Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Český investor sází na pupek světa

Češi investují do domácích fondů dvě třetiny svých úspor. Do zahraničních jednu třetinu. To je krátkozraké, soudí DANIEL KRETZER.

Investice do nástrojů kolektivního investování v České republice v polovině roku 2005 zůstaly rozděleny mezi domácími a zahraničními fondy v poměru téměř 2:1 (122 miliard korun v domácích fondech ze 196 miliard celkem).

Z vlasteneckého hlediska jistě chvályhodná podpora domácí ekonomiky vypadá z pohledu investičního poradce jako výsledek poněkud naivního pohledu na globální ekonomiku a velmi nerozumné zohlednění globálních rizik.

Zkusme se na Zemi podívat očima "muže na Měsíci" v okamžiku, kdy řeší klasickou otázku "kam s nimi". Zřejmě neuvidíme dvě třetiny světové ekonomiky koncentrované na necelých 79 000 kilometrů čtverečních našeho pupku světa.


Stejně jako neuvidíme dvě třetiny lidstva hovořit česky a neuvidíme ani, že by mezi těmito dvěma třetinami obíhaly naše české koruny. Náš svět zkrátka vypadá z Měsíce jinak, než jak ho vidí průměrný český investor.

Pokud však touží náš investor po skutečné dlouhodobé investici, jejíž zhodnocování bude odrážet celkový, globální ekonomický růst a bude vystaveno minimu různých šoků, nezbude mu nakonec nic jiného než skutečně změnit úhel pohledu. Naše ekonomika tím trpět nebude, vždyť investoři s očima muže na Měsíci žijí všude na Zemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.