CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 01. 2023

0 komentářů

Co by se muselo stát, aby bitcoin padl na nulu?

 

Jednou z otázek, které často dostávám, je: „Co by se muselo stát, aby bitcoin klesl na nulu?“

Loading 

Široká veřejnost si obvykle představuje, že pokles ceny na nulu by mohl být způsoben standardním ekonomickým zákonem nabídky a poptávky – tj. poptávka po bitcoinu by fatálně klesla na nulu a cena by ji následovala. Pravděpodobnost takového scénáře je v zásadě nulová – kromě toho, že existuje „tvrdé jádro“ bitcoinářů, kteří je nikdy neprodají, a velmi malá nabídka bitcoinů (asi 19 milionů minus Satoshiho milion minus asi 30-40 % navždy ztracených bitcoinů).

Musíme vzít do úvahy taky skutečnost, že bitcoin je již „příliš slavný“ a až cena klesne na čtyřcifernou nebo dokonce trojcifernou hodnotu (v USD), bude velmi mnoho lidí a institucí ochotných do něj investovat celé své jmění.

Hned na začátku roku 2023 nastala situace, která mohla vést k takovému výsledku – z peněženek programátora jádra bitcoinu Luka Dashjra zmizelo přes 200 BTC (celá částka, kterou vlastnil). BTC zmizely i z cold walletek. Protože se předpokládá, že takový typ lidí dokáže své bitcoiny zabezpečit, přicházela krátký čas v úvahu i fatální chyba v „jádru“ komponent BTC – jádro, hashování, šifrování, „matematický útok“ – to vše by vedlo k poklesu důvěryhodnosti bitcoinu na nulu a tím i jeho ceny.

„Naštěstí“ (naštěstí pro komunitu a bohužel pro Luka) se po počáteční analýze zdá, že Lukův operační systém byl napaden útočníkem a ve spojení s útokem typu MITM (man in the middle) se útočníkovi podařilo získat přístup k PGP a soukromým klíčům. Luke podle vlastního vyjádření nepoužil multi sig, ale ani žádnou kompromitovanou službu (např. last pass). Ukradené prostředky zamířily do mixéru coinjoin. Část prostředků je na adrese: https://blockchair.com/bitcoin/address/1YAR6opJCfDjBNdn5bV8b5Mcu84tv92fa. Luka podpořil i Changpeng Zhao (CEO Binance), nabídl zapojení vlastního bezpečnostního týmu a kontaktování bezpečnostních složek po celém světě.

Autor: Igor Pauer, CTO a spoluzakladatel VEROBLOCK.io

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si, zda za dva týdny také nepřijdete o státní příspěvek na penzijko

Jen necelé dva týdny zbývají do chvíle, kdy začnou platit další legislativní změny v penzijním spoření. Nová pravidla v poskytování státních příspěvků se dotknou statisíců českých střadatelů. O příspěvky od státu přijdou ti, kteří si nespoří alespoň 500 korun měsíčně a také všichni penzisté.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2024

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *