CZK/€ 24.680 -0,26%

CZK/$ 22.717 -0,33%

CZK/£ 28.888 -0,15%

CZK/CHF 24.969 -0,32%

Text: Petr Zámečník

21. 04. 2011

2 komentáře

Chcete si přivydělat? Nezkoušejte pojistný podvod!

 


 

Pojistný podvod se na první pohled zdá být neškodnou záležitostí. Pojišťovna je finančně silná instituce, která z lidí v jejich představách "jen tahá peníze za nic". A když už se (ne)poštěstí nějaká pojistná událost, proč pojišťovnu trochu "nepumpnout"? Vždyť na to stejně nepřijde…

…ale přijde. Detektivové pojišťoven se zabývají podezřelými pojistnými událostmi a vymykajícími se požadavky na pojistné plnění. A pokud pojistný podvod odhalí, hrozí nejen nevyplacení pojistného plnění, ale i trestní stíhání pachatele. Trestní sazba se pohybuje podle rozsahu škody až do výše 10 let. Tvrdší postih čeká také "recidivisty".

§ 210 Pojistný podvod

(1) Kdo uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí

a) v souvislosti s uzavíráním nebo změnou pojistné smlouvy,
b) v souvislosti s likvidací pojistné události, nebo
c) při uplatnění práva na plnění z pojištění nebo jiné obdobné plnění,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu opatřit sobě nebo jinému prospěch vyvolá nebo předstírá událost, s níž je spojeno právo na plnění z pojištění nebo jiné obdobné plnění, nebo stav vyvolaný pojistnou událostí udržuje, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.

(4) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 větší škodu.

(5) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
b) spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného, nebo
c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(6) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo
b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312).

(7) Příprava je trestná.

Zdroj: Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník

 

Pojišťovny se činily

V období hospodářské recese stoupá počet pojistných podvodů. Lidé bez práce a ve finanční tísni hledají nejrůznější způsoby, jak si k penězům dopomoci. Obrovský nárůst objemu odhalených podvodů ale pojišťovny zaznamenaly až v prvním čtvrtletí letošního roku.

Kupříkladu Generali odhalila v prvním čtvrtletí pojistné podvody objemem přesahující odhalené podvody za celý loňský rok.

Tabulka: Objemy hlášených škod v odhalených pojistných podvodech

Pojišťovna

1. čtvrtletí 2011

1. čtvrtletí 2010

Nárůst

Kooperativa

28,5 mil . Kč

14 mil . Kč

204%

Generali

15 mil . Kč

6,5 mil .Kč

231%

Česká pojišťovna

120 mil . Kč

97 mil . Kč

124%

Allianz

38 mil . Kč

n/a

n/a

Zdroj: Pojišťovny

Všechny pojišťovny, které oznámily objemy "zachycených" pojistných podvodů, zaznamenaly jejich meziroční nárůst. Pojišťovna Allianz ve srovnání uvádí, že v 1. čtvrtletí letošního roku dosáhly odhalené pojistné podvody 40 % objemu odhalených pojistných podvodů za celý loňský rok.

Pojišťovna Kooperativa prošetřovala jen v prvním čtvrtletí 143 podezřelých hlášených pojistných událostí (tedy více než jednu a půl denně), z nichž prokázala 60 pojistných podvodů. I v počtu se jedná o meziroční nárůst, byť nikoli tak dramatický jako v objemech (loni ve stejném období šetřili 119 pojistných událostí a prokázali 54 pojistných podvodů).

Nejvíce pojistných podvodů odhalila Česká pojišťovna při poměrně mírném nárůstu ve srovnání s jinými pojišťovnami.

Důvodem pro zvýšený počet odhalených pojistných podvodů může být sice již končící, nicméně svými důsledky stále přetrvávající hospodářská recese, která vede lidi k získávání peněžních prostředků i touto cestou. Důvod ovšem může být i v rostoucí zkušenosti detektivů pojišťoven, kteří jsou schopni více podvodů odhalit a prokázat.

Ukázky pojistných podvodů

Pojišťovny zpravidla nechtějí o pojistných podvodech příliš hovořit. Dávaly by tím prý návod dalším lidem v pokušení pojistný podvod uskutečnit. Na druhou stranu informace o tom, že určitý typ pojistného podvodu dokáže pojišťovna snadno odhalit a prokázat, může od nápadu pojistný podvod zkusit odradit.

Pojistné podvody jsou různé a dotýkají se všech typů pojistek. Nejčastěji se pojišťovny setkávají s podvody u autopojištění, ale v poslední době zaznamenaly rostoucí počet pojistných podvodů z pojištění odpovědnosti.

"Matka nahlásila škodu, kterou mělo způsobit její čtyřleté dítě. Během návštěvy nehtového studia měl její potomek v nestřežený okamžik poškodit nožem na bábovku koženou sedačku. Škoda byla vyčíslena na 60 tisíc korun. Po individuálním prošetření a posouzení míry zavinění se obdobné škody uplatňují z pojištění občanské odpovědnosti, pokud je sjednáno.  V tomto případě se ale jednalo o škodu, která byla totožná se škodou, která byla nahlášena majitelkou nehtového studia již před rokem u jiné pojišťovny. Matka se ji s ročním odstupem, pravděpodobně po dohodě s majitelkou nehtového studia, snažila uplatnit dvakrát," uvádí příklad pojišťovna Generali.

Pojistným podvodem se pokoušejí rodiče vydělat i na nemoci dětí. "Poprvé se likvidátoři setkali i s případem, kdy rodiče chtěli vydělat na nemoci svého dítěte. Den před plánovanou operací a hlavně již po stanovení diagnózy jeho onemocnění uzavřeli pro svého potomka pojištění závažných onemocnění. Samozřejmě díky lékařské zprávě se tato termínová disproporce ihned odhalila a vzápětí i prokázala," uvádí Allianz pojišťovna.

Likvidátoři se setkávají i s kuriosními případy. Jeden popsala Kooperativa: "Měli jsme například kuriozitu v povinném ručení (v rámci povinného ručení mají nárok na odškodnění v případě úmrtí všichni členové rodiny žijící ve společné domácnosti), kde se o odškodnění přihlásilo 48 lidí…tedy poměrně početná rodina žijící v jedné domácnosti."

Tip: Další příklady odhalených pojistných podvodů:

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Rob

  26 dubna, 2011

  Ty narusty jsou v tabulce o 100% vetsi, nez jak by asi mely byt. Spravne se pri zmene z 14 mil. na 28.5 mil. jedna o narust (o) 104%.

  Odpovědět

 • Marek

  10 února, 2012

  Oni něco vymyslí proč nakonec nezaplatit. Zrovna teď jsem měl problém s Direct pojišťovnou. Po nehodě přišli s tím, že nárazník byl škráblý-prasklý, což dle podmínek znamená poškozený díl a tak se na něj pojistka nevztahuje. Polovinu škody neuhradili.

  Odpovědět