CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Text: Petr Zámečník

16. 01. 2009

6 komentářů

Christian Blaabjerg: Medvěd usne v polovině roku

 


 

Vaše předpověď pro rok 2009 hovoří o revoluci v Íránu. Proč?

Je to proto, že rozpočet íránské vlády počítá s příjmy při určité ceně ropy – kolem 70 USD za barel. Problém je, že íránská vláda nevytvářela rezervy, když byla cena vyšší, ale utratila je. Nyní tedy nemá úspory na „špatné časy”. A když lidem dál nebudou dotovat to, na co si zvykli, vyvolá to sociální nepokoje, které mohou vyústit v revoluci.

Cena ropy by se podle vaší predikce měla snížit na 25 USD za barel. Co hovoří pro až tak nízkou cenu?

V prvé řadě došlo k destrukci globální poptávky. Globální ekonomika zpomaluje a s ní i poptávka po ropě. Druhým bodem je, že na trh bude posíláno přibližně stejné množství ropy, protože lidé chtějí hotovost místo ropy.

Jste poměrně pesimistický k indexu S &P 500 a k akciím obecně. Hovořil jste o tom, že index
S &P 500  může klesnout o 40 % na hodnotu 500 bodů. Proč až tak nízko?

500 bodů je opravdu extrém. Když si vezmeme předpoklad, že nás čeká globální negativní růst a nulová inflace, je zřejmé, že příjmy společností se sníží a očekávání příjmů jsou příliš vysoká. Společnosti budou mít nižší příjmy, sníží dividendy, a když jsou dividendy sníženy, investiční domy a banky sníží ohodnocení akcií, ceny akcií klesnou a s nimi i index.

REKLAMA

Jak dlouho by mohl trvat medvědí trh?

Vidíme obrat medvědího trhu kolem poloviny roku, možná ve třetím čtvrtletí, jakmile bude zřejmé, že se zlepšuje americká ekonomika. Ale je obtížné přesně definovat časové období, kdy se to stane.

Tvrdíte, že Itálie neudrží fiskální disciplínu. Povede to k opuštění eura v Itálii?

Problém Itálie je, že nemá fiskální disciplínu jak Německo. Itálie byla historicky zvyklá při problémech devalvovat svou měnu. Nyní je nucena dodržovat fiskální disciplínu. Když přistoupila k euru, nemůže již devalvovat. Když Itálie přistoupila k euru, byla její cenová hladina přivázána k ostatním zemím Eurozóny a nemá další možnost volby.

Takže myslíte, že Itálie opustí euro?

Možná ne právě v tomto roce, ale existuje určitá pravděpodobnost, že se tak v nejbližším období stane.

Jsou další země, které by mohly opustit euro?

REKLAMA

Neříkám, že by měly opustit euro. Jsou ale země, které mají problémy s ekonomikou. Je to Řecko, Španělsko, Itálie a Portugalsko.

Slovensko přistoupilo k euru v letošním roce. Někteří ekonomové se vyjadřují ve smyslu, že euro pomáhá Slovensku snižovat dopad světové krize.

Ano, s tím souhlasím.

Euro pomáhá Slovensku snižovat ztráty spojené s krizí, protože když přijalo euro, získalo také evropské úrokové sazby. A úrokové sazby Eurozóny jsou nižší než v okolí, protože se jedná o fundamentálně silný ekonomický celek, kterému investoři důvěřují. Proto si i slovenská vláda může na mezinárodním trhu půjčit levněji, když jsou součástí Eurozóny, než kdyby stáli mimo.

Jaká očekávání máte ohledně české koruny?

U české koruny očekávám hlubší posilování vůči euru. Očekáváme, že kurz koruny vůči euru bude 26 Kč/EUR ve tříměsíčním, 24 Kč/EUR v šestiměsíčním a 22 Kč/EUR v ročním horizontu.

Česko není součástí Eurozóny, ale česká ekonomika je malá a velmi otevřená ekonomika. Velká část HDP pochází z exportu a Eurozóna je hlavním cílem exportu.

REKLAMA

České HDP je založeno na exportu. Jaký růst HDP v Česku očekáváte vzhledem k současné krizi?

Očekáváme záporný růst HDP v rozmezí od -0,5 % do -1 %. To rozmezí bude možná o něco vyšší, neboť české domácnosti mají velké úspory, v bankách a hotovosti je uloženo finančních prostředků ve výši přibližně 30 % HDP.

Jste více pesimistický než střední očekávání. Nikoli jen ve výhledu České republiky, ale také co se týče čínské ekonomiky. Odhadujete, že Čína zcela zastaví svůj růst.

Ano. Je to proto, že američtí spotřebitelé zastavili výdaje. Americký úvěrový systém dospěl k závěru, že není možné více vydávat než vydělat. A čínská ekonomika je založena na exportu do Spojených států. A když američtí spotřebitelé začnou „odpákovávat“ spotřebu, budou si méně půjčovat a méně spotřebovávat, tak uvidíme, že čínská ekonomika neporoste tempem 10 %, jak bylo zvykem, ale bude mnohem nižší.

Je nějaká možnost dalších státních bankrotů, jaký postihl v nedávné době Island?

V prvé řadě nedošlo ke státnímu bankrotu na Islandu. Island byl zachráněn MMF. Nemyslím si, že by některé státy zbankrotovaly. Co možná uvidíme, je, že některé státy, jako například baltské ekonomiky – Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Srbsko, na tom budou velmi špatně, ale budou zachráněny vstupem Mezinárodního měnového fondu, který jim pomůže financovat další provoz státu. Ale státní bankroty neuvidíme.

Jaká jsou vaše investiční doporučení?

K investicím hodně věříme FOREXu. Zajímavá by mohla být norská koruna, která oslabila velmi významně, k čemuž se přidává skutečnost, že norská nezaměstnanost ještě nezačala růst a, což je velmi důležité, Norsko spořilo v dobrých časech „ropné přebytky“ do fondů a nyní je může využít ve špatných časech. Myslíme si, že norská koruna je jednou z nejvíce podhodnocených měn na světě.

Negativně vidíme akcie. Věříme, že akcie budou dále klesat v roce 2009, a doporučujeme shortovat americký technologický Nasdaq, a jakmile se S&P přiblíží k úrovni 500 bodů, doporučujeme koupit. Ale obecně jsem k akciím negativní.

U komodit očekáváme, že se ponoří hlouběji. Konkrétněji doporučujeme shortovat měď a průmyslové materiály, protože vidíme zpomalení průmyslu, růstu a HDP. A v souvislosti s tím budou ceny komodit klesat.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Helma

  19 ledna, 2009

  Zas nějaká děsně chytrá nula. Chááchááá.

  Odpovědět

 • vtipalek

  19 ledna, 2009

  Aj medzery v zemepise má. Že baltské krajiny – Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Srbsko…

  Odpovědět

 • like.n0.other

  19 ledna, 2009

  tento pan asi nebude uplne nevzdelany, ale jeho predpovedi a rady bych bral s velkou rezervou – medvedi prilezitosti podle meho uz z velke miry skoncily a tedka bych sazel spise na kombinaci spekulace na mirny rust se spekulaci na stagnaci

  Odpovědět

 • Rosta_Tucak

  20 ledna, 2009

  Je otázkou o jakých příležitostech hovoříte. Máte na mysli akcie, dluhopisy, měny či komodity? Osobně nejsem ještě přílišným optimistou zejména co se týká vyhlídek akciového trhu. Ten je v současnosti při pohledu na jeho P/E stále ještě poměrně drahý k tomu, aby došlo k nějakému obratu. Vezmete-li v úvahu P/E ratio pro období recesí s hodnotou kolem desíti a poslední odhady EPS pro index SP500 pro rok 2009 pod hranicí 50$. To navzájem ukazuje hodnoty P/E kolem 500 bodů, o které hovoří pan Bjaalberg, a dává ještě značný prostor na pokles akciových trhů.
  Otázkou je jakým způsobem zaberou v US vládní stimuly, což v tuto chvíli nikdo netuší. Můj náhled není pro nejbližší budoucnost rozhodně růžový, byť existují i mnohem černější scénáře. Současnou deflační situaci bude FED řešit sypáním peněz do ekonomiky a dá se předpokládat, že tímto deflaci zvládne. Ekonomika se dostane z nejhoršího a začne pomalu růst. Někdy ovšem dojde k obratu k inflačním ukazatelům a FED začne stahovat přebytečné peníze z ekonomiky a případně také zpětně opatrně zvyšovat sazby, což podnikům a cenám jejich akciím závislým na EPS rozhodně nebude příjemné. USA zůstanou s ohromným deficitem, který vytvoří tlak na dolar což u voličů nebude rozhodně oceněno radostí. Tlak voličů by mohl být z části řešen tak, jak je i u nás velice oblíbené – progresivním zdaněním bohatých lidí, kteří jsou ovšem z velké části také majiteli menších podniků a vyšší zdanění může mít dopad na jejich schopnost vytvářet nová pracovní místa a kombinace vysokých daní s pomalým růstem ekonomiky by rozhodně nebyla dobrým znamením pro celý akciový trh.
  Ještě bych upozornil, že dlouhodobá stagnace, či pomalý růst, která je pro nejbližší pětiletku nejpravděpodobnějším scénářem, může udělat problémy i jinde a to zejména u lidí, kteří si například podle rad svých finančních poradců vykalkulovali plány na stáří s průměrným růstem jejich aktiv kolem 8% ročně. V patnáctiletí od roku 2000 do roku 2015 to platit rozhodně nemusí a pravděpodobně ani nebude… Ale to jsem se rozepsal více než jsem původně chtěl :-).

  Odpovědět

 • like.n0.other

  20 ledna, 2009

  to jste se opravdu rozepsal hodne.. 🙂
  ale v oblastech zdaneni v USA bych trochu pribrzdil, tohle je uz trochu moc konkretni a myslim si, ze i kdybyste tedka byl guvernerem FEDu, tak v teto oblasti muzete pouze spekulovat.. i kdyz pravdou je, ze do funkce nastupuje demokraticky prezident, coz pro bohatsi lidi nebyva az tak dobra zprava jako pro nizsi a stredni prijmovou skupinu lidi..ale presto bych se v teto oblasti nechal prekvapit

  Odpovědět

 • Rosta_Tucak

  21 ledna, 2009

  V pozici náčelníka FEDu bych skutečně být nechtěl :-). Jak jsem psal,existuje mnoho scénářů, ale opravdu NIKDO neví,co se skutečně stane. Neexistuje standardizovaný a vyzkoušený postup řešení. Šlo mně jenom o nástin možného vývoje, který mě osobně přijde velice pravděpodobný. Ohledně zdanění bude například zajímavé, jak se demokraté zachovají v roce 2010, kdy tuším skončí daňová zvýhodnění předepsané Bushovou administrativou. Osobně bych rozhodně nebojoval za výrazné daňové zvýšení.

  Odpovědět