CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 01. 2023

0 komentářů

Co by se muselo stát, aby bitcoin padl na nulu?

 

Jednou z otázek, které často dostávám, je: „Co by se muselo stát, aby bitcoin klesl na nulu?“

Loading 

Široká veřejnost si obvykle představuje, že pokles ceny na nulu by mohl být způsoben standardním ekonomickým zákonem nabídky a poptávky – tj. poptávka po bitcoinu by fatálně klesla na nulu a cena by ji následovala. Pravděpodobnost takového scénáře je v zásadě nulová – kromě toho, že existuje „tvrdé jádro“ bitcoinářů, kteří je nikdy neprodají, a velmi malá nabídka bitcoinů (asi 19 milionů minus Satoshiho milion minus asi 30-40 % navždy ztracených bitcoinů).

Musíme vzít do úvahy taky skutečnost, že bitcoin je již „příliš slavný“ a až cena klesne na čtyřcifernou nebo dokonce trojcifernou hodnotu (v USD), bude velmi mnoho lidí a institucí ochotných do něj investovat celé své jmění.

Hned na začátku roku 2023 nastala situace, která mohla vést k takovému výsledku – z peněženek programátora jádra bitcoinu Luka Dashjra zmizelo přes 200 BTC (celá částka, kterou vlastnil). BTC zmizely i z cold walletek. Protože se předpokládá, že takový typ lidí dokáže své bitcoiny zabezpečit, přicházela krátký čas v úvahu i fatální chyba v „jádru“ komponent BTC – jádro, hashování, šifrování, „matematický útok“ – to vše by vedlo k poklesu důvěryhodnosti bitcoinu na nulu a tím i jeho ceny.

„Naštěstí“ (naštěstí pro komunitu a bohužel pro Luka) se po počáteční analýze zdá, že Lukův operační systém byl napaden útočníkem a ve spojení s útokem typu MITM (man in the middle) se útočníkovi podařilo získat přístup k PGP a soukromým klíčům. Luke podle vlastního vyjádření nepoužil multi sig, ale ani žádnou kompromitovanou službu (např. last pass). Ukradené prostředky zamířily do mixéru coinjoin. Část prostředků je na adrese: https://blockchair.com/bitcoin/address/1YAR6opJCfDjBNdn5bV8b5Mcu84tv92fa. Luka podpořil i Changpeng Zhao (CEO Binance), nabídl zapojení vlastního bezpečnostního týmu a kontaktování bezpečnostních složek po celém světě.

Autor: Igor Pauer, CTO a spoluzakladatel VEROBLOCK.io

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *