CZK/€ 23.820 +0,04%

CZK/$ 21.866 -0,10%

CZK/£ 27.088 +0,40%

CZK/CHF 23.812 +0,21%

Text: Jan Valášek

14. 04. 2014

1 komentář

Analýza fondu: Pioneer Euro Strategic Bond

 


 

V poslední době se mění v investiční terminologii známá „risk-free-rate“ na „rate-free-risk“. Volným překladem klesla bezriziková úroková míra až na bezvýnosové riziko. V těchto chvílích a podmínkách je konzervativní investice pouhou iluzí. Kdo nechce podstupovat riziko, musí se smířit se záporným či nulovým reálným zhodnocením ve státních cenných papírech, v tom lepším případě na spořicích účtech. Kdo je přeci jen ochotný jít výnosům naproti a nějaké to riziko skousnout, pro toho je zde fond od společnosti Pioneer Investments zaměřený na evropské rizikovější korporátní dluhopisy – Pioneer Euro Strategic Bond.

Fond působí na trhu o června roku 2004 a v současné době je nabízen ve dvou variantách – eurové a korunové s měnovým zajištěním. Na jednu stranu by se mohlo zdát, že má fond spoustu konkurentů, nicméně svým rizikovým profilem na mě působí určitou jedinečností. Nejedná se ani o konzervativní evropské dluhopisy, ani o čistě high yield rizikový fond.   

Tabulka 1: Základní data fondu Pioneer Euro Strategic Bond

Základní data (31. 3. 2014)

Správce fondu

Pioneer Investments

ISIN – EUR

ISIN – H CZK

LU0190665769

LU0820948064

Typ fondu

Dluhopisový (korporátní)

Vznik fondu

08. 06. 2004

Velikost

731 mil. EUR

Zdroj: Pioneer Investments

Portfolio a strategie fondu

Dle prospektu může fond držet jak korporátní, tak malou měrou i státní dluhopisy. Již podle názvu je jasné, že fond bude zaměřen na eurové dluhopisy – ty tvoří zhruba 80 % portfolia. V tuto chvíli jednotkami procent investuje do německého a irského státního dluhu, zbytek jsou již výhradně firemní dluhové papíry.

Z regionálního hlediska dominují dluhopisy z Německa, Velké Británie, Itálie či Ruska. Pro představu si případný investor tohoto fondu kupuje dluhopisy např. irské společnosti Ardagh Packaging Finance, která podniká v oblasti finančních služeb. Dále třeba Iron Mountain, která je jedním z nejlepších hráčů na poli správy a ochrany dat či dokumentů, nebo britská Priory Group, která působí v oblasti psychiatrické léčby.

Graf 1: Složení dle doby do splatnosti Pioneer Euro Strategic Bond

pioneer-euro-strategic-bond-01

Zdroj: Pioneer Investments, data platná k 31. 3. 2013

Fond je zaměřen spíše na dluhopisy s kratší splatností, tím pádem je i nižší durace celého portfolia. To je vhodná strategie do současných podmínek. Průměrný rating dluhopisů je na úrovni BB-, určitě se tak nejedná o konzervativní investici a člověk musí být na výkyvy připraven, samozřejmě je zde i možnost kreditního defaultu, což hodnotu podílového listu samozřejmě sníží. I proto je u těchto fondů větší množství různých pozic.

Co nám říká statistika

Fond nesleduje ani nekopíruje žádný benchmark. Důležité je u těchto fondů sledovat duraci, průměrný výnos do splatnosti (YTM) a úvěrovou kvalitu dluhopisů, která nám napoví nejvíce o rizikovosti daného fondu. Při koupi běžného dluhopisu údaj výnos do splatnosti říká, jaké bude p.a. zhodnocení, pokud budete držet dluhopis od koupě až do splatnosti. U fondů se toto číslo samozřejmě mění v průběhu času tak, jak fond nakupuje do portfolia další dluhopisy a mění se YTM těch stávajících. Aktuální výnos do splatnosti činí 5,44 % p.a.

O úvěrové kvalitě jsme se již bavili, durace je v současnosti na hodnotě 3,44 let. V porovnání s obdobnými fondy se jedná o podprůměrně nízké číslo, což nám v tuto chvíli hraje do karet. Při růstu úrokových sazeb fond nebude tolik citlivý. Rostoucí úrokové sazby mají negativní dopad na ceny dluhopisů v portfoliu fondu. Tento fakt má následně negativní dopad i na cenu podílového listu.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu Pioneer Euro Strategic Bond EUR

pioneer-euro-strategic-bond-02

Zdroj: Podilove-fondy.com

Ke konci roku 2013 dosahovala nákladovost fondu 1,86 %, což není v porovnání s konkurenty nijak vysoké číslo. Je pravdou, že dluhopisové fondy mají běžně nižší nákladovost, je ovšem také třeba rozlišovat mezi standartním nákupem státních dluhopisů dle svého benchmarku a aktivním vyhledáváním investičních příležitostí. Poměr výnosu a rizika v podobě sharpe ratio na úrovni téměř 2,5 je vynikající, o budoucí výkonnosti nám to ale nic neříká a tato hodnota bude se stagnací úrokových sazeb pomalu klesat.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Pioneer Euro Strategic Bond EUR v CZK

Pioneer Euro Strategic Bond

jednotlivé roky

2007

–2,55%

2008

–39,47%

2009

85,27%

2010

14,89%

2011

1,11%

2012

10,93%

2013

13,21%

2014

2,27%

kumulované výsledky

6 měsíců

11,73%

1 rok

9,81%

3 roky (p.a.)

9,12%

5 let (p.a.)

22,12%

 

Zdroj: Morningstar.cz, data platná k 14. 4. 2014

Z psychologického hlediska působí roční výnosy velmi slibně. Nicméně tyto doby již proběhly a takový potenciál v této chvíli na trzích není. V obdobích paniky let 2008 a 2009 zažíval extrémní výkyvy a je třeba na tento fakt také myslet.

Celkové hodnocení

Fond Pioneer Euro Strategic Bond se mi zamlouvá hlavně z důvodu portfolia přizpůsobeného současným podmínkám. Můžu ho doporučit jako část dluhopisové složky pro vyvážená a rizikovější portfolia.

Nejedná se o běžný dluhopisový fond, je potřeba s počítat s vyšší kolísavostí. Pro investora, který ovšem hledá určitý výnos je vyšší riziko jedinou možností. Můžeme očekávat výnos mezi 4 – 5 % p.a. na horizontu 3 – 5 let, je potřeba ovšem tento horizont dodržet.

Výnosy, které fond dosahoval v minulosti díky klesajícím úrokovým sazbám, jsou bohužel již passé, na obdobnou situaci si budeme muset dlouho počkat. Výhodou je samozřejmě i možnost koupě v zajištěné měnové variantě do českých korun.

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nesmrtelný Disney?

Dokázali byste najít člověka, který nikdy neslyšel o jediném díle této společnosti? Pravděpodobně ne. I přesto se akcie obchodují o 50 % níže. Disney Company slaví v letošním roce 100 let od založení, jaký bude její vývoj v následujících letech?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • vasek

    15 dubna, 2014

    taky mam tento fond rad

    Odpovědět