Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Analýza fondu: Amundi Index Equity North America

Věříte v dlouhodobé fungování kapitalismu a chcete investici, o kterou není třeba se vůbec starat? Amundi Index North America je zajímavý způsob vstupu na americký akciový trh.

K investování lze přistoupit mnoha způsoby. Jednou ze strategií je forma tzv. jádra a satelitů. Takové portfolio je pak tvořeno např. jedním hlavním fondem, který tvoří dominantu a základ, hraví jedinci pak portfolio mohou doplnit o své tipy nebo spekulativnější složky, ty už tvoří ovšem minoritu. U dlouhodobějších portfolií by funkci jádra měl dle mého názoru tvořit akciový fond zaměřený na vyspělé trhy.

Tuto možnost by mohl zastupovat např. Amundi Index Equity North America. Jedná se o indexový fond zaměřený na americký akciový index. Princip indexového investování je ten, že fond kopíruje svůj srovnávací benchmark, je zde tak výhoda nízkých nákladů na správu, z logiky věci ovšem neporazíte trh – což neříkám, že by mělo být vaším hlavním cílem. Spousta studií totiž dokazuje na reálných datech z trhu, že průměrný investor není schopen trh porážet, hlavně z důvodu svých emočních pochodů (pokud to tedy hodně zjednodušíme).

Tabulka 1: Základní data fondu Amundi Index Equity North America

Základní data (5. 6. 2014)

Správce fondu

Amundi Asset Management

ISIN

LU0442407853

Typ fondu

Akciový

Vznik fondu

03. 09. 2009

Velikost

1341 mil. USD

Zdroj: Komerční banka

Portfolio a strategie fondu

Strategie fondu je tedy velmi jednoduchá a je jí kopírování indexu MSCI North America. Společnost Morgan Stanley Capital Investment je jednou z nejznámějších společností tohoto oboru, konkrétně index North America je pak složen zhruba ze 700 velkých a středních podniků, které sídlí z 90 % v Americe, zbytek je pak povětšinou v Kanadě. Celkově tento index pokrývá okolo 85 % celé kapitalizace amerického trhu.

Většinou je složení indexu řízeno celkovou kapitalizací dané společnosti. Výsledkem je v současnosti převaha informačních technologií, finančního sektoru a zbytek pak již rovnoměrně zaplňují standartní sektory zdravotnictví, spotřebitelské zboží či energetika, atd.

Graf 1: Sektorové složení Amundi Index Equity North America

amundi-index-equity-north-america-01

Zdroj: Amundi Asset Management, data platná k 30. 4. 2013

V portfoliu tak najdete největší americké společnosti, což vychází z výše uvedeného. Je to např. dobře známé nakousnuté jablko Apple nebo těžební a petrochemické společnost Exxon Mobil, z části následovník slavné Standard Oil Company ještě slavnějšího Johna D. Rockefellera. Dále investujete třeba do Microsoftu, Googlu či největších amerických bank Wells Fargo a JPMorgan.

Co nám říká statistika

Největší výhodou indexového investování je nízká nákladovost. U investování do fondů nejsou ani zdaleka podstatné vstupní poplatky, nýbrž celková nákladovost fondu. Zvláště tedy při dlouhodobém horizontu. Náklady na správu platíte neustále, ať fond vydělává, nebo ne. A na desetiletém horizontu je již výkonost ± 2 procentní body p.a. z důvodu složeného úroku velmi citelná.

Celková nákladovost tohoto fondu je tak na úrovni 0,3 % p.a. dle posledního dokumentu KIID, přičemž u běžného akciového fondu se pod 1,5 % p.a. většinou nedostanete, standardně se pohybují mezi 1,5 % až 2 % p.a.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílového listu Amundi Index Equity North America

amundi-index-equity-north-america-02

Zdroj: Amundi Asset Management

Sledovat minulou výkonnost v tomto případě nemá velký smysl, excelentní růst posledních let je velkým psychologickým lákadlem. Nicméně v tuto chvíli by nám měl spíše začít vzbuzovat větší ostražitost. Americký akciový index S&P 500 v poslední době soustavně trhá historické rekordy.   

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Amundi Index Equity North America

Amundi Index North America

jednotlivé roky

2010

14,90%

2011

–0,42%

2012

14,51%

2013

29,28%

2014

5,54%

kumulované výsledky

6 měsíců

9,42%

1 rok

22,02%

2 roky

53,03%

3 roky

49,84%

3 roky p.a.

14,44%

 

Zdroj: Komerční banka, data platná k 05. 06. 2014

Celkové hodnocení

Amundi Index Equity North America je nízkonákladový podílový fond, který kopíruje skladbu akciového indexu Severní Ameriky. Kupujete tedy celý trh, nikomu nesvěřujete výběr jednotlivých titulů. Pro někoho je nevýhodou, že nedokáže porazit trh, pro ostatní je naopak výhodou, že díky minimálním poplatkům s ním drží alespoň krok. Přirovnat ho můžeme ke klasickým ETF, výhodou je ovšem, že k jeho nákupu nemusíme vstupovat na burzu, fond běžně nabízí Komerční banka.

Tento fond je tak dle mého názoru vhodný pro všechny dlouhodobé investory, kteří se nechtějí starat o své investice, ale zároveň věří v pokračování kapitalismu a jsou obeznámeni s tím, že akcie dlouhodobě přinášejí nejvyšší výnos. Fond je vhodný také pro ty, kteří jsou schopni přijmout fakt, že z dlouhodobého hlediska je inflace mnohem větším rizikem než volatilita.

V tuto chvíli jsou ceny amerických akcií na historických maximech, tudíž bych neinvestoval jednorázově velké sumy. Dost možná ovšem nastane správný čas klesajících trhů, kdy bude vhodné do tohoto fondu zasílat pravidelné investice a snižovat si tak nákupní ceny.

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Jak hodnotíte Amundi Index Equity North America? (známkování jako ve škole)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “Analýza fondu: Amundi Index Equity North America”

 1. 567 napsal:

  Nabízí někdo v ČR indexový podílový fond (OPF) na nějaký pořádný index? Třeba MSCI ACWI All Cap? Nebo na nějaký podobný globální index?

 2. stas napsal:

  Zajimave je jak akcie rostou presne podle casove osy QE 1,2,3,…….. :-D jak se zastavi srackotisk, tak nastane korelace akciiiiiii

 3. Adam napsal:

  Tento fond na 700 akcií USA neni vhodný pro nikoho. Protože většina akcií v něm je předražena. Navíc je zde riziko pro zahraničního investora, že mu bude v domácí měně ubývat kapitál vlivem slábnutí dolaru. Kdo neni schopen kupovat jednotlivé akcie, měl by investovat do fondu na téma value investing s akciemi s vysokou dividendou ze zemí západní Evropy. Nebo koupit ETF na DAX.

  • TM napsal:

   Bedřich je všude.
   A DAXu Vám zas hrajte o kurzové riziko proti EUR. A Čemu věříte více USA nebo EU?
   A v DAXu máte také pár předražených kousků.
   Takže blábol, že?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.