CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Karel Pučelík

04. 06. 2021

2 komentáře

Bitcoin dlouhodobě roste a vyvíjí se živelně

 

Zdroj: Pixabay.com
O budoucnosti kryptoměn se dnes a denně diskutuje. Bitcoin se i přes občasné výrazné ztráty na ceně ovšem stále těší velké oblibě i mediálnímu zájmu. Jak to s těmi propady je? Jaké výhody a naopak nebezpečí mohou přinést do alternativního světa kryptoměn slovutní investoři? A záleží na tweetech Elona Muska?

Loading 

Nejznámější kryptoměna v poslední době zažila další vzestupy i pády, květen byl z tohoto hlediska jedním z vůbec nejpozoruhodnějších měsíců. Cena klesala například i po vyjádření šéfa automobilky Tesla či vesmírného projektu Space X Elona Muska, který nejdříve do dění kolem bitcoinu vstoupil,  ale později poukázal na energetickou náročnost jeho „těžby“ – tedy vzniku nových virtuálních „mincí“. Právě výrobce automobilů měl přestat přijímat platby v bitcoinech.
Vliv vizionářského podnikatele na následný vývoj ale dost možná nebyl tak zásadní, jak se může na první pohled zdát. „Cena padala ještě před tím, než se vyjádřil na Twitteru Elon Musk. Když se člověk podívá na graf, tak byl zjevně ve fázi, kdy bylo otázkou času, než se propíchne další bublina,“ potvrzuje hlavní ekonom společnosti Roger Dominik Stroukal. Kolísání ceny k virtuální měně, zdá se, patří. „To ale není u bitcoinu nic nového. Už třikrát spadnul o 80 %, ale ve výsledku vždy z větší a větší hodnoty, takže dlouhodobě roste, i když se na něm občas bublina vytvoří,“ pokračuje.
Co tedy známý podnikatel svým yjádřením způsobil? „Elon Musk byl katalyzátor propadu, nikoliv strůjce. Institucionální investoři jsou dvousečná zbraň. Přináší spoustu peněz a disciplínu, kterou znají z tradičních trhů, na druhou stranu ale umí cenu shodit stejně tak rychle, jako ji nafukují. Nicméně tak nebo tak je obtížné najít někoho podobného Muskovi, kdo by měl podobnou symbolickou moc, takže se pravděpodobně stejná situace znovu opakovat nebude. Možná Bill Gates by mohl zamíchat s kartami,“ zamýšlí se autor několika knih o kryptoměnách.

Jiné kryptoměny příliš novinek nepřináší

Kromě bitcoinu však existuje plejáda dalších alternativních platidel. Jen málokterá ale dokáže získat alespoň nějaký zásadnější podíl na trhu, natož konkurovat bitcoinu. Pokud chce zájemce zaujmout, musí tvůrci takových měn přijít s něčím novým. Většina pokusů však končí v propadlišti dějin prakticky bez povšimnutí.
Bitcoin se navíc stále vyvíjí. „Snažím se vysvětlovat, že zpravidla nedávají žádný smysl. Do budoucna existuje use case pro anonymitu, pro rychlé placení a pro chytré kontrakty. Spolu se Schnorrem a Taprootem (nová vylepšení pozn. red.) ale přirozeně bitcoinu odpadá řada vyzyvatelů. To je na bitcoinu fascinující – vyvíjí se, ale vývoj probíhá živelně, decentralizovaně,“ uzavírá Stroukal.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Brrrrrrrrrrrrr

  5 června, 2021

  To není pravda!
  Soudružka učitelka v hodině občanské výuky říkala, že nejskvělejší nejsluníčkovější a vůbec úplně nejlepčejší jsou státní potištěné papírky.
  A také říkala, že čím více se jich natiskne, tím budeme bohatší, šťastnější, pokrokovější a třídně uvědomělejší.

  Odpovědět

 • H Y P E R B I T C O I N I Z A C E

  5 června, 2021

  Bacha, hyperbitcoinizace te sezere!

  https://cryptosvet.cz/bitcoinovi-byci-odhaduji-ze-do-10-let-prijde-hyperbitcoinizace/

  Odpovědět