CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 +100,00%

Text: Jan Majer

24. 01. 2008

0 komentářů

České akcie už bez diskontu

 


 

Drobní investoři už dlouho čtou a poslouchají zprávy o úžasném růstu českých akcií. Co čeká ty, kteří se dnes pustí do investování na burze?
Asi nás už nečeká tak výrazný růst. České akcie se už ve srovnání s těmi západoevropskými neprodávají s diskontem, jak tomu bylo dříve. Neznamená to ovšem, že jejich cena dál neporoste.

Co by mohlo být impulzem k dalšímu růstu?
Třeba vítězství pravice ve volbách. Pravice by mohla prosadit například výrazné snížení korporátní daně.

Kolik mohou české akcie v dalších letech investorům vydělat?
Ceny akcií porostou v následujících letech spolu s českou ekonomikou celkem standardním tempem. Čtyřicetiprocentní růst už nečekejme, ale v průměru deset procent za rok očekávat můžeme.

Výraznější korekce trhu, jíž už dva roky straší někteří analytici, podle vás nehrozí?
Dočasný propad třeba i v řádu několika desítek procent nevylučuji. Může přijít moment, kdy si pár velkých investorů řekne, že český trh už není tak podhodnocený, že jeho relativní atraktivita vůči jiným trhům klesla. Stáhnou se a zaměří na jiné regiony. Svými prodeji zároveň strhnou i další investory. Vyhnul bych se ale spekulacím o bublině na akciových trzích nové Evropy, jíž by hrozilo prasknutí. Toho bych se nebál.

České akcie tedy nepovažujete za předražené?
Nijak výrazně. Trochu opatrný jsem v případě ČEZu. Tam už cena odráží souhrn pozitivních zpráv. Perspektivy jsou dobré, ale to už je v cenách akcií zahrnuto. Současné ocenění předpokládá, že se prostředí, v němž ČEZ podniká, bude nadále zlepšovat. Zejména že porostou ceny elektrické energie. To je sice pravděpodobné, ale nemusí to platit věčně.

REKLAMA

Z aktuálního portfolia vašeho středoevropského Akciového fondu lze vyčíst, že tomu pozitivnímu výhledu moc nevěříte…
Pokud jde o české akcie, jsem skutečně trochu defenzivní a čekám na korekci. Zastoupeny máme v Akciovém fondu Conseq hlavně akcie, které v poslední době zaostávají. Hlavně Erste Bank a Komerční banku. Převážený je i Telecom a Unipetrol. Poslední pohyb cen nás přiměl k podvážení ČEZu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.