CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

Text: Jan Valášek

04. 06. 2015

3 komentáře

Analýza fondu: ČPI Fond korporátních dluhopisů

 


 

Obecně se v dnešní době moc velké výnosy od uložení střednědobé rezervy očekávat nedají. Fondy „bezpečnějších“ státních dluhopisů výnosový potenciál ztratily již dávno, nejvyšší úroky u termínovaných vkladů na 3 – 4 roky se pohybují mezi 1,5 % až 2,5 % p.a.. Bezriziková sazba (risk-free-rate) se mění na „bezvýnosové riziko“ (rate-free-risk). Investor tak musí zabrouzdat do vod rizikovějších korporátních dluhopisů.

Jeden takový je např. právě Fond korporátních dluhopisů od ČP Invest, který je zajištěn do české koruny. S investováním do dluhopisů jsou spojena hlavně dvě rizika – úrokové a kreditní. Úrokové riziko plyne z možného pohybu úrokových sazeb, což se promítá do cen dluhopisů v portfoliu. Kreditní riziko je pak spojeno s možností, že dluhopis v portfoliu nebude splacen díky neschopnosti emitenta splácet své závazky.   

Tabulka 1: Základní data fondu ČPI Fond korporátních dluhopisů

Základní data (30. 4. 2015)

Správce fondu

ČP Invest investiční společnost

ISIN

CZ0008471786

Typ fondu

Dluhopisový

Vznik fondu

15. 11. 2001

Velikost

4 010 mil. CZK

Zdroj: ČP Invest

Portfolio a strategie fondu

ČPI Fond korporátních dluhopisů je dluhopisový fond zaměřený na dluhopisy společností především ze střední a východní Evropy. Je zaměřený spíše na dluhopisy s kratší splatností. Fond má tím pádem kratší duraci, což je v současné době výhodné. V případě růstu úrokových sazeb bude v takové situaci méně citlivý na tuto změnu – v případě růstu úrokových sazeb klesají ceny dluhopisů v portfoliu fondu, což má neblahé následky pro hodnotu podílového listu. Takhle je tedy specifikováno úrokové riziko.

Skoro jednu třetinu portfolia tvoří dluhopisy ruských společností, v těsném závěsu je Kazachstán. Menší části jsou pak např. v Polsku, Číně nebo Turecku.

Graf 1: Regionální složení ČPI Fond korporátních dluhopisů

cpi-fond-korporatnich-dluhopisu-01

Zdroj: ČP Invest, data platná k 30. 4. 2015

Ze sektorového hlediska je největší část portfolia zainvestována do bankovnictví a peněžních služeb. Tyto dva sektory dohromady tvoří téměř polovinu portfolia. Menší část fondu pak tvoří ropný a plynárenský průmysl, nemovitostní společnosti, těžební a ocelářský průmysl.

V úvodu jsme psali o dvou typech rizika, úrokové bylo popsáno výše. A jak je na tom druhý typ? Kreditní riziko se dá specifikovat na základě ratingu jednotlivých dluhopisů v portfoliu. V případě ČP Invest Fondu korporátních dluhopisů má více než 60 % cenných papírů hodnocení BB, zbytek je pak rozdělen mezi BBB a B. Z toho vyplývá, že naprostá většina dluhopisů je mimo investiční stupeň (ten je na úrovni BBB). Kreditní riziko odpovídá povaze a regionálnímu zaměření fondu, pro investora to ovšem znamená nutnost smířit se s vyšší volatilitou. 

Graf 2: Sektorové složení ČPI Fond korporátních dluhopisů

cpi-fond-korporatnich-dluhopisu-02

Zdroj: ČP Invest, data platná k 30. 4. 2015

Co nám říká statistika?

Průměrný výnos do splatnosti ČP Invest Fondu korporátních dluhopisů se aktuálně pohybuje na úrovni 4,9 % p.a., hodnota durace je okolo dvou let. Nákladovost tohoto fondu je lehce přes 2 %. Z těchto informací se dá usuzovat, že na horizontu dvou let má potenciál nést roční výnos mezi 2,5 a 3 procenty (od průměrného výnosu do splatnosti odečteme nákladovost fondu).

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu ČPI Fond korporátních dluhopisů

cpi-fond-korporatnich-dluhopisu-03

Zdroj: Podílové-fondy.com

Z hlediska historické výkonnosti se fond svezl na pozitivní dluhopisové vlně minulých let. Klesaly úrokové sazby, tím pádem rostly ceny dluhopisů. Do toho všeho samozřejmě započítáme pravidelné kuponové platby plynoucí z držby dluhopisu. Pětiletá výkonnost je přes 4,5 % p.a., aktuálně zde takový potenciál není.

Celkové hodnocení

Spravovat střednědobou rezervu v dnešním prostředí není vůbec jednoduché. Poměr výnos vs. riziko je platný vždy a všude a v tomto případě lze riziko vyjadřovat hlavně volatilitou. Investiční horizont v takovém fondu se pohybuje okolo tří a více let. Když si to dám všechno dohromady, výnosový potenciál je v tomto případě jen o něco málo vyšší než u termínovaného vkladu.

Fond ČPI Fond korporátních dluhopisů můžu doporučit jen těm, kteří jsou schopni plně zvážit rizika s takovou investicí spojenou. V opačném případě doporučuji pro správu střednědobé rezervy spíše termínovaný vklad, protože efekt složeného úročení není na tak krátkém horizontu natolik patrný. Nemá smysl honit se za každou desetinkou procenta. 

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Index českého investora CII750: Podílové fondy zhodnocovaly druhý kvartál v řadě

Za posledních 12 měsíců zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech okolo 14,8 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Je zde znatelný trend zlepšujícího se vývoje investic. Zatímco ve třetím kvartálu roku 2023 vykázaly fondy pokles zhruba o […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michal Gryc

  10 června, 2015

  Super analýza a zajímavé informace.

  Odpovědět

 • Tomáš

  17 června, 2015

  Je ten výnos do splatnosti správně? Před rokem jsem se dotazoval u ČP Invest, jaký mají u tohoto fondu výnos do splatnosti. Trvalo jim snad 14 dní, než to zjistili, a pak mi napsali, že je cca 2% a že to neuvádějí schválně. Nechce se mi věřit, že by po roce činil průměrný výnos do splastnosti 4,9% a přitom by se ještě snížila durace.

  Odpovědět

 • Roman Glassar

  24 ledna, 2017

  výnos OK

  Odpovědět