CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022

0 komentářů

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

 

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Loading 

Jedna z nejznámější kryptoměn ethereum má za sebou velkou změnu, o které se hovoří jako „gamechangeru“ celého oboru virtuálních měn. O co se jedná a jaké výhody vylepšení nazvané „merge“ přineslo? Ethereum by tak mohlo získat podstatnou výhodu oproti konkurenci. Která pracuje na podobném základu. Zvláště v dnešní době drahých energií.

Druhá největší kryptoměna i její největší rival bitcoin dlouhodobě snášeli kritiku za způsob získávání nových mincí. Tento typ těžby totiž vyžaduje zapojení velkého systému výkonných počítačů, což z něj pochopitelně dělá proces velice energeticky náročný. Ekologická a energetická otázka tak byla často na pořadu dne kritiků. O nárocích těžby kryptoměn jako o možné překážce o snižování spotřeby energií se nedávno vyjádřil v analýze i americký Bílý dům.

Vývojáři etherea tedy zasáhli do samotné podstaty systému a tento kontroverzní způsob ověřování transakcí zvaný „proof-of-work“ nahradili novým. Na novém řešení prý pracovala více než stovka developerů po několik let.  Po aktualizaci nový způsob ověřování „proof-of-stake“ využívá stávající mezipaměť etherů, a proto je mnohem méně energeticky náročný. A to skutečně výrazně – o 99,95 procenta.

Zelená kryptoměna?

Vylepšení by mohlo být dobrou zprávou hned na několika frontách. Nejenom, že uleví náročnosti celého systému, ale může přinést i nový zájem o ethereum. Kontroverze kolem neekologičnosti totiž mohly bránit některým investorům, aby se o druhou nejznámější kryptoměnu vůbec začali zajímat. Například Bank of America podle serveru CNBC.com uvedla, že snížení náročnosti „může umožnit nákup tokenu některým institucionálním investorům, kteří měli dříve zakázáno nakupovat tokeny běžící na blockchainech využívajících konsenzuální mechanismy proof of work“.

REKLAMA

Domníváme se, že jde o významný moment, který povede k tomu, že ETH bude po nějakou dobu překonávat širší kryptotrh,“ uvedl podle Reuters Richard Usher z londýnské krypto firmy BCB Group.

A ještě jedna výhoda. „Samotný ether se stává produktivním aktivem,“ řekl pro server jeden z developerů Danny Ryan. „Není to něco, s čím byste mohli jen spekulovat, ale je to něco, co může přinést výnosy,“ dodal. Držitelům mincí totiž mohou po změně posloužit nejen jako spekulativní investiční příležitost, ale i podobně jako finanční aktivům, které peníze zhodnotí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024

Proč se cena bitcoinu i přes pozitivní udáosti drží na nižších hodnotách?

Bitcoin (BTC) je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však některé investory do kryptoměn zmátla. Navzdory spuštění Bitcoin Spot ETF a nedávné události půlení se bitcoin snaží získat dynamiku. Tento článek zkoumá, proč jsou tyto boční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *