CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

Text: Jana Poncarová

18. 08. 2021

23 komentářů

Co dělat, aby si inflace neukrojila z vašich úspor větší díl, než musí

 

Foto: Shutterstock

Inflace straší všechny, kdo mají na účtu větší objem peněz. Češi přitom podle bank mají nyní rekordní úspory. Co dělat a jak našetřené finance ochránit?

Loading 

Nárůstu spotřebitelských cen v posledních měsících si nešlo nevšimnout. Podtrhují to i aktuální čísla z Českého statistického úřadu. Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci proti červnu o 1,0 %. Meziročně se ceny zvýšily o 3,4 %, což je nejvíce od července 2020. „Největší vliv na meziroční cenový růst měly potřetí za sebou ceny v dopravě. Ceny automobilů vzrostly o 5,4 %, pohonných hmot a olejů o 18,5 %. Například Natural 95 se v červenci u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 33,5 korun za litr, což byla nejvyšší hodnota od prosince 2014,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

A protože ceny rostou, peníze ztrácejí na hodnotě. Zjednodušeně řešeno, za pětistovku si toho dnes koupíte méně než před dvěma lety. Kvůli tomu se snižuje kupní síla lidí. Průměrná míra roční inflace se ale prozatím výrazně neodchyluje od hodnot před pandemií koronaviru, v červnu 2021 zůstala na hodnotě 2,8 procent.

Za horní hranici tolerančního pásma inflace považuje Česká národní banka (ČNB) hodnoty kolem tří procent. Ekonomové ale očekávají, že míra inflace nadále poroste. Dlouho odkládaná spotřeba způsobená například zavřenými obchody se v některých oblastech projevuje převisem poptávky nad nabídkou, a to spolu s růstem cen komodit, nafty, benzínu a energií pravděpodobně potlačí spotřebitelské ceny nahoru.

Ze sta tisíc si inflace ukrojí tři tisícovky

Lidé, kteří mají úspory (vyšší než doporučovanou rezervu šesti měsíčních platů), tak zvažují, co s penězi, aby neztrácely na své hodnotě. Kolik si inflace z úspory ukrojí, záleží na tom, jak velká je a kolik má střadatel na svém účtu.

REKLAMA

„Kdybychom vyšli ze současné oficiální míry inflace v ČR okolo tří procent, tak to znamená, že střadatel musí za rok na každých 100 tisíc korun úspor vydělat další tři tisíce korun pouze na to, aby uchoval kupní sílu této své naspořené jistiny,“ uvádí příklad Pavel Ryska, analytik J&T Banky a dodává: „V takovém případě ale uvažujeme jen o modelovém spotřebním koši, z něhož statistika o inflaci vychází. Pro nemalou část populace bude osobní míra inflace vyšší, pokud chce dotyčný například kupovat bydlení nebo pozemek, jejichž ceny rostou rychleji.“

Podle Richarda Bechníka, hlavního analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, záleží také na formě peněžní rezervy. „Pokud preferujete spíše hotovost, tak inflace snížila kupní sílu za poslední rok o zhruba 2,8 procenta. Pokud máte peníze na termínovém vkladu, ty ztratily něco kolem 2,2 procenta za rok. U termínovaných vkladů navíc nelze moc očekávat, že by se úroky měly nějak více zvedat spolu s růstem základní úrokové míry, neboť bankovní trh je nasycen likviditou,“ vysvětluje.

Investiční poradce Michal Nedbal dodává, že přesnou odpověď, o kolik nás inflace ochudí, si musí dát každý sám. Přidává také návod, jak na to: „Vezmete zboží a služby, které přes rok nakupujete, a jejich ceny porovnáte se stejným zbožím a službami před pěti a deseti lety, to je vaše průměrná inflace. Osobně jsem se dostal na šest procent. Pokud dojdete k podobnému výsledku a úspory se vám nezhodnotily alespoň o šest procent čistého zisku a příjem nevzrostl každoročně o šest procent, jste prostě chudší.“

Fungují dluhopisy i zlato

Ať už každý dojde k jakémukoli výsledku, skutečností je, že inflace existuje a z peněz si ukrajuje svůj díl. Potom je otázkou, co s tím, jak ji zastavit nebo alespoň zmírnit. „Efektivní nástroje ochrany proti inflačnímu znehodnocování jsou, vše se ale odvíjí od rizikového profilu každého z nás a délky investičního horizontu,“ říká Richard Bechník.

REKLAMA

Podle Richarda Bechníka obecně platí, že inflace, ať už samotná nebo skrz následné zvedání úrokových sazeb, má negativní dopad na některé dluhopisy a vybrané akciové sektory. „Je nutné umět se na finančních trzích zorientovat. Jedním z mnoha případů, jak odolat inflaci, je nákup dluhopisu a jeho držení do splatnosti. Další alternativou jsou fondy držící v portfoliu například akcie z energetického sektoru či bankovnictví. Odolné jsou i fondy peněžního trhu, které dokážou zvyšovat výnos spolu s rostoucími sazbami,“ doporučuje.

Velmi také záleží na tom, o jak vysokou inflaci půjde. Pokud by se na nějakou dobu objevila vyšší inflace překračující zhruba hodnotu pěti procent, zkušenosti západních státech v minulosti ukázaly, že mohou mít dobrou výkonnost zejména dvě třídy aktiv. Tou první jsou takzvaná reálná aktiva, jako nemovitosti či drahé kovy, jelikož jejich nabídka je relativně omezená. V prostředí rostoucího objemu peněz v ekonomice tak svojí cenou dovedou inflaci pružně kopírovat,“ vysvětluje Pavel Ryska.

Druhou třídou aktiv jsou podle něho vybrané akcie firem, jejichž tržby a zisky kopírují rostoucí cenovou hladinu. „Při současné míře inflace v České republice ale dobře slouží také dluhopisy citlivě vybraných firem. U mnoha z nich úroková míra inflaci převyšuje, a tím uchovává hodnotu úspor. Naopak vyšší inflaci nepokryje úrok na běžných či termínových účtech a obvykle ani výnos státních dluhopisů,“ dodává Pavel Ryska.

S nemovitostmi raději opatrně

Na cenné kovy při vysoké inflaci nedá dopustit ani Michal Nedbal, protože záporné reálné úrokové míry (tedy úrok mínus inflace) jsou podle něho pro zlato jako voda na mlýn. Při středně vysoké inflaci doporučuje už zmíněné dluhopisy.

Na nemovitosti se ale dívá skepticky. „V posledních deseti letech vypadaly nemovitosti jako dobrá ochrana, rostly rychleji než inflace. To ale měly na svědomí hlavně nízké úrokové sazby, tedy velká poptávka po hypotékách a nemovitostech. Při vyšší inflaci to ale fungovat nebude, protože budou s největší pravděpodobností i vyšší úrokové sazby kvůli brždění inflace,“ uzavírá Michal Nedbal.

Loading

Vstoupit do diskuze 23 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Škodolibka domácí

  18 srpna, 2021

  Rada je jednoduchá. Mít těch peněz tolik, že nějaké ukrajování úspor nenažranou inflací může být člověku zcela u zadele …

  Odpovědět

 • Masochismus

  18 srpna, 2021

  To je trochu masochistická rada – staň se žebrákem a inflace ti může být u anusu.

  Zvlášť když existuje řešení: investice (akcie, nemovitosti) či alternativní (a neinflační) peníze: zlaté a stříbrné investiční mince, bitcoin. Ideálně od každého něco, diverzifikace.

  Odpovědět

 • Janek

  18 srpna, 2021

  Co dělat? Utéct!

  https://burzovnisvet.cz/2021/08/18/spolecnost-palantir-v-srpnu-nakoupila-zlate-pruty-za-50-milionu-dolaru-a-jeji-hotovost-roste/

  Lidé (a nově i firmy) budou utíkat do zlata, nemovitostí, bitcoinu, veteránů, starožitností, vína, umění, …
  A to čím dál rychleji.

  Centrální banky se dál budou řídit svou podivnou metodikou výpočtu inflace – místo aby se koukly na své Mx, sledují cenu rohlíků. Růst cen akcií, nemovitostí, umění, bitcoinu, zlata, … nevidí, vyjde jim tedy nízká inflace a reagovat budou rozvolněním měnové politiky (nižší úroky třeba až výrazněji do záporu, QE, časem UBI a MMT – to vše podporované novou hračkou v jejich rukách: CBDC).

  A rozvolnění měnové politiky povede k ještě intenzivnějšímu úprku do „náhradních peněz“ (základní funkci peněz – uchovatel hodnoty – totiž státní papírky čím dál rychleji ztrácí), centrální banky opět díky lpění na rigidních a RichardoPavlovské ideologii poplatných metodikách nic neuvidí, ještě více šlápnou na plyn, a tak stále dokola, až se to kolečko poláme.

  Až jim to (možná jednou) dojde, bude už pozdě, zastavovat rozjetou lavinu, či látat prasklou přehradu (a nacpat tu vodu zpět) se již většinou nepodaří.

  Podle mě žijí v minulosti a hyperinflaci (= ztráta důvěry v měnu, resp. v její schopnost uchovávat hodnotu – to je její definice) si představují jak ve Výmaru.
  Jenže ve Výmaru byla produktivita proti dnešku mizivá, většina lidí byla chudá.
  Většina populace měla nedostatek jídla, jedny boty, jedny látané hadry a v bytečku zimu, protože nebylo na otop.
  Těm, když se do ruky dostaly nově vytvořené peníze, tak si běželi koupit to jídlo, boty, oblečení a uhlí na otop.
  A proto tyto základní statky letěly cenově nahoru.

  Dnes i ta největší socka hladem a zimou ani vzdáleně netrpí.
  Když jí pošleme každý měsíc nově vytvořených 15tis UBI-korun, tak si nepůjde koupit místo pěti rohlíků na den 10. Dvacáté boty. Nezvýší si doma teplotu z 24 na 28 stupňů. Koupí si akcii, vezme si hypo na investiční byt, koupí bitcoin, zlato či starožitnost.

  Nelze si ale myslet, že takováto forma hyperinflace je méně nebezpečná, než ta „klasická“. Nelze si myslet, že to takto bude půjde věčně a nedojde k žádné katarzi. Je to jen fáze měnového vývoje, po čase se vyčerpá a přijde další – např. už nikdo tu inflační korunu nebude chtít přijímat. Lidé prodávající statky trvalejší hodnoty (ne něco spotřebního, pomíjivého, s vysokou marží, …) za ně časem budou požadovat platby v těch pevnějších náhradních penězích. Nikdo neprodá diamantový náhrdelník po babičce za měnu, která ztrácí hodnotu před očima. A časem se tato praxe začne posouvat i k těm spotřebnějším statkům.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  19 srpna, 2021

  Pokud lidi uvěří Vašim prognózám, sami je pak aktivně naplní… Pokud jim neuvěří, nic takového se nestane. Jde tedy především o otázku, zda se lidé nechají od Vás a Vám podobných náležitě vystrašit.

  Pokud podle Vás předběhne poptávka nabídku nějakého statku (např. nemovitostí), tak to podle Vás nevyhnutelně skončí hyperinflací? Protože růst cen nemovitostí se podle Vás automaticky přelije do cen spotřebních statků? Platba diamanty se podle Vás rozšíří z nemovitostního trhu i na trhy se spotřebními statky? Lidi přece nebudou mít ty diamanty na nákupy rohlíků (diamantů je na to málo). 🙂 Nemyslím si, že by to takto mohlo fungovat. Diamanty možná budou směnným prostředkem na části trhu s nemovitostmi (velmi o tom ale pochybuji). Nicméně většina nemovitostí bude dál nakupována na hypotéku a prodejci si rádi nechají ty přemrštěné ceny zaplatit těmi nově vzniklými půjčenými penězi. Za ty si pak nakoupí třeba ty diamanty… Proč by si měli vlastní hloupostí mrzačit kupní sílu své poptávky tím, že nebudou chtít přijímat standardní peníze? Byli by sami proti sobě, a to bohatí lidé zpravidla nedělají.

  Jediným skutečným faktorem spouštějícím hyperinflaci je vždy panika, iracionální davové jednání, které vede pouze k tomu, že ten dav zničí svým chováním peníze jako takové a současně na to i zcela fatálně doplatí. Ne stát, ne bohatí. Pouze ti, co hyperinflaci vyvolají nakonec na ni fatálně doplatí, protože si hyperinflací vymažou své vlastní úspory.

  Pokud se budou lidé ve většině chovat rozumně, nic jako hyperinflace nehrozí, bez ohledu na to, jak vysoko porostou ceny investičních statků. Pokud budou naslouchat panikářům Vašeho typu, jistě nakonec tu sebedestruktivní hyperinflaci vyvolají.

  Odpovědět

 • Logica

  21 srpna, 2021

  „Pokud by lide panicky neslintali nad zapadnimi katalogy a uvedomele se chovali podle pravidla KazdyPodleSvychSchopnostiKazdemuPodleJehoPotreb, tak zde stale mame plnou zamestnanost, socialni jistoty a odborovou rekreaci ROH“

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  24 srpna, 2021

  Rozdíl je v tom, že lidí z východu měli skutečný důvod proč slintat po západním zboží.

  Na proti tomu skutečný důvod, proč být nespokojený se současnými penězi a slintat po krypto“měnách“ prostě neexistuje. Naopak existuje mnoho relevantních důvodů, proč krypto“měny“ zavrhnout a zůstat u současných účetních peněz.

  Odpovědět

 • Logica

  31 srpna, 2021

  Každý snad má své preference a důvody, ne?
  Nacpat všechny do jedné kategorie, to je taková byrokraticko-socialistická libůstka.
  Takže ne, mě a nejen mě se současný finanční systém nelíbí a máme na to plné právo. Stejně jako máme právo přesvědčovat ostatní.

  Ale když tady čtu výše vaše arogantní příspěvky typu „Za to, že si konkrétně Vy kupujete levné šmejdy (čemuž nasvědčují Vaše zkušenosti), opravdu způsob měření inflace nemůže.“, tak mě to vůbec nepřekvapuje.

  Ano, když v čokoládě značky XXX klesne podíl kakaa a vzroste podíl náhražek, tak vy si asi můžete koupit dražší čokoládu YYY bez náhražek – ale moje chudá tetička již ne.

  Stejně tak moji chudou tetičku postihne, že ji TV, pračka, lednička, myčka, telefon, … vydrží sotva pár měsíců nad zákonnou záruční dobu (a ne násobně déle, jako dříve). Pro vás je spotřební elektronika asi po 2 letech stejně již morálně zastaralá a měnil byste tak jako tak a tak vám nevadí, že tato forma skryté inflace se nezapočítává. Jí to ale vadí a postihuje.

  Hlavně že se levičáci stále zaštiťují starostí o „obyčejného člověka“. Určitě kvůli tomu ani nespíte – jako chudinka Maláčová. Ale pak podporujete přístupy, které ty obyčejné znevýhodňují (neinvestují, pokorně čekají na valorizace expost inflaci, …).

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  31 srpna, 2021

  To mě vždycky tak dojme, jak někdo, do si přeje opuštění současného peněžního systému a přechod na BTC, který by semlel a zruinoval ty chudé úplně v první řadě, se vydává za zastánce chudých. 🙂 To je fakt hnus velebnosti.

  To, že lednička Vaší chudé tetičky nevydrží déle, jak 2 roky (já takovou zkušenost nemám) a v čokoládě je méně kakaa, je vina těch výrobců, resp. kapitalismu založeném na dosahování co největších zisků za každou cenu, nikoliv peněžního systému. Kvůli takovým jsou potřeba ty všechny regulace, které ty poctivé pouze zatěžují.

  Pláčete tedy hezky, ale na špatném hrobě!

  Odpovědět

 • Janek

  21 srpna, 2021

  Úžasně stabilní systém, když ho může shodit „panikář“ v internetové diskusi.
  Netoužím po ničem jiném, než mít závislou svou budoucnost, majetek, úspory a penzi na přetrvání tak „robustního“ systému 🙂 Přestat „panikařit“ a doufat, že se za týden neobjeví jiný „panikář“…

  „Pouze ti, co hyperinflaci vyvolají nakonec na ni fatálně doplatí, protože si hyperinflací vymažou své vlastní úspory.“

  To jako vážně? Jak hyperinflace barevných papírků vymaže moje úspory v podílech ve firmách, zlatě, veteránech, bitcoinu, pozemcích, starožitnostech, umění, … Jestli vy sílu vlivu toho toaleťáku nějak nepřeceňujete…

  „Protože růst cen nemovitostí se podle Vás automaticky přelije do cen spotřebních statků?“

  Podle vás se asi spotřební statky vyrábí pod širým nebem… Nehledě na to, že nahoru dnes raketově neletí zdaleka jen ty nemovitosti. Běžte dnes někomu vyprávět ten blud o dvouprocentním inflačním cíli…

  „Lidi přece nebudou mít ty diamanty na nákupy rohlíků (diamantů je na to málo).“

  Sice nevím, proč sem taháte diamanty, ale platí: „Libovolné množství peněz je schopno obsloužit libovolný počet transakcí.“ To nevíte? Vše srovnává „kurz“ takové měny. Klidně totiž můžete mít elektronický platební systém s jednotkou jménem PicoKarátDiamantů. Stejně jako 1SAT = 1stoMiliontinaBTC: žádný „nedostatek“ bitcoinů či diamantů či zlata nehrozí. „Hrozí“ jen to, že až ten váš přefouklý balónek jednou (zase) praskne, bude se za zlaťák dát koupit vila.
  Docela cool, ne? Není to žádné útrpné čekání na to, až to rupne (a do té doby tření nouze). Vůbec ne. Ty pozemky, zlato, umění, bitcoin, starožitnosti, … se krásně zhodnocují i nyní, dokud ještě trvá éra potištěného papíru. A k tomu jako bonus jejich raketové zhodnocení v případě rupnutí. A superraketa u zlata a bitcoinu, které (jeden, druhý, nebo oba) se stanou příštími penězi.

  „Nicméně většina nemovitostí bude dál nakupována na hypotéku a prodejci si rádi nechají ty přemrštěné ceny zaplatit těmi nově vzniklými půjčenými penězi.“

  Opravdu tomu věříte? I v situaci, kdy ty peníze každý den ztratí třeba procento kupní síly? No já bych za takovou měnu svůj pozemek nevyměnil. Hodnotný a množstvím silně omezený statek vyměnit za něco, čeho přibývá procento denně. Již dnes dolarů přibývá 25 procent ročně (!) a zítra…? Kdo ví – podle toho, jak se velcí kormidelníci vyspí? A euro a koruna nejsou moc pozadu. K tomu euro je umělý konstrukt, eurozóna není optimálmí měnovou zónou, Řecko, Itálie a další dříve či později zbankrotují, …

  No… nechci vám do toho mluvit, ale každý svého štěstí strůjcem. A jak si to lidé budou čím dál víc uvědomovat, rozjede se spirála.

  Odpovědět

 • Pavel

  22 srpna, 2021

  A jéje, ano, máme zvýšenou inflaci, ale to, co se děje na trhu např. se stavebními materiály, to není inflace, ale nabídkové a poptávkové šoky, které bývají dočasné. Když polystyren stoupne o 10%, ok, může to být inflace, ale 100%? Abych to ilustroval, podívejte se prosím na graf ceny dřeva v USA. V květnu stálo přes 1600 dolarů za měrnou jednotku, dnes asi 470 dolarů.

  Prostě trh využil hysterická jelita, které věří narativu o hyperinflaci a jedou stylem „teď nebo nikdy“ a pořádně je podojil…

  A k čemu došlo a proč se to děje? Protože s Covidem byly uzávěry výrob všude po světě, stejně jako je dnes velký problém i globální doprava. Do toho dost lidí sedí doma na zadku a vymýšlí, co by tak asi mohli dělat, takže rekonstruují a staví. Garantuji vám, že až zvládneme Covid (což bohužel asi nebude přes zimu 21/22), a výroba se všude obnoví a doprava také, všechno to splaskne. Možná ne na původní cenu, ale citelně to dolů půjde.

  A byty, ty jsou také taženy řečmi o hyperinflaci do nesmyslných výšin, myslím, že dnešní kupující dost možná brzy zapláčou.

  A pobavil jste, když uvažujete, že se byty budou kupovat jinak, než na hypo. Jak prosím? Myslíte, že většina populace má 7 míčů nebo i víc někde schovaných, aby mohli koupit panelák v Praze?

  Hypotéky jsou tak populární právě proto, že většina kupujících ty peníze vůbec nemá…. 🙂 Max. těch 10-15%, aby vůbec dosáhli na hypotéku.

  Jak píše Richard, nepanikařit, já si také některé věci odřekl. Už jsem vyhlížel nové celopéro na traily, ale s dnešními cenami a s tím, že bych musel třeba od objednání čekat i rok, tak to si radši počkám, až se to vrátí do normálu, kdy jsem zašel do obchodu, podíval se na kolo za 75k, řekl jsem jim, že jsem ho našel na webu za 54 a oni mi ho hned chtěli prodat za 53…

  Staré celopéro ještě dobře slouží a hnát se teď do nesmyslně přepáleného trhu? Proč? Nejsem jelito…

  Odpovědět

 • PrintMaster

  24 srpna, 2021

  Samozrejme. Take nabidkovy sok. A zaroven rust menove zasoby o 25%pa. To nekdo holt vymyslel hlavou.

  A ted mi ukazte ten nabidkovy sok na akciich, nemovitostech, bitcoinu, veteranech…

  Odpovědět

 • Pavel

  24 srpna, 2021

  meme stocks – AMC a spol., doporučuji Case Shiller index a obecně podívat se na valuace…

  nemovitosti, o tom není třeba se ani bavit, sebenaplňující se proroctví, kdy všichni říkají: „Máňo, je inflace, kupuj baráky“, a když tomuhle uvěří dost lidí, sami si pak ženou ceny do nesmyslu, jen se podívejte, co po takové stimulaci, jakou máme dnes u nás, udělal japonský realitní trh před 30 lety. Ještě ani po 30 letech zdaleka není tam, kde byl v roce 1991.

  Bitcoin, tam je zajímavé, že velká část těch coinů je v rukou několika málo lidí. Podle mě pump and dump, nalákat hejly, vyhypovat a pak ty skutečné peníze od hejlů vypustit do vlastní kapsy. Tam jen záleží, jestli se dokážete svést s nimi a nastupovat a vystupovat podle potřeby, nebo jste hodler jelito…

  A veteráni…. Víte, životní zkušenost je nejlepší, já si pamatuji, že už se s tímhle kšeftovalo dost před poslední krizí. Pak se to najednou zcela vytratilo, lidi byli rádi, že mají práci a peníze na jídlo a neměli vůbec ani myšlenky o nějakých veteránech. Veteráni, Lego, kartičky apod., to jsou investice do dobrého počasí, takže čas takové věci prodávat, je podle mě teď. Už brzy po veteránu dost možná ani pes neštěkne a pak to zase potrvá pár let ekonomického růstu, aby lidé měli dost zbytných peněz, které mohou nacpat do podobných věcí.

  Odpovědět

 • PrintMaster

  24 srpna, 2021

  A tohle sama CNB asi rika jen tak z legrace 🙂

  https://roklen24.cz/financni-represe-znovu-na-scene/

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  24 srpna, 2021

  Podle těch blábolů je finanční represí uvolnění měnové politiky, jakým je např. QE. Je to přece absurdní, označovat nastavení podmínek pro snazší splácení dluhů za finanční represi. To, že o tom píše jako o finanční represi nějaký hejhula z ČNB na uvedeném faktu nic nemění.

  Odpovědět

 • NadČlověkFuld

  3 listopadu, 2021

  Jasně, hejhula z ČNB a nobelista v internetové diskusi….

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  24 srpna, 2021

  No tak rozhodně je lepší žít v prosperujícím prostředí účetních peněz, kde pouze hrozí nepříliš vysoké riziko hyperinflační paniky, než adoptovat systém, kde existuje 100% jistota hluboké (hyper)deflační permanentní krize.

  Odpovědět

 • Honza

  24 srpna, 2021

  jj, žijem si jak na zámku, ať to trvá věčně (mladší si vygooglí)

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  24 srpna, 2021

  Za Váš mizerný život nemůže aktuální peněžní systém. Za ten si můžete především Vy sám. Nejprve hledejte chybu u sebe a pak teprve u jiných, nebo v prostředí.

  Pokud nejste v současném finančním prostředí schopen prosperovat, pak se nad sebou vážně zamyslete. Pokud toho schopen jste, pak nechápu na co si vlastně stěžujete.

  Odpovědět

 • Honza

  24 srpna, 2021

  Současné finanční prostředí považuji pouze za časově omezenou historickou etapu, takže mě to zas tak nedrásá a mohu si dovolit výše uvedený vtípek. Bohužel však většina lidí na tom tak dobře není.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  25 srpna, 2021

  Většina lidí se má většinou hůře, než ta šťastnější a úspěšnější menšina. To je zcela přirozené a v pořádku. Jde spíše o funkčnost toho systému a jeho směřování. Skutečnosti, že se bude mít většina lidí hůře, než šťastná a úspěšná menšina, se nejspíše nikdy nezbavíme. Pokus o to byl a nedopadl dobře.

  Problém je ale v tom, že společnost se může vydat i směrem, kdy se všichni budou mít hůře. Tímto směrem je i vidina BTC jako nového globálního prostředku barterové směny. Řadím sem i nové „zářné“ a „lepší“ zelené bezemisní zítřky.

  Odpovědět

 • Propagandistická LEŽ

  22 srpna, 2021

  Odkud se bere propagandistická LEŽ, že růst cenové hladiny inflace?

  https://twitter.com/SatsJoseph/status/1429507428870201356

  1) Nezapočte se růst ceny nepohodlně rostoucích statků (bydlení, …)
  2) Zmenší se balení výrobků
  3) Zhorší se kvalita: více levných náhražek v potravinách, spotřebiče, které dříve vydržely 10 let se rozsypou 2 dny po konci záruky, …

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  24 srpna, 2021

  1) Nemovitost je investiční statek a o tom, zda by v nějaké podobě měl figurovat ve spotřebním koši (když už tam je imputované nájemné) se vede spousta debat.

  2) Tohle samozřejmě měření cenových indexů u spotřebního koše je zohledněno.

  3) Změny kvality se zohledňují hůře. Růstem kvality zboží se ale např. zdůvodňuje nenulový inflační cíl. Jinými slovy s růstem kvality rostou i ceny, takže růst kvality se odráží v růstu cen, aniž by šlo o růst ceny ve smyslu inflace. Nenulovým inflačním cílem se pak tento vliv alespoň částečně eliminuje.

  Za to, že si konkrétně Vy kupujete levné šmejdy (čemuž nasvědčují Vaše zkušenosti), opravdu způsob měření inflace nemůže. 🙂

  Odpovědět

 • Dobrou!

  3 listopadu, 2021

  Jasně, montovanej barák s životností 50 let je investiční statek. Kde jste to studoval?

  Vzhledem k rychle se měnícím nárokům, růstu cen energií, atd… už neplatí, že vnuk umře v tom domě, kde se narodil praděd. Trochu jste zaspal.

  Odpovědět