Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Analýza fondu: BNP Paribas L1 Bond World Emerging Local

Dnes zabloudíme na trochu exotičtější dluhopisovou půdu a představíme si fond Bond World Emerging Local investující na rozvíjejících se trzích v lokálních národních měnách. Dobrá výkonnost, ovšem vyšší riziko. Pro psychicky odolnější.       

Dluhopisový fond Bond World Emerging Local je specializován na investice v lokálních měnách na téměř všech rozvíjejících se trzích. To znamená, že na každém trhu kde investuje, vybírá dluhopisy v dané národní měně. To kromě možnosti výnosů z držby dluhopisů přináší i možnost kurzových výnosů z měnových pohybů. To samé se ale bohužel dá říci i o ztrátách.

S objemem aktiv pod správou pohybujících se okolo 2,2 miliard USD se fond řadí k největším ve své kategorii s povolením nabídky v České republice. Založen byl v roce 2006 a je denominovaný v amerických dolarech. Největšími konkurenty jsou pro něj podobně zaměřené fondy od společností Pioneer a HSBC.

Zhruba před rokem přetáhla skupina BNP do divize „fixed income“ současného hlavního portfolio manažera Johna Mortona ze společnosti Rixiter, která je vyhraněna správou investičních prostředků na rozvíjejících se trzích a v Asii. Zde Morton působil od roku 2007. Za roční působení v čele fondu se ve srovnání s ostatními zainteresovanými manažery podobného zaměření pohybuje podle databáze společnosti Lipper a ostatních zdrojů okolo průměru.

Tabulka 1: Základní data fondu BNP Paribas L1 Bond World Emerging Local

Základní data (28. 2. 2013)

Správce fondu

BNP Paribas Investment

ISIN

LU0251280011

Typ fondu

dluhopisový – rozvíjející se trhy

Vznik fondu

20. 3. 2006

Velikost

2 266 mil. USD

Zdroj: BNP Paribas Investment

Portfolio a strategie fondu

V současnosti je portfolio velmi široce diverzifikováno do 159 dluhopisových titulů, i přesto tvoří deset největších pozic zhruba jednu třetinu celkového majetku fondu. Na první pohled by se tedy portfolio jevilo jako zbytečně přediverzifikované, není to ovšem úplná pravda. Spousta pozic má zanedbatelnou váhu a jsou spíše exotickým kořením v už tak velmi exotickém portfoliu.

Slovíčko „world“ v názvu fondu se opravdu projevuje i ve skutečných investicích, obchodováno je napříč prakticky celým světem. Kromě hlavních destinací manažerů jako je Mexiko, Malajsie, Jižní Afrika, Polsko nebo Turecko se v portfoliu objevily i destinace typu Britské Panenské ostrovy nebo Kajmanské ostrovy.            

Graf 1: Regionální složení fondu BNP Paribas L1 Bond World Emerging Local 

bond-world-emerging-local-01

Zdroj: BNP Paribas, data platná k 28. 2. 2013

Přes 95 % majetku fondu je ve vládních dluhopisech, zbytek jsou většinou dluhopisy korporátní. Průměrná modifikovaná durace je na hodnotě 4,97 roků, fond by tedy měl být citlivější na pohyb úrokových sazeb v dané ekonomice. Vzhledem k tomu, že většina dluhopisů je pevně úročena, můžeme údaj považovat za informačně přínosný. V tomto případě to ovšem není závažný problém jako u dluhopisových fondů, které investují na vyspělých trzích. Většina těchto rozvíjejících se ekonomik nemá trable s bezprecedentně nízkými úrokovými sazbami kvůli pumpování peněz do ekonomiky. Ty do ní tečnou často jinými cestami. 

Co nám říká statistika

Jako srovnávací benchmark pro tento fond používá BNP index JP Morgan GBI-EM Global Diversifed – index zaměřeny na vládní dluhopisy emerging markets v místních měnách (GBI – goverment bond index). Stejný přiřadila fondu i společnost Morningstar.

Tabulka 2: Statistické ukazatele fondu BNP Paribas L1 Bond World Emerging Local

Statistické ukazatele (3 roky)

Volatilita

13,68%

Sharpe ratio

0,65

Tracking error

3,36%

Information ratio

-0,06

Zdroj: BNP Paribas, data platná k 28. 2. 2013

Management fondu se nebojí více odchýlit od svého srovnávacího indexu. To dokazuje nízká hodnota R squared 0,95 i vysoký tracking error na hodnotě 3,36 %. Fond je hodně volatilní, o 1 procentní bod více než jeho benchmark a v porovnání s konkurencí patří s hodnotou 13,68 % k těm nejkolísavějším. Záporná alfa i information ratio hovoří o horších výsledcích managementu oproti indexu, čísla jsou ovšem pochopitelná z důvodu nulových nákladů benchmarku.

Aktivnější správa portfolia s sebou přináší i vyšší poplatky, hodnota TER 1,83 % je oproti konkurenci zhruba o dvě a více desetin procentního bodu vyšší. I přesto je poměr výkon/riziko v podobě sharpe ratio 0,65 na docela slušné úrovni.

Graf 2: Vývoj investice 1000 Kč do fondu BNP Paribas L1 Bond World Emerging Local v CZK

bond-world-emerging-local-02  

Zdroj: Morningstar.com

Při převedení výkonnosti fondu do CZK fond poráží anualizovanými výsledky konkurenci na 3 i 5leté periodě, je to ovšem dáno velmi krátkou a silnou pasáží v roce 2010. Při jejím zmeškání by výsledky byly průměrné.   

Tabulka 3: Historická výkonnost fondu BNP Paribas L1 Bond World Emerging Local v CZK

 

fond

kategorie

index

jednotlivé roky

2007

2,60%

1,16%

3,14%

2008

–3,10%

–5,91%

0,65%

2009

12,43%

15,45%

16,25%

2010

20,38%

13,99%

17,56%

2011

0,34%

0,31%

3,20%

2012

12,06%

13,28%

13,13%

kumulované výsledky

6 měsíců

8,64%

8,32%

9,35%

1 rok

13,47%

14,96%

16,81%

3 roky (p.a.)

10,25%

8,38%

10,76%

5 let (p.a.)

11,58%

10,80%

13,17%

10 let (p.a.)

Zdroj: Morningstar.com, data platná k 11. 4. 2013

Celkové hodnocení

Máme před sebou fond se širokou, zároveň ale velmi účelnou diverzifikací. Titulů je sice hodně, velká část portfolia je ovšem koncentrovanější a růstové příležitosti se tak neztrácí v nízkém podílu na celkovém objemu.

Aktivnější správa přináší vyšší náklady, výkonnosti to prospívá. Efekt je ovšem způsobem jedním silným obdobím, což nás přivádí na myšlenku pravidelného investování a problematice časování trhu. Fond doporučuji pro dynamičtější investory s horizontem 7 a více let, při sestavování portfolia ho volte spíše jako okrajovější složku. 

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management.

Jak hodnotíte fond Bond World Emerging Local? (známkování jako ve škole)

Nahrávání ... Nahrávání ...

23 komentářů: “Analýza fondu: BNP Paribas L1 Bond World Emerging Local”

 1. stas napsal:

  Takze se vracite tam kde jsem skoncil, cca 8–9p.a. je slusne oproti tomu co nabizi cesky bankovni trh a realny vynos 5%p.a. je nic moc z investicniho hlediska a je to podprumer toho, co se nabizi bezne i v Cesku. Kdyz to staci vam, nevim jestli to staci investorovi mit 5 Kc ze 100 :-D a o tom to cele je, mezi poradci vladne sebestrednost a sebeuspokojeni a vubec se neohlizi na majitele investice, na sve si prijdou!

 2. stas napsal:

  Vasiku, jsem rad , ze jsi konecne dospel a mas svuj vlastni nazor! Ale bohate by stacilo, kdybys nabidnul neco jineho nez plky , treba fond a klidne i z tve lihne…!

 3. Stas napsal:

  porovnaval jsem od doby zalozeni 2006 s fondy tehoz typu a benchmarku. A protoze se jedna o fond s depozitem LU, tak inflace EU a tento fond na to proste nema. Ty fondy , ktere jsem vzpomenul jsou z cele rady fondu EM bonds. A kdyz porovnam performance a sharpe ration 0,64 , volatilitu 13,7%, vysledek je nic moc! A pokud udelal za celou dobu 66%, tak je to jen lehce nad inflaci. To muzu klidne investovat do cehokoliv. Pravda v porovnani s bidou ceskeho bankovniho systemu to je slusne

  • Jan Maňák napsal:

   Fond od založení (03/2006) do konce dubna udělal 79% v USD. Použít inflaci v eurozoně jako referenční sice považuji za nesmysl, ale přistupuji na vaší hru.

   Podle stránek Eurostatu dosáhla inflace v zemích EMU17 od počátku roku 2006 do konce roku 2012 hodnoty 18,27%. Podle mě je 69% i 79% více, než 18,27%.

   (použil jsem spojité úročení, hodnoty jsou na odkazu

   http://epp.eu­rostat.ec.euro­pa.eu/tgm/table­.do?tab=table&lan­guage=en&pcode=tec00118&­tableSelection=1&fo­otnotes=yes&la­beling=labels&plu­gin=1

   Svět EM dluhopisů se dělí na vládní a korporátní, na dolarové a nedolarové investice. Případně jejich směsi. Tento fond je ze segmentu vládních dluhopisů v místních měnách.

   Bez konkrétních fondů a ISINů nemá cenu v žádné diskuzi pokračovat.

   Příjemný den, JM

   • Jan Maňák napsal:

    Erratum – opravuji v předchozím textu spojité úročení na složené úročení.

   • stas napsal:

    Jak si jste zapomel ze i inflace je slozena, BNP je v CZK, navic jste taky zapomel na dan z vynosu dluhopisu a kdyz tedy dopocitam vysledek, tak jak jsem rekl , pro investora je vysledek nic moc a muzete se dal bavit o nazvem a popisech, ktere stejne beznemu investorovi nic nerikaji! ON ROZUMI JEN : MA DATI-DAL!!

    • Jan Maňák napsal:

     Pane „Stas“, když něco tvrdím, tak si za tím stojím a doložím to čísly. Nebráním se číslenému důkazu, že ten fond je špatný. Ale bylo by fajn vysvětlit, proč si to myslíte.

     Zatím jste nám vysvětlil, že fond nedosahuje výkonnosti inflace, sám jste si vybral inflaci v Eurozoně a já vám dohledal, že výkonnost fondu je cca 4× vyšší. Já preferuji pojmy před dojmy.

     Fond je horší než imaginární fondy od konkurence, ale žádný konkrétní jste nenabídl.

     Plně se shodneme na tom, že inflace je složena, jen nevím, co tím chcete říct.

     Tvrzení, že BNP je v korunách také nevím kam vede. Tento fond je v USD, popřípadě může být i v EUR.

     Daň z dluhopisů? Ano, může v některých zemích být, výnos je ale čistý, po případném sražení daně z výnosu v takových zemích. Další daň jen při nedodržení 6m časového testu z držení fondu. Čili ani tento argument neplatí.

     Věřím, že moje argumenty běžného investora přesvědčí, že fond patří k tomu nejlepšímu, co v oblasti EM dluhopisů v ČR seženete. A co víc, myslím, průměrný čtenář Investujeme.cz rozumí argumentům, které v této diskuzi předkládám.

     Investování zdar!

     • stas napsal:

      Pane Manaku, vy proste nechete videt vysledky jinych fondu a jejich cela rada, ktere jsou podstatne lepsi nez vami uvadeny! https://www.u­nience.com/pro­duct/Funds/LU0251280­011/performan­ce . Dokonce sam pisete, ze od sveho zalezeni je stale pod benchmarketem a slozenym urokem od roku 2006 ve vysi 79% je vykon cca9% p.a. Tak ja tvrdim, ze je to s bidou nad inflaci . TAK KDE JE TA VYJIMECNOST?? Kdybych mel vyjmenovat vsechny fondy , ktere jsou lepsi nez BNP, tak mne nestaci tabulka pro vzkazy! a inflace neni 18% za 7 let v EU, kterou jsem bral jako srovnavaci,/jedna se o stagflaci a na eurosatu je jen prosty soucet a ne slozeny vysledek/ proto, ze investori pravdepodobne nebudou z USA ! A pokud budou z Ceska , tak je to jeste horsi. Inflace je jen jedna se soucasti zapoctu s ohledem na vynos, a protoze tento fond nabizite v cesku , je presnejsi zapocitat ceskou inflaci a navic i kurz czk vuci usd za dane obdobi a ve svem dusledku je vynos investice do tohoto fondu bidny, to odpovida i Sharpe ratio 0,11 .Viz odkaz Vznika dojem , ze se jedna ne o analyzu, ale o sprosty marketing nalakat investory, kteri nemaji zadne informace a nedokazi je ani vyhodnotit

      • vasek napsal:

       Tady spíše vzniká dojem, že cíleně uhýbáš před odpověďmi JM a používáš argumenty, které se ti zlíbí bez ohledu na to, jestli jsou relevantní či nikoliv.
       Nejdřív použiješ evropskou inflaci a pak skočíš na českou, daň z dluhopisů,BNP v CZK,…

      • Jan Valášek napsal:

       Dobrý den,

       v první řadě musím vyjádřit obdiv p. Maňákovi za trpělivost, se kterou s Vámi dokáže komunikovat. A pokud bych na Vás měl reagovat, tak v analýze je uvedena výkonnost v CZK. I pouhý selský rozum, že v tomto případě je česká inflace v podobě růstu indexu CPI násobně poražena. Za druhé tady nikdo netvrdí, že by se ve světe nedal najít fond s vyšší výkonností. Podle mého přístupu k tvorbě portfolia ovšem často vyhovuje a v souvislosti se strategií a podmínkami jak je uvádím, ho rád do portfolia zařadím.

       Příjemný den, Jan Valášek

       • stas napsal:

        Takove odpovedi rozumim a neni k tomu co dodat. jinak s pouhym selskym rozumem daleko nedojdete, protoze jina inflace je ta statni a jina ta realna a investora spis zajimaji ne nasobky , ale procenta a pokud je vykon par procent nad inflaci, tak to moc zajimve neni, ikdyz se bude argumentovat s nasobky…ono to potom samozrejme vypada lepe! :-)

        • jan Manak napsal:

         Pane stasi, jedu is takhle autobusem z parizskeho letiste do hotelu a ctu is vase odpovedi a musim rict, zeme dobre bavite.

         Jednou mam pro Vas pristup prilis „ma dati / dal“, pak tu kolegovi vysvetlujete, ze se selskym pristupem daleko nedojde. Samozrejme ma pravdu, selsky rozum v tomto priopade staci na to, aby bylo jasne, ze fond prekona inflaci mnohonasobne. Tedy pokud se nebavime o inflaci v Zimbabwe. Jen tak dal, tesim se na dalsi Vas prispevek. Kde obratite priste? Od Seiny zdravi, JM

         • stas napsal:

          SUPER, takze vam staci kdyz prekonate inflaci dvojnasobne??? :-DDDDD Myslim ze to nestaci investorovi??! Oficialni inflace v CR za posledni rok 2,3%

          • ... napsal:

           Tak uz hrome ukaz neco lepsiho, kde jsou ty konkretni esa z rukavu? Horime po vecne odpovedi. Tenhle fond je podle vas na dve veci, no tak ktery je lepsi a hlavne at se se to da objektivne porovnat, hrusky s jabkama nechci.

          • ... napsal:

           jako poradce bys mel mit moznost guglovat po investicnich moznostech a zcela urcite najdes celou radu jinych fondu EM bonds‘ dal jsem dokonce odkaz ve srovnavaci tabulce. JPM EMERGING MARKETS DEBT FUND X (ACC) – EUR a ted muzete mudrovat

          • ...stas napsal:

           Já jsem poradce? no dobře klidně jím na chvíli budu, ať se dozvíte něco nového.

           popořadě:
           google funguje není problém, pomocí něho jsem se snažil dohledat ten odkaz, bohužel nefunguje.

           no a teď ty fondy, srovnávat čistě státní dluhopisy a portfolio 1/3 korporát 2/3 státní není moc oka. Srovnání fondů, kdy jeden má zainvestováno ve všech možných měnách od pesa přes zloty až po rubl celkem rovnoměrně (to je koneckonců jeho charakteristika), s fondem který má přes 90% držených v usd, je masakr. Není možné něco považovat za stejné jen protože je tam napsané emerging. Fakt to neměl být mix ovoce, dám tomu ještě jeden dva příspěvky a pak tu přidám poznatky z jiné nedořešené diskuze.

          • Jan Valášek napsal:

           Dobré ráno,

           ano, někdy mi stačí když inflaci překonám dvojnásobně, v tomto případě mi stačí zhruba ten 4 násobek.

           Přeji příjemný den, Valášek

 4. stas napsal:

  s bidou udrzuje hranici inflace! Amundi nebo FT ,AVIVA, AXA za stejne obdobi měly performance cca 100%

  • Jan Maňák napsal:

   Rád bych Vám odpověděl konkrétně, ale to byste nejdřív musel specifikovat

   • na jakém období podle Vás fond „s bídou udržuje hranici inflace“ – já nevím, co si pod tím Vaším tvrzemíém mám představit
   • v jaké zemi tu inlaci měříte (nebo globálně??). Asi budou země, kde průměrná inflace posledních 5 let překonala 11,58%, ale globálně to rozhodně neplatí!
   • s jakými fondy konkurence jej srováváte. Jmenujte konkrétní fond a bavme se o tom, jestli je to porovnání smysluplné.

   Takové Vaše nekonkrétní plivnutí jinak nemá žádnou váhu.

   Rád také komunikuji otevřeně, jmenuju se Jan Maňák a zabývám se fondy BNP Paribas. Kdo jste vy a proč jste vyprodukoval tento prázdný příspěvek netuším.

   • Jan Maňák napsal:

    V ČR neregistrovaný fond Aviva Investors Emerging Markets Loc Cur, ISIN LU0251280011, na 5-letém horizontu USD výkonnnost 5,53%, portrétovaný fond 5-letá výkonnnost v USD 6,92%, obojí ke konci dubna 13.

    Srovnatelné fondy dalších zmíněných konkurentů jsem nenašel.

   • vasek napsal:

    uživatele „stase“ si nevšímejte. Jediné co umí, je lacině kritizovat cokoliv, co nepochází „ze stáje“ E&S či nově LM.

 5. Jan Maňák napsal:

  Dobrý den,

  rád bych poděkoval autorovi za velmi dobrou recenzi. Tentokrát měl pan Valášek šťastnou ruku – pokud bych měl vybrat 10 nejlepších fondů BNPP IP v ČR, tento by mezi nimi nechyběl.

  Chválím zejména autora, že odhalil změnu správcovského týmu – my jsme ji v Čechách příliš nepropagovali, protože tento fond neprávem patří k přehlíženým.

  Pouze technická poznámka – hned týden po publikaci článku (dne 21.5.2013) byl fond v rámci širší restrukturalizace přesunut z fondové rodiny BNP Paribas L1 do fondové rodiny Parvest.

  Jeho aktuální plný název je PARVEST BOND WORLD EMEGING LOCAL a ISIN je LU0823386163.

  Kromě ISINu a názvu se fond nijak nemění – strategie, manažer, náklady zůstávají identické a článek zůstává plně platný.

  Jinak přesuny fondů BNP Paribas L1 pokračují, druhá vlna bude přesunuta k pondělí 27/5 a ta poslední potom následující týden, dne 3.6.2013.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.