CZK/€ 24.670 +0,08%

CZK/$ 23.067 -0,29%

CZK/£ 29.002 +0,34%

CZK/CHF 23.990 -0,06%

Text: Daniel Kretzer

24. 01. 2008

0 komentářů

Český investor sází na pupek světa

 


 

Investice do nástrojů kolektivního investování v České republice v polovině roku 2005 zůstaly rozděleny mezi domácími a zahraničními fondy v poměru téměř 2:1 (122 miliard korun v domácích fondech ze 196 miliard celkem).

Z vlasteneckého hlediska jistě chvályhodná podpora domácí ekonomiky vypadá z pohledu investičního poradce jako výsledek poněkud naivního pohledu na globální ekonomiku a velmi nerozumné zohlednění globálních rizik.

Zkusme se na Zemi podívat očima "muže na Měsíci" v okamžiku, kdy řeší klasickou otázku "kam s nimi". Zřejmě neuvidíme dvě třetiny světové ekonomiky koncentrované na necelých 79 000 kilometrů čtverečních našeho pupku světa.


Stejně jako neuvidíme dvě třetiny lidstva hovořit česky a neuvidíme ani, že by mezi těmito dvěma třetinami obíhaly naše české koruny. Náš svět zkrátka vypadá z Měsíce jinak, než jak ho vidí průměrný český investor.

Pokud však touží náš investor po skutečné dlouhodobé investici, jejíž zhodnocování bude odrážet celkový, globální ekonomický růst a bude vystaveno minimu různých šoků, nezbude mu nakonec nic jiného než skutečně změnit úhel pohledu. Naše ekonomika tím trpět nebude, vždyť investoři s očima muže na Měsíci žijí všude na Zemi.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.