní v Česku při mezinárodním srovnání vysoké, je malý, neboť by se výrazně zvýšily mzdové náklady zaměstnavatelů, což by mělo negativní dopad na nezaměstnanost.

Dlouhodobě financovat důchodový systém z daní (např. nepřímých daní) je rovněž složité, neboť stát potřebuje finance i na další mandatorní výdaje. V budoucnu bude muset docházet k dalšími zpřísňování důchodových parametrů. Zjednodušeně řečeno, poměr státního důchodu vůči průměrné mzdě za 10 nebo 20 let bude nižší, než je tomu v současnosti.

Kolik stát vyplácí důchodů

Za rok 2014 vyplácel stát 2 355 144 starobních důchodů, počet všech vyplácených důchodů byl 3 485 257 (včetně invalidních a pozůstalostních důchodů). Výdaje na důchody stoupají z důvodů nárůstu počtu vyplácených penzí. V Tabulce 2 je pro názornost uveden počet vyplácených starobních důchodů v letech 1996 až 2014.

Tabulka 2: Počet vyplácených starobních důchodů v letech 1996 až 2014

Rok

Počet vyplácených

 starobní důchodů

Rok

Počet vyplácených

 starobní důchodů

2014

2 355 144

2004

1 944 915

2012

2 341 220

2002

1 907 830

2010

2 260 032

2000

1 906 759

2008

2 066 005

1998

1 848 639

2006

1 995 350

1996

1 796 998

Pramen: statistická ročenka ČSSZ

Vlastní investice jsou jistotou

Vlastní finanční polštář na penzi je nesmírně důležitý. V budoucnu bude odcházet do předčasného důchodu z důvodu vyššího řádného důchodového věku ještě více lidí, než je tomu nyní. Současně stát nebude moci udržet současně nastavenou úroveň státní důchodů, neboť výdaje na důchody rok od roku stoupají a stát vyplácí více starobních penzí. Investice na penzi by měly hrát důležitou roli již v rodinných finančních plánech třicátníků.

Penze v Česku jsou...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 komentáře: “Co říkají důchodové trendy?”

 1. Jiří x napsal:

  Bohužel dámy a pánové to nezáleží pouze na nás. Vytvářet si vlastní finanční polštář, či jiný hmotný majetek nemusí být výhra, ale spíše prohra. Brát si celý život od huby a pak o všechno přít kvůli ekonomickému a politickému kolapsu určitě naštve. Podívejte se do historie, podívejte se co se děje dnes. Média nás raději informují o tom, kde kdo koho na ulici zabil, ale hlavní problémy jsou skryté v pozadí. Kolik bude ještě válek, kolik reforem? Tvrdí nám, že čím dříve začneme, tím více nastřádáme. Bohužel už nikdo neprobírá časová rizika, jako je vysoká reálná inflace, války, měnové reformy. Investovat někam např. 40let, je naivní jednání. Smysl to má pouze do doby nastávajících problémů, pak už ne. Moje rodina měla lesy, statky a dnes žijí v malém rodinném domku, protože o všechno přišli. Kdo by se měl snažit je samotný stát, neměl by na nás převádět odpovědnost. Pohrdám lidmi, kteří počítají, jak na tom budeme za 30 a více let. Je to výpočet dnešní situace, ale už nepočítají, že stát má spoustu možností, jak celou situaci pozitivně obrátit ve prospěch našich důchodů. Raději tuto myšlenku neřeší, tím nám dávají najevo, že situaci nechtějí řešit ekonomicky. Ve finanční sféře pracují přes 8 let, měl bych lidi motivovat spořit a investovat, ale jak to mám dělat, když sám tomu nevěřím? Lidé by měli investovat do své rodiny, vzdělání, pojištění rodinných hodnot, do vlastního podnikání a realizace. Mě překvapují někteří klienti, myslí si, že žádné války nejsou. Pak jim vytisknu války USA (93% existence USA ve válce) a pomalu začnou chápat, co jim chci tím vším naznačit. Státy zbrojí, USA obsazuje celý svět, dokonce chtějí vyslat své vojáky už i do ČR. Staví si po celém světě raketové protiruské základny. Rusko začíná zesilovat diplomacii, a v podstatě jejich hlavní partner je ČÍNA, které
  bude Rusko prodávat vlastní plyn. Nejhorší na tom všem je, že už se nejedná o žádné konspirační teorie, kterým pomalu nikdo nevěřil, ale o realitu, kterou média a politici překrucují. Pak investujete na svůj důchod, budeme rádi, když to schytáme pouze finančně.

  • Mirek napsal:

   Hezky jste to semlel všechno do kopy. Taková depka. Marnost nad marnost. Teď už jenom vpálit si kulku do palice.
   Hoďte do placu nějakou z té spousty možností, které má stát, aby celou situaci řešil.
   Co jinak 8 let děláte v těch financích? Prodáváte stavebko?

   • Jiří x napsal:

    Zaměřuji se na pojištění. Stavebko stejně jako penzijní spoření odsuzuji. Stát má mnoho možností, které jiné země už dávno využívají. Například snížení korupce. Snižování daňových úniků. Snížení zadlužování obyvatelstva. Zavést efektivnější justici. Podpořit mladé rodiny ve všech směrech. Plně využít EU dotace, když už patříme mezi země, které EU berou více než samotné dávají – zatím. Přenést velkou část odpovědnosti na věřitelé. Zrušit soukromé exekutory, kteří likvidují celé rodiny. Začít efektivněji investovat – stát. Využívat kvalitní výběrové řízení. Začít vytvářet zlaté rezervy. Dnes nová vláda začíná myslet podobně a něco proto dělá, tak doufám, že budou mít maximální podporu a že ta snaha jim vydrží nejen do dalších voleb. Je toho více, co můžeme změnit a začít můžeme u sebe. Místo podporování státního dluhu, můžeme investovat do rodinných hodnot.

   • singerko napsal:

    Je zhruba ako hovorite. To vsak nema znamenat, ze sa clovek na pripravu na dochodok vykasle. Skor by sa mal vzdelavat a vediet narabat s peniazmi. Ano, toto vsetko co pisete sa moze stat, ale pre to je tu diverzifikacia. Obchodujete akcie, dlhopisy, fyzicke zlato, nehnutelnosti a to vsetko na viacero kontinentov. Otvorite si brokersky ucet v Kanade, Australii a Europe. Samozrejme moze toto vsetko padnut, ale potom uz nikomu nebude zalezat na nejakom dochodku.. budete potrebovat zbran a skusenosti s prezitim vo volnej prirode. Takze nepripravovat sa na dochodok je podobne ako ist lyzovat bez prilby. Nemusi sa stat nic, ale co ak. Ak sa nieco stane, prilba vas zachranit nemusi, ale to nie je dovod nemat ju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.