Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Analýza fondu: ISČS Sporotrend

V dalším díle seriálu se podíváme na akciový fond zaměřený na rozvíjející se evropské trhy z dílny Investiční společnosti České spořitelny. Jedná se o vyhaslou hvězdu, nebo skrytou příležitost?

Akciový fond Sporotrend, z dílny Investiční společnosti České spořitelny, je na trhu od března roku 1998. Je denominován v české koruně. Při kapitalizaci přesahující 3 miliardy CZK ho řadíme k menším fondům v kategorii fondů s podobným investičním zaměřením.  Jeho distributorem je výhradně Česká spořitelna, což je pro investora hledající diverzifikaci ve všech směrech lehké omezení.

Konkurenci Sporotrendu lze hledat např. u dvou velikánů: společnost Franklin Templeton nabízí fond Eastern Europe, Pioneer Investment pak (pouze názvem) šířeji zaměřený Emerging Europe and Mediterranean Equity. Dále pak třeba Raiffeisen-Osteuropa-Aktien nebo fondy společnosti ING, KBC a Erste Group.  

Hlavním portfolio manažerem je Ing. Jiří Lengál, původní profesí biochemik, následně vystudoval ekonomii. V Investiční společnosti České spořitelny působí od roku 1999, hlavním portfolio manažerem Sporotrendu je více jak 10 let. Na východoevropské trhy se specializuje, a to považuje za hlavní příčinu svých dosavadních úspěchů. „Jeho“ fond byl zvolen agenturou Lipper vítězem roku 2009 mezi fondy zaměřenými na rozvíjející se trhy východní Evropy.   

Tabulka 1: Základní data fondu ISČS Sporotrend

Základní data (04. 06. 2013)

Správce fondu

IS České spořitelny a.s.

ISIN

CZ0008472289

Typ fondu

akcie – rozvíjející se Evropa

Vznik fondu

31. 03. 1998

Velikost

3 128 mil. CZK

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny

Portfolio a strategie fondu

I přesto, že všechny fondy v této kategorii mají těžiště svého portfolia v Rusku a Turecku, tento fond se odlišuje alespoň silnější regionální diverzifikací. V Rusku má na rozdíl od ostatních pouze něco málo přes 1/3 portfolia, a také podvažuje Turecko. Země jako Česká republika, Maďarsko a Polsko jsou vyrovnané, z hlediska regionální diverzifikace tak Sportorend příjemně převyšuje své konkurenty.            

Graf 1: Regionální složení fondu ISČS Sporotrend

sporotrend-01-regionalni-diverzifikace  

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny, data platná k 30. 04. 2013

V sektorové skladbě je již celkem podobný konkurenci. Pochopitelně v této oblasti dominují portfoliu sektory jako petrochemie či základní energetika, ještě větší podíl pak mají finanční služby. Portfoliu vévodí s téměř 10 % mateřská společnost Ereste Group. Na dalších pozicích se to již od konkurence příliš neliší – ruská Sberbank, dominanta ruské ekonomiky a celosvětového trhu se zemním plynem Gazprom, nebo gigantický zpracovatel ropy a zemního plynu Lukoil, který je pro české čtenáře znám mj. vlastnictvím sítě čerpacích stanic. Z finančních institucí má ještě silný podíl největší maďarská finanční skupina OTP Bank.

Pro domácího investora je výhodou i silnější měnová diverzifikace, největší zastoupení má s 35 % česká koruna, silně je pak zastoupen americký dolar, maďarský forint a turecká lira. Měnová diverzifikace je na velmi slušné úrovni.

Graf 2: Sektorové složení fondu ISČS Sporotrend

sporotrend-02-sektorova-diverzifikace  

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny, data platná k 30. 04. 2013

Co nám říká statistika?

Sporotrend sleduje a snaží se překonat srovnávací benchmark, který je složen z 30 % z ruského, 17,5 %  tureckého a 17,5 % polského indexu společnosti Morgan Stanley, dále pak z českého indexu PX a maďarského BUX – každý také ze 17,5 %.

Investiční společnost České spořitelny je na uveřejnění statistických a jiných ukazatelů velmi skoupá. Nepodařilo se dohledat ani historické ceny podílových listů. Nicméně podle serveru Peníze.cz se volatilita na 3leté periodě pohybuje okolo 21 %. Společně s fondem společnosti Pioneer se jedná o nejkolísavější fond z kategorie.

Z hlediska nákladovosti fond s hodnotou TER 2,45 % nijak nevyčnívá při srovnání s konkurencí. Nákladovost je samozřejmě vyšší, na těchto trzích jsou ovšem tyto hodnoty standartní.     

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu fondu ISČS Sporotrend v CZK

  sporotrend-03-vyvoj-ceny

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny

Finanční krize se na všech fondech zaměřených na rozvíjející se Evropu velmi podepsala. Na tří i pětileté periodě je fond s průměrnými ročními zisky v záporu stejně jako celá kategorie dle Morningstar. Kromě velmi silného roku 2009 jsou výsledky velmi špatné, daleko zaostává za svou konkurencí. Osudný rok 2008, ve kterém ztratil téměř 66 % hodnoty, ho odeslal hluboko pod průměr.

Tabulka 3: Historická výkonnost fondu ISČS Sporotrend v CZK

 

fond

kategorie

jednotlivé roky

2008

–67,47%

–66,05%

2009

156,36%

75,48%

2010

2,09%

20,03%

2011

–39,05%

–26,02%

2012

6,90%

19,53%

kumulované výsledky

6 měsíců

2,83%

0,12%

1 rok

12,42%

18,47%

3 roky (p.a.)

–11,36%

–1,24%

5 let (p.a.)

–8,80%

–4,65%

10 let (p.a.)

4,60%

8,25%

Zdroj: Investiční společnost České spořitelny (data platná k 30. 05. 2013), Morningstar.com (data platná k 05. 06. 2013)

Celkové hodnocení

Sporotrend má v mém přístupu k investování spoustu pozitivních i negativních stránek. Co se týče záporů, vadí mi omezená možnost distribuce. Jsem zvyklý stavět investiční portfolio z několika fondů různých správcovských společností, tato možnost tak vyžaduje rozdělení investice ještě na další smlouvu a zvyšuje nepřehlednost. Zároveň mě odrazuje i omezený přístup k informacím o fondu.

Na druhou stranu jsem spokojený s formou diverzifikace portfolia. Sporotrend se odlišuje od své konkurence správou a alokací prostředků. Způsob, jakým je toto prováděno, je mi sympatický. Pokud bych nalezl racionální důvod k výběru fondu s relativně úzkým zaměřením na oblast střední a východní Evropy, a nastala situace, kdy bych byl ochotný zkousnout výše uvedené negativa, zařadil bych fond do užšího výběru. To nejen z důvodů zmíněných, ale i díky současné nízké ceně.

Důrazně ovšem doporučuji přemýšlet v konceptu celého portfolia. Investiční horizont by se měl pohybovat na úrovni klidně 10 a více let. Pro klienta, který má mj. za cíl proniknout na trhy rozvíjející se Evropy, bych tento fond doporučil jako okrajovou a rizikovou záležitost portfolia. V opačném případě se mu raději vyhněte.     

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management.

Jak hodnotíte fond Sporotrend? (známkování jako ve škole)

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Analýza fondu: ISČS Sporotrend”

  1. aaa napsal:

    fond si zije jen pro sve poplatky, toto neni vhodna investice, budete radi, kdyz vylezete s 0.

  2. Anonym napsal:

    sporotrend uz je nizerny fond je to vyhasinajici hvezda vystizne rozhodne uz neni tak rustovy jak driv jenom klesa

  3. Karel Mejsnar napsal:

    Spolehlivý způsob, jak vyhodit peníze z okna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.