Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Analýza fondu: Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund

Akciový fond vhodný pro dlouhodobé investice zaměřený na nejvyspělejší trh na světě. To je U.S. Pioneer Fund. Fond s dlouhodobě danou strategií a úctyhodnou historií.

Americký akciový trh je bez pochyby největším a nejrozvinutějším trhem vůbec. Investiční kultura v USA je na velmi vysoké úrovni. Cenné papíry z takového trhu by měly tvořit určitou část portfolia každého akciového investora. U.S. Pioneer Fund se zaměřuje pouze na společnosti, jejichž hlavní podnikatelská činnost je spojena právě s touto oblastí. Jedná se o totožný fond, jako je slavný Pioneer Fund, 3. nejstarší podílový fond v USA založený v roce 1928. Pioneer Investments tento fond nabízí v ČR v dolarové i eurové variantě, třetí možností je pak zajištění do českých korun.

V čele fondu stojí John Carey, zapřisáhlý akciový investor s dlouholetými zkušenostmi. Tento nositel doktorátu z historie působí ve skupině Pioneer od roku 1979. V roce 1986 se pak stal portfolio manažerem tohoto fondu. 

Tabulka 1: Základní data fondu Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund

Základní data (31. 7. 2014)

Správce fondu

Pioneer Investments

ISIN – USD

ISIN – EUR

ISIN – CZK H

LU0133642578

LU0133643469

LU0510267130

Typ fondu

Akciový

Vznik fondu

5. 10. 2001

Velikost

1 623 mil. USD

Zdroj: Pioneer Investments

Portfolio a strategie fondu

Strategie fondu je již po dlouhou dobu velmi jasná a konzistentní. Zakladatel fondu Philip Carret byl zastáncem klasického hodnotového přístupu a v těchto tendencích pokračuje i John Carey. Zajímavostí je, že fond do svého portfolia nezařazuje akcie firem, jejichž zisky pocházejí z tradičních lidských „nešvarů“ – žádný alkohol, tabák nebo hazardní hry.

Jako svůj benchmark přijal fond standartní S&P 500, od kterého se ovšem portfolio zásadně neodlišuje, cílem samozřejmě není kopírování tohoto indexu.

Graf 1: Sektorové složení Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund

us-pioneer-fund-01

Zdroj: Pioneer Investments, data platná k 31. 7. 2013

Přes 95 % portfolia fondu je zainvestováno v USA, fond se zaměřuje hlavně na velké a zavedené společnosti. Ty můžete vidět v portfoliích spousty fondů, u hodnotového přístupu je ovšem velmi důležitá cena, za jakou takovou akcii koupíte. Na světě je spousta společností, které mají dobré a zavedené jméno, přitom stále ještě růstový potenciál. Výhodou hodnotového investora je fakt, že občas se dají koupit za směšně nízké ceny.

Na druhou stranu je ovšem třeba říci, že portfolio je dle mého názoru až zbytečně přediverzifikované. Běžně je v něm okolo 130 titulů a váha jednoho titulu většinou nepřesahuje více než 3 %. Vžít se do role manažera tak velkého fondu je ale velmi těžké, jedná se o retailový fond, a tak může být výše uvedená skutečnost oprávněná.

John Carey v tuto chvíli oproti indexu nadvažuje např. jednu z nejstarších čokoládoven v Severní Americe Hershey`s, výrobce speciálních zdravotnických pomůcek C. R. Bard nebo jednu z největších amerických bank PNC. Zajímavostí je např. i nadvážení farmaceutické společnosti Walgreen, která ve svých prodejnách prodává mimo jiné tabákové výrobky – to je ovšem v přímém rozporu s předchozími odstavci. Společnost ovšem na tuto kritiku reaguje tak, že tímto způsobem je mnohem lépe schopna nabídnout i prostředky a poradenství pro pomoc s ukončením závislosti na tabáku a to je hlavní důvod nabídky těchto výrobků. Chytré.

Co nám říká statistika

Od srovnávacího indexu se v poslední době odlišoval fond např. podvážením technologických akcií, což se projevilo i na výkonnosti. U.S. Pioneer Fund na kratších horizontech zaostává za indexem S&P 500 v řádu jednotek procentních bodů. Dlouhodobě v řádu desítek let ho ale poráží. Tyto výkyvy jsou způsobeny i hodnotovým přístupem k řízení portfolia, kdy se potenciál dlouho držených akcií může projevit až za několik let a v tomto případě opravdu nelze z krátkodobých ukazatelů minulé výkonnosti soudit. Nejedná se pouze o otřepanou frázi.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund v USD

us-pioneer-fund-02

Zdroj: Podílové-fondy.com

Verze dostupné v ČR mají nákladovost v podobě TER okolo 1,7% p.a., což je číslo spadající do průměru a při pohledu na konkurenci nevybočuje. Velkou výhodou je minimální skrytá nákladovost v podobě nízké obrátkovosti portfolia. John Carey totiž drží akcie typicky 6 až 8 roků, poplatky za obchodování tak zbytečně neukrajují výnosy fondu.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund USD v CZK

Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund

jednotlivé roky

2007

–9,91%

2008

–31,48%

2009

17,90%

2010

15,62%

2011

–1,14%

2012

5,80%

2013

36,51%

2014

13,16%

kumulované výsledky

6 měsíců

13,37%

1 rok

28,08%

3 roky (p.a.)

24,73%

5 let (p.a.)

16,56%

10 let (p.a.)

3,97%

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 11. 9. 2014

Celkové hodnocení

Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund je velmi silný pojem ve světě fondových investic. Jedná se o lety prověřený produkt s velmi konzistentní hodnotovou strategií a zkušeným managementem, jehož přístup je mi sympatický. Kupovat akcie velkých a zavedených společností s růstovým potenciálem za tu správnou cenu mi přijde velmi logické.

V poslední době fond mírně zaostával za indexem, není to pro mě ovšem správné rozhodovací měřítko. Tento fond by dle mého názoru měl postoupit do užšího výběru při tvorbě vašeho portfolia – stojí za uvažování.

Pro velkou jednorázovou investici asi není úplně nejvhodnější doba, americký trh láme nové rekordní hranice. Pravidelného investora by výraznější korekce jenom potěšila a to je přesně ten typ střadatele, pro kterého je fond vhodný. Přístup manažera ovšem vyžaduje disciplínu investorů a vyhnutí se různým psychologickým pohnutkám. Občas se vám bude zdát, že vám něco uniká, ale názory Johna Careyho mi dávají smysl.  

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Jak hodnotíte fond U.S. Pioneer Fund? (známkování jako ve škole)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Analýza fondu: Pioneer Funds – U.S. Pioneer Fund”

 1. jednadva napsal:

  Komerční banka nabízí indexový akciový fond Amundi Index Equity North America v Kč. Vstupní poplatek je 3 %. První investice minimálně 5 000 Kč, následná investice vždy minimálně 500 Kč. Fond je částečně zajištěný do korun. Celková nákladovost za rok 2013 byla 0,38 %.

  • vasek napsal:

   začínám mít silný pocit, že Vás za to ta KB platí. jinak si lze těžko vysvětlit vaše spamy

   • jednadva napsal:

    Je to všude vidět, co? To je fajn. Přesně to jsem chtěl. Ale musím Vás zklamat. Nedělám to pro prachy. Dělám to pro svoje potěšení.

    Kam investujete, Vašku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.